Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Davasi Vekalet Ücret Tarifesi

Konuyu Kilitleyin
Old 07-06-2008, 11:12   #1
Konuk

Mesaj Boşanma Davasi Vekalet Ücret Tarifesi

merhaba.eşimle uzun zamandan beri anlaşamadığımız için boşanmak istiyorum.ama boşanmadan önce ne yapmam gerektiğini bilmek için bir avukata başvurdum.
avukata sorunlarımı anlattım ve ne yapmam gerektiğini sordum. 4 çocuğum olduğunu eşimin 1 trilyona yakın mal varlığı olduğunu, ama resmi bir kurumda çalışmadığını kendimize ait evimizin olmadığını,eşimin bana şiddet gösterdiğini, daha önce aldattığını fakat elimde rapor kanıt v.s olmadığını ailemin başka şehirde benim başka şehirde olduğumu ve eşyalarımın yarısınıda olsa almak istediğimi söledim v.b.
avukat bana eşinle boşanma konusunda konusmadan önce dava aç malları elden çıkarmaması için tedbir davası aç dedi ki!mal kaçırma dediğimiz olay olmasın. sonra eşine anlat dedi. eşine ilk evvel dava açtığını söyleme.
istediğin eşyaları eşin bir ara şehir dışındayken bir cargoya verip memleketine yolla çocuklarını al ve çık git dedi.
eşin ozaman senle uzlaşmak için peşinden gelecektir dedi
aslında banada mantıklı geldi ama eşimden çok korkuyorum .
birden evin bomboş oldugunu görürse yani ben çocuklar eşyalar.cinnet geçirip bana zarar vermesinden korkuyorum
ama bir an önce kendime yeni bir hayat kurmam lazım çünkü
4 çocukla ailemde yaşıyamam boşanırsak eşimle bir daha yüzleşemem çünkü zarar verir bana yani eşyaları ilk etapta almalıyım. sizce bu taktik doğrumudur ? yada daha mantıklı bişey varmı ?

başka bir sorum daha olacak siz değerli avukatlarımıza ; görüştüğüm avukat ilk etapta harç parası olarak benden 500 ytl getirmemi istedi,boşanma davası içinde 1,5 milyar istedi artı eşimden koparabilecekleri mallarımızın yarısından %10'unu dava sonuclanınca alırız dediler bana biraz çok geldi açıkçası.ve davanın 9 ay falan sürebileceğini zor bir dava olduğunu sölediler. peki dava en az 1 sene içinde gerçekleşmez ise ne yapabilirim ?
SAYGILAR
Old 07-06-2008, 13:11   #2
Themis99

Sayın Katılımcı,
Bir avukat arkadaştan hukuki yardım almış olmanız yerinde olmuştur. Bu konuda en doğrusunu yapmış bulunmaktasınız.

Boşanma davası açmakla eşinizden ayrı yaşama hakkına sahip olursunuz. Oturduğunuz evin ve içinde ki eşyaların size özgülenmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.
Ayrıca Ailenin KOrunması hakkında ki Kanun uyarınca eşinizin size ve çocuklarınıza yaklaşmaması, aramaması ve benzeri tedbirlerin uygulanmasını isteme hakkınız bulunmaktadır. Bu tedbirleri boşanma davası açmadan tedbiren ve harçsız olarak isteyebilirsiniz.
Eşyalar için ayrıca dava açabilirsiniz.

Boşanma davası açmak ve diğer hukuki yollara müracaat edip etmemek noktasında sizin karar vermeniz gerekmektedir.
Boşanma davaları bulunduğunuz şehir mahkemelerinin iş yoğunluğuna , delillerin toplanma sürecine ve diğer etkenlere bağlı olarak uzayabilmektedir. Boşanma davasının ne kadar süre içerisinde sonuçlanacağı noktasında kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Boşanma davasının sonuçlanmasını beklemek durumundasınız.
Sorununuzun her aşamasında bir avukatın hukuki yardımından yararlanmanız mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz il barosuna müracaat etmeniz önemlidir. Saygılar.
Old 07-06-2008, 13:56   #3
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Açıkçası, mesajınızı yayınlayıp yayınlamamakta kararsız kaldık. Çünkü esas itibariyle bu alanın amacı, henüz avukatı olmayan kimselerle avukata ücret ödeyecek durumda olmayan kişilere hukuki destek vermek ve yol göstermektir. Ayrıca kullandığınız bazı ifadeler de açıkçası bizi rahatsız etti. Diğer katılımcılara da örnek olsun diye mesajınızı yayınladık.

Şunu da önemle belirtmek isterim. THS’de ve KAHDEM’de “hukuka aykırı” veya “hukuku dolanmak” amacıyla yol gösterilmesine, sizin deyiminizle “taktik” önerilmesine izin vermemekteyiz. Bir başka deyişle bir tarafa yol göstererek diğer tarafın mağduriyetine yol açmak hukukçuların işi değildir.

Biz size mahkeme kanalıyla “eşya tespiti” yaptırmanızı, böylece tespit edilen eşyaların kaçırılmasının önleneceğini; kaçırılsa bile bedelinin tazmin edileceğini önerebiliriz. Avukatınızın da böyle söylediğini umuyoruz. Bir avukatın, müvekkilinin fiziksel tehlikelere maruz kalabileceği “taktikler” verebileceğini düşünmemekteyiz. O nedenle bu hususla ilgili olarak talep ettiği 500 YTL nin makul bir rakam olduğunu söyleyebiliriz.

Boşanma davası için talep edilen 1,500 YTl vekalet ücretinin de makul olup olmadığını sormaktasınız. Bu sorunuza, nerede yaşadığınızı bilmeden doğru yanıt vermek mümkün değildir. 3 büyük ilimizde yaşıyorsanız, bu rakam Baroların tavsiye ettiği asgari ücret tarifesinin altındadır. İstanbul’da çekişmeli boşanma davaları bu miktarın üstünde alınmaktadır. Eğer 3 büyük ilin dışında yaşıyorsanız da bu miktar makuldur.

Ayrıca yine size ve diğer katılımcılara belirtmek isterim ki; avukatın ücretini siz değil avukat belirlemelidir. Avukat bilgi,birikim, o iş için harcayacağı mesai ve kendi iş yoğunluğuna göre kendi ücretini takdir etmelidir. Bunu yaparken de haksız rekabete yol açacak davranışlardan kaçınmalıdır. Bir muayene için doktora gidildiğinde 100-250 YTL ödenir, ama vatandaş parayı sekretere öderken hiç itiraz etmez. Ameliyat olacağı zaman ise (Ameliyata göre) 2.000 YTL’den başlayan ücretleri hiç pazarlık etmeden ve taksit talep etmeden öder. Yanlış anlaşılmasın; doktorlara bir eleştiri getirmiyorum. Olması gereken odur zaten. Parası olan özel doktora gidip itirazsız bu miktarları ödemektedir. Maddi durumu elvermeyenler ise bir sosyal güvenlik kurumuna tabi ise, SSK ve Devlet Hastanelerine gider. Aynen bizim burada maddi durumu elvermeyenlere baroların adli yardım bürolarına gitmelerini önerdiğimiz gibi…Ama mutlaka bir avukattan yardım alınması gerektiğini ısrarla önermekteyiz.

Bütün bunları neden yazdım? Eşinizin malvarlığının “trilyona” yakın olduğunu, bunun yarısını talep ettiğinizi; avukatın ise dava sonunda %10 talep ettiğini; bu rakamın da sizin için fazla geldiğini, ifade ettiğiniz için yazdım. Henüz size ait olduğu mahkeme kararı ile sabit olmamış bir alacağın bile %10 unu avukata çok görüyorsunuz. Bir başka deyişle bir “olasılığın” bile %10’unu çok görmektesiniz. Oysa bu rakam dahi asgari ücret tarifesine göre alt limittir.

Alıntı:
koparabilecekleri mallarımızın

Bir anımsatma daha...Bir avukat dava açarsa kaybeder ya da kazanır. Ama mal koparmaz.Bu ifade bir avukata ait olamaz.

Saygılarımla
Old 07-06-2008, 14:09   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Suat beyin mesajına birebir katılıyorum.

Bir anımsatma daha:

Av.K.m.164/2 :

"Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir. "

Diğer ifadeyle, avukatınızın %10 ile %25 aralığında vekalet ücret talep hakkı mevcuttur.

Bu aralık içindeki vekil-müvekkil anlaşma ya da anlaşmazlıkları ise, KAHDEM alanının konusuna dahil değildir.

Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi