Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tedbir Nafakasının Tahsili İçin Eşimin Aldığı Gazi Maaşına Haciz Konabilir Mi ?

Konuyu Kilitleyin
Old 11-06-2008, 09:04   #1
Konuk

Varsayılan Tedbir Nafakasının Tahsili İçin Eşimin Aldığı Gazi Maaşına Haciz Konabilir Mi ?

sayın avukatlar
daha öncede sizlere yazmış ve çok değerli bilgiler almıştım.hatırlayacağınız üzere eşim evi haziran 2007 de terketti ve ogünden bu yana hiç para vermedi.ben çalışmıyorum.iki arabası vardı sadece birini satmış biri ise bendeydi.aracın parası bana ait olmakla birlikte ruhsat eşimin.şimdi o arabayı da aldı.29 mayıs 2008 deki davamızda ise eşimin avukatı davamızı ispatlıyamıyoruz ve reddini talep ediyoruz dedi ve dava red oldu.avukatım şimdi ayrıca nafaka davası açtı.şimdi eşim 2 yerden emekli biri ssk diğeri terör gazisi olduğu için emekli sandığı.avukatım nafakanı evi terkettiği günden bu yana toplu alıcaz dedi.karar verilsin icrayı başlatırım dedi.ancak eşim de ssk ya başlatabilirsiniz .gazi maaşıma dokunamazsınız diyor.böyle bir durum var mı acaba bilgilerinizi almak isterim.ayrıca şu an kendinde olan ve sattığı diğer araba ile ilgili hakkım nedir

teşekkür ve saygılarımla
Old 11-06-2008, 12:17   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

İcra İflas Kanununa göre:

HACZİ CAİZ OLMIYAN MALLAR VE HAKLAR

MADDE 82 - (Değişik: 538 - 18.2.1965 / m.46) Aşağıdaki şeyler haczolunamaz:

9. Memleketin ordu ve zabıta hizmetlerinde mâlûl olanlara bağlanan emeklilik maaşları ile bu hizmetlerden birinin ifası sebebiyle ailelerine bağlanan maaşlar ve ordunun hava ve denizaltı mensuplarına verilen uçuş ve dalış tazminat ve ikram yeleri,

Askerî mâlûllerle, şehit yetimlerine verilen terfi zammı ve 1485 numaralı kanun hükmüne göre verilen inhisar beyiye hisseleri,

*Eşinizin adına kayıtlı olan araba,eşiniz tarafından istediği gibi tasarruf edilebilir.

Siz bu arabanın alınmasına veya iyileştirilmesine kişisel mal veya geliriniz ile katkıda bulunmuş iseniz, bu miktarı ,boşanma davasının kabulü ve kesinleşmesi sonrasında açılacak tasfiye davasında talep edebilirsiniz.

Diğer yandan nafaka alacağı için bu araç hacze konu edilebilir.

Daha detaylı bilgiler için avukatınızla görüşmenizi öneriyoruz.

KAHDEM 'e göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi