Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Sokakta Öpüşmek Suç mu?

Yanıt
Old 07-03-2008, 08:23   #31
echokosmos

TCK.225...:iki ucu açık bir kavram kullanılarak.her türlü yoruma açık bir madde..kişilere göre cinsel arzuların tatmini farklı farklıdır..göz göze bakarak-yukarıdan aşagı farklı yerlere bakarak-el ele uzun süreli tutuşarak-veya vıcudun çeşitli yerlerine dokunarak- bu kavramları genişleterek maddeleri çoğaltabilirz. cinsel arzular tatmin edilebilinirmi.??.kişiden ,kişiye değişir..benin kanaatime göre..cinsel uyarı yapan hertürlü eylem ve fiil..cinsel arzuları tatmin kapsamına girer..öpüşmekte dahil..saygılarımla..ECHO KOSMOS(hukukcu)
Old 07-03-2008, 09:47   #32
Armağan Konyalı

Utanma duygusunu bireye toplum aşılar. Toplum bireyi utandırmak için üstüne üstüne geliyor. Özgürlüğü yok ettiği gibi, sevgiyi de yok etmeye çalışıyor.

Toplumun cinselliğe düşman olmasının çok basit bir nedeni var: Toplum kendi miras düzenini korumaya çalışıyor. Kimin kimin mirasçısı olduğu nüfus siciliyle belirleniyor ve bu sicile aykırı davranışlara izin verilmiyor.

"Miras düzeni bozulursa mülkiyet düzeni de bozulur. Mülkiyet düzeni bozulduğunda artık toplumdan söz etmek mümkün olmaz; insanlar canavarlaşır ve birbirini yer." diye korkuluyor. Anayasa’da bile yer alan “Aile toplumun temelidir” görüşü de bu korkudan kaynaklanmaktadır. Aile toplumun temelidir çünkü mülkiyet miras yolu ile aile çerçevesinde düzenlenmektedir. Eşler arasındaki kıskançlık mülkiyetin cinsel halidir.

Gelecekte toplumlar mülkiyet üzerine kurulmayacağından böyle bir endişe olmayacaktır. Ama insanlık henüz çok geri; mülkiyetten kopamıyor. O yüzden de öpüşemiyoruz. Hatta sevdiğimiz insanın gözlerine bakamıyoruz. (Bakınız: TCK 225.maddesinin gerekçesi: "Madde metninde geçen cinsel ilişki, cinsel arzuların tatmini amacına yönelik her türlü davranışı ifade etmektedir."

Kadını mal olarak gören toplumlarda cinselliğin bütün utancı kadına yüklenmiştir. Bir kadın bir erkeği sevdi diye diğer erkekler tarafından öldürülmektedir. Ve sonra toplumun kuralları gereği, katil erkeklere verilen cezalar haksız tahrik nedeniyle haksız yere indirilmektedir. Kadınlar öldürülmekten insanlığın ilerlemesi ile kurtulacak umudundayım.

İnsanlar iyi ama insanlık geri.

Saygılarımla
Old 07-03-2008, 11:06   #33
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan bilal köseoğlu
Çoluk çocuk herkes toysrs'a uğramış bakıyorsunuz kapı ağzında merdivende iki animal tam şehvetle dildile eylem içindeler....çoucklara nasıl izah edeceksiniz...elbette tek çareniz onların medeni cesaretini alkışlayarak...başka teklifi düşüncesi olan varsa açıkım...Hukukçu mantığım belki kızgınlıkla ama cinsel davranış düşünüyorum...

Sayın Köseoğlu,
Öncelikle THS'ne hoşgeldiniz. lk mesajınızın bu konuya ve yukarıdaki şekilde olması dikkatimi çekti.

"Çocuklara nasıl izah edeceksiniz?" diyorsunuz. Öpüşmeyi çocuklara açıklamaya gerek var mı? Hiç mi öpüşen insan görmediler? Görmedilerse ve görünce sorarlarsa "öpüşüyorlar" demek çok mu zor? Öpüşenler sizce hayvan mıdır?
"Kızgınlıkla" yazılmayan mesajlarınızı da bekliyoruz.
Old 07-03-2008, 12:34   #34
nurten çakmak

Varsayılan slm

İbadetde gizlidir kabahatde gizlidir.Sokaklarda öpüşmek terbiyesizlikten başka bir şey değildir.
Old 07-03-2008, 12:39   #35
Av.Cengiz Aladağ

Sayın Çakmak, öpüşmek ibadet olmadığı gibi kabahat de değildir. Kaldı ki, tartışma konusu "sokakta öpüşmenin suç olup olmadığı"dır; terbiyesizlik olup olmadığı değil. Ayrıca niye terbiyesizlik olsun? Ben sokakta eşimi öpüyorum, bundan başkasına ne?
Old 07-03-2008, 12:51   #36
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Neden evlerimizde yemek odamız, salonumuz, mutfağımız, yatak odamız, tuvaletimiz var ve neden tuvalette tv izlemiyor, yahut banyoda yemek yemiyoruz? Neden sokakta uyumuyor ya da duş almıyoruz, neden?

Bunların herhangi birini yaptığımızda muvazene dışı hareket olarak kabul edilir, değil mi?

El ele , kol kola, sarmaş dolaş gezilmesine hiç mi hiç itirazım yok, masum öpücüklere de. Ama iki kişinin ölçüyü kaçırmış biçimde öpüşme telaşındaki halleriyle kamuya açık bir alanda karşılaşmak zorunda da kalmamamız gerektiğini düşünüyorum. Bana pek dengeli görünmüyor.

Saygılarımla...
Old 07-03-2008, 12:56   #37
Av.Gülsüm Sezen

Dilinize sağlık Sayın Demirel: İşte bunca evet-hayır'ın içinde bütün mesele bu aslında: DENGE/ ÖLÇÜ...Azı karar olan mefhumlardan işte
Old 07-03-2008, 13:39   #38
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Eşimi her yerde öpme hakkımı savunuyorum :)

765 sayılı yasanın 419. maddesi şöyleydi:
"Alenen hayasızca vaz'u hareketlerde bulunanlar on beş günden iki aya ve o suretle cinsi münasebette bulunanlar altı aydan bir seneye kadar hapis ve bu fıkrada yazılı hallerde ayrıca 100 liradan 500 liraya kadar ağır para cezasiyle cezalandırılırlar."

5237 sayılı yasanın 225. maddesi ise şöyledir:
"Alenen cinsel ilişkide bulunan veya teşhircilik yapan kişi, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."

Eski TCK'nın 419. maddesinde;
1- Alenen hayasızca vaz'u hareketlerde bulunanlar (vaz'u sözcüğünün aslı vazî olup, "alçak, bayağı, adi" anlamındadır) ve
2- Cinsi münasebette bulunanlar
cezalandırılmakta idi.

Yeni TCK.da ise kapsam daraltılmış,
1- Alenen cinsel ilişkide bulunanlar ve
2- Teşhircilik yapanlar
için ceza öngörülmüştür.

Madde gerekçesi ile suç konamaz. Yasa metninde yazmayan hiçbir suç, yorum yolu ile eklenemez. TCK.'nun 2. maddesi buna engeldir.

"Suçta ve cezada kanunilik ilkesi
MADDE 2- [1] Kanunun açıkça suç saymadığı bir fiil için kimseye ceza verilemez ve güvenlik tedbiri uygulanamaz. Kanunda yazılı cezalardan ve güvenlik tedbirlerinden başka bir ceza ve güvenlik tedbirine hükmolunamaz.
[2] İdarenin düzenleyici işlemleriyle suç ve ceza konulamaz.
[3] Kanunların suç ve ceza içeren hükümlerinin uygulanmasında kıyas yapılamaz. Suç ve ceza içeren hükümler, kıyasa yol açacak biçimde geniş yorumlanamaz."

Ayrıca 225 maddenin gerekçesindeki açıklama yanlış anlaşılmaktadır. Gerekçede, "Madde metninde geçen cinsel ilişki, cinsel arzuların tatmini amacına yönelik her türlü davranışı ifade etmektedir." denmektedir. Bu açıklama, cinsel ilişkinin binbir çeşit gerçekleştirilebileceğini vurgulamak amacıyla gerekçeye konulmuştur; yoksa öpüşmenin, sarılmanın vb. suç kapsamında sayılması için değil.

Sonuç olarak; sokakta öpüşmek suç değildir, yorum yoluyla suç haline getirilemez. Sokakta öpüşmenin toplumun bazı kesimlerince ya da bazı kişilerce ayıp, münasebetsiz, günah, terbiyesizlik vb. sayılmasının, konunun ceza hukuku bağlamı bakımından bir önemi yoktur.

Ben eşimi heryerde öpmeye devam edeceğim, eşim de beni.
Old 07-03-2008, 14:21   #39
nurten çakmak

Sayın cengiz bey öpüşmekten öpüşmeye çok fark var sokak ortasında gırtlağa kadar girip öpüşenler için yazmışmıştım ufak buseden kimseye zarar gelmez ama birbirlerinin dişlerini temizlercesine yalananlar etrafındaki insanları rahatsız edenler içindir sözüm
Old 07-03-2008, 14:30   #40
jurist27

Bence, normal, orta düzeyde makul bir insanın öpüşmeden anladığı : "cinsel dürtüleri harekete geçirice davranış" ise bunun cezai yaptırımı olmalı diye düşünüyorum.

SAYGILARIMLA....
Old 07-03-2008, 14:35   #41
ulkenm

Soru olmaz olmamalı

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Neden evlerimizde yemek odamız, salonumuz, mutfağımız, yatak odamız, tuvaletimiz var ve neden tuvalette tv izlemiyor, yahut banyoda yemek yemiyoruz? Neden sokakta uyumuyor ya da duş almıyoruz, neden?

Bunların herhangi birini yaptığımızda muvazene dışı hareket olarak kabul edilir, değil mi?

El ele , kol kola, sarmaş dolaş gezilmesine hiç mi hiç itirazım yok, masum öpücüklere de. Ama iki kişinin ölçüyü kaçırmış biçimde öpüşme telaşındaki halleriyle kamuya açık bir alanda karşılaşmak zorunda da kalmamız gerektiğini düşünüyorum. Bana pek dengeli görünmüyor.

Saygılarımla...

1.cevap: en genel ifadesiyle söyleyeyim, Totalitarizm.
2.cevap: hayır,muvazene dışı hareket olarak kabul edilmez. "kabul edilebilir".
yorum: öpüşmenin "masum"u; "beraat etmiş"i; "sanık"ı; "suçlu"su olmaz.
her öpüşen size mi gelip danışacak: "nasıl masum bir öpüş oldu mu?"diye. nedir masum öpüş kriteri? ve neye göredir?
Old 07-03-2008, 14:55   #42
nurten çakmak

Totalitarizm.O yüzden çocukların çoğunda psikolojik sorun var sizde haklısınız
Old 07-03-2008, 15:23   #43
üye3578

ilgiyle ve gülümseyerek izlediğim bir konu..
Old 07-03-2008, 15:54   #44
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sokakta Öpüşmek Suç mu?

Sayın Demirel;

Yeni evli bir çift evde salonda televizyon izlerken salonda aşka gelip sevişmeleri ahlak dışı, yatak odasında sevişmeleri ahlaka uygun. Bu nasıl bir kuralcılık?

Sokak için düzenlenmiş yasayı eve kadar da sokmayalım artık.

Sayın çakmak;

Çocukların psikolojik sorunu sokakta öpüşenleri görmekten mi kaynaklanıyor sizce yoksa aşırı baskı ve kuralcılıktan mı?

Çocuklar korkuyu bilmezler. Onlara geceden, hayvanlardan vb. korkmayı ve uzak durmayı biz öğretiriz. Çocuklar çıplak gezmekten de utanmazlar. Onlara belli bir yaşa gelince neyin mahrem, neyin namahrem olduğunu da biz öğretiriz. Yani ısrarla kendi değerlerimizi aşılayıp bunlara göre davranmalarını isteriz.

Şimdi iki gencin kendi içlerinden gelen sevgi ile birbirlerini öpmeleri yanlış, sizin istediğiniz doğrultuda davranıp sevgilerini "o anda" ifade etmemeleri doğru.

Bu olaya değişik bir yaklaşım. Cengiz bey zaten suç konusunu yeterince açıkladı. Kimsenin kendi kafasına göre suç koyma hakkı yoktur. Şimdi insanlar banyoda, mutfakta, salonda sevişmelerine kim hangi hakla karışabilir. Bunu siz yaparsınız veya yapmazsınız. Buna da kimse karışamaz. Mantık çok ilginç yerlere gelmeye başladı.
Old 07-03-2008, 16:28   #45
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Sayın Demirel;

Yeni evli bir çift evde salonda televizyon izlerken salonda aşka gelip sevişmeleri ahlak dışı, yatak odasında sevişmeleri ahlaka uygun. Bu nasıl bir kuralcılık?

Sokak için düzenlenmiş yasayı eve kadar da sokmayalım artık.

.

Ben hiç böyle bir şey söylemedim. Hane içi mecazi örnekti, bahsettiğiniz konuda ev içlerine karışmıyoruz

Ayrıca bir başka mesajda da suçtan söz edilmiş, ben suç vardır da demedim, yalnızca dengeli bulmadığımı belirttim.

Saygılarımla
Old 07-03-2008, 16:33   #46
Av.Gülsüm Sezen

Alıntı:
Yazan zeynel
ilgiyle ve gülümseyerek izlediğim bir konu..
Ben de başta böyle hissediyordum ama giderek azalmaya başladı gülümsemem. Zira bence konu şarampolde ilerliyor artık. Mesele esasından çıkarak, değer yarıştırma/ muhafazakar olma-olmama ve sair bir hale dönüştü
Old 07-03-2008, 17:15   #47
nurten çakmak

Evet şarampole gitmemek için direksiyonu sağlam tutmak lazım.
Old 07-03-2008, 17:41   #48
Atahun

Bence üzerinde durulması gereken, "öpüşme" kelimesinden ne anladığımız ve algıladığımız? Bizce, nereye kadar olanı öpüşme, nereden sonrası sevişme... Öpüşmenin öncelikle üst sınırını kendi kafasımzda çizmemiz gerektiğini düşünüyorum. Belki o zaman kendimizi ve düşüncelerimizi daha net ifade edebiliriz. Ayrıca, okuduğum ve anladığım kadarıyla galiba biz biraz da "öpme" ile "öpüşmeyi" birbirine karıştırıyoruz.

Sayın Çakmak' ın (cevabına çok güldüğümü ifade ederek, ) ve bu konuda benzer yanıtlar yazan diğer katılımcıların ifade ettiği düşünceleri genel itibariyle paylaştığımı belirtmek istiyorum.

Bir buluşma veya birliktelik anındaki bir davranış veya bir ifadeye tepki olarak verdiğimiz bir öpücüğün ceza hukukumuzda bir yaptırımının olacağını düşünmediğim gibi, topumun ahlak ve değer yargılarına da ters düşeceğini sanmıyorum. Tabi süreyi mümkün olduğunca kısa tutmak ve önceden çevreye bir göz atmak kaydı ile...

Diğer taraftan, Sayın Çakmak' ın dediği gibi sokak ortasında ve umuma açık bir mekanda kendinden geçercesine (Nurten hanım "diş temizleme" diye ifade etmiş, ben diş macununa bir alternatif ve üreticilerini de kızdırmamak için aynı ifadeyi kullanmak istemiyorum. ) bir öpüşmenin toplumun hiç bir kesimince hoş karşılanmayacağı kanaatindeyim. Aşırıya kaçan bu tür eylemler Kanun maddesinde geçen "teşhircilik" kelimesinin kısmen de olsa karşılığı olabilir mi? onu bilmiyorum. Bu düşüncemi ifade ederken; olayı sadece toplumumuzun gelenekçi-muhafazakar oluşuna bağlamıyorum. Doğrudur, bu bir etkendir ama, çok gelişmiş ve daha çağdaş diye tabir edilen bir çok Avrupa ülkelerinde de durumun farklı olduğunu sanmıyorum. Oralarda da sokağın ortasında dakikalarca kendinden geçercesine öpüşenler alkışlanmıyordur herhalde. Bu konuda basında çıkan benzer haberler de benim düşüncelerimi teyyid eder niteliktedir. Kaldı ki ülkemizde böyle bir manzaraya 7-8 yaşlarında bir çocuk, anne veya babamızla şahit olduğumuzda nasıl bir tavır sergilememiz konusunda, yada olası bir soruya nasıl bir cevap vermemiz gerektiğini açıkçası düşünemiyorum.

Hukuk, bazen gücünü ve kaynağını ahlak kurallarından alır. Bu yüzden çok yönlü bakmakta ve düşünmekte yarar olduğu kanaatindeyim.

Saygılarımla.
Old 07-03-2008, 19:40   #49
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Anımsarsanız bir fotoğrafçı var. Tembellik ettiğimden ismini bulup yazamadım.

Her sene binlerce çırılçıplak insanı bir meydana topluyor ve fotoğraflarını çekiyor.

Bilidğim kadarı ile hiç kimse bu insan hakkında dava açmadı.

Düşünün: Bilerce çırılçıplak kadın ve erkek üstüste yatıyor. veya yan yana duruyor. Burada bir sorun yok.

Fotoğraf da çektiriyorlar. Yayınlanıyor. Teşhircilik olarak kabul edilmiyor.

Sorun sokakta öpüşen insanlarda
Old 07-03-2008, 20:04   #50
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Ben bu konuda mesaj yazarken gelen bir mail paylaşmak istedim

Kelebek Öpücükler ...
> >
> >Çoğu zaman pek çok şeyi çocuklardan öğreniriz. Bir süre önce, bir arkadaşım, 3 yaşındaki kızını, bir rulo altın renkli kaplama kağıdını ziyan ettiği için cezalandırmıştı. Durumları iyi değildi ve kızının kağıtları, ağacın altına koyacağı bir kutuyu süslemeye harcaması onu çok sinirlendirmişti. Buna rağmen, küçük kız, ertesi sabah hediyeyi babasına getirdi ve " Bu senin için babacığım" dedi.
> >Arkadaşım, gösterdiği tepki icin kendini suçlu hissetti, ama kutunun boş olduğunu görünce için için sinirlenmekten de kendini alamadı. Kızına bağırdı: " Birine bir hediye verdiğin zaman içinin dolu olması gerektiğini bilmiyor musun? "
> >Küçük kız babasına yaşlı gözlerle baktı ve söyle dedi: " Ama babacığım, kutu boş değil ki. Ben kutunun içine öpücüklerimi üflemistim. Hepsi senin icin babacığım.” Babanın içi paramparça olmuştu. Kızını kucakladı ve onu affetmesi için yalvardı.
> >Arkadaşım bu altın renkli kutuyu yatağının baş ucunda yıllarca sakladığını anlattı bana. Ne zaman cesaretini kaybetse, kutunun içinden hayali bir öpücük çıkarıyor ve onu oraya koyan çocuğunun sevgisini hatırlıyordu.
> >Gerçek anlamda bakmak gerekirse, herbirimiz arkadaşlarımız ve ailelerimiz tarafından bize sunulan karşılıksız sevgi ve öpücüklerle dolu altın renkli kutulara sahibiz. Dünyada sahip olabileceğimiz daha değerli bir şey olamaz.
> >Sevgilerimle....
Old 10-03-2008, 11:30   #51
ümit gürkal egemen

sayın meslektaşlarım uzun bir süreden beri bu sitedeki bütün konuları irdeliyorum ilk kez cevap yazmak gibi bir zorunluluk hissettim ki bu belki de bir düşünceye tepkidir. Toplumun değer yargılarının bolge bolge farklılıklar gösterdiği ve giderek değiştiği (kimi buna yozlaşma derken kimi buna moderleşme diyor) bir toplumda doğuda yasak batıda serbest böyle iş olmaz demek yada sevgili eş ayrımı yapmak hakimin herkese aynı oranda ceza vermesini beklemek ne derece doğru?
ceza hukukunda aslolan kastsa, hakim degerlendirmeyi yaparken takdir hakkını kullanacaksa ve delil olarak da, zorunlu olarak, olayın görgü tanıkları kullanılacaksa tartışmayı sevgili yada eş, doğu yada batı kriterlerine sokmak yanlış diye düşünüyorum. bu cezalar arasındaki eşitsizlik yada bolge bolge değişen bir hukuk düzeni (federal yasala gibi) değil fakat kanunların hakimlere tanıdığı takdir yetkisinin doğal bir sonucudur!
sonuç olarak öpüşen 2 kişinin (karı-koca veya sevgili) cinsel arzularını tatmin amacıyla mı yoksa birbirlerini selamlamak için mi öpüştüğünün tespiti sanırım üzerinde tartışmaya gerek kalmayan bir konudur.
tüm meslektaşlarıma saygılarımı sunuyorum.
Old 11-03-2008, 01:46   #52
modiomorphia

hayasızca hareketler başlığı altında ele alınan tck m 225 in kapsamının ne olduğu belirsizdir ve hakimin bu hususta karar alırken hangi bakış açısıyla davranacağı konusu da tartışmalıdır.madde gerekçesi geniş yoruma müsaittir.kepsamının açık ve net şekilde belirlenmesi ve dar yoruma tabi olması gerektiğini düşünüyorum.nitekim bu mevzuu ülkemizde hassas bir konudur
Old 11-03-2008, 02:08   #53
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Dikkat ediyormusunuz?

Tartışmanın temelinde hep "beni rahatsız ediyor, toplumu rahatsız ediyor" vb. kendi yargılarımıza göre kavramlarla tartışmayı sürdürüyoruz. Bu her iki biçimde düşünen insanlarda da şu veya bu ölçüde var.

Cengiz Beyin ifade ettiği objektif hukuk kuralı (özellikle ceza hukuku açısından suçun açık seçik tanımlanması çok önemlidir) ilkesi arka planda kalıyor.

Saygılar
Old 11-03-2008, 13:53   #54
minee.mine

Varsayılan Sokakta öpüşmek suç mu ?

Öpüşmek var, öpüşmek var bu soruyu sormaya gerek duyuran öpüşme şekli, hukuk kurallarına göre suç olsun olmasın; toplumun ahlak kurallarına göre suçtur.Çünkü toplumun düzenini bozmak suçtur.
Tamam toplum bizi arzularına göre yönlendirmesin ama hepimiz bu toplumun içinde yaşamıyormuyuz; her şeye de aman deyip kafamızı çevirip geçmek doğru mu?
Peki insanlar neden ısrarla sokakta öpüşmek ister ki, o anki duygu yoğunluğundan bir anda oluşan anlık bir öpüşmemi, yoksa insanları rahatsız eden, buram buram cinsellik kokan ısrarlı öpücükler mi?
Sokakta öpüşen yada öpüşen çiftleri gören herkes bu iki öpüşme arasındaki farkı görebilirken; masum öpücükleri tartışmanın anlamı yok herhalde ama diğeri; sevgiye dayalı bir duygu olsa, kişilerin sevdiği kişiyle arasındaki en özel duygularını herkesin önünde yaşamak istemesi yada içinde yaşadığı toplumu, ne saikle olursa olsun bu kadar umursamaması doğru mu. Eğer doğru ise bu düşüncede olduğumuz sürece sokakta gördüğümüz bizi rahatsız eden her ne olursa olsun birisinin sokağa tükürmesi , çevreyi kirletmesi çevreye zarar vermesi durumunda da sesimizi çıkarmayıp her şeye banane deyip geçeceğiz. Kişilerin sokakta öpüşmesinden dolayı çocuklarımız için rahatsız mı oluyoruz, o halde çocuklarımızı eve kapatıp bu sorunu da böylece çözücez; çözümse
Ama kişilerin kendi hareketlerini toplumun düzenine uydurması sanırım daha düzenli bir yol olacak, herkes cinselliğini istediği gibi yaşasın ama bunu kendi özel alanları içerisinde yaşasın, bu artık çocukluktan çıkmış arzularının bilincine varmış yetişkinler için çok da zor olmasa gerek.
Old 11-03-2008, 15:39   #55
bilal köseoğlu

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Ben de başta böyle hissediyordum ama giderek azalmaya başladı gülümsemem. Zira bence konu şarampolde ilerliyor artık. Mesele esasından çıkarak, değer yarıştırma/ muhafazakar olma-olmama ve sair bir hale dönüştü
sEZEN HANIM MAKSAT HASIL OLDU...Ceza hukukukundan epeydir uzaktım...m.225 gerekçesine de baktım doğrusu kendi açımdan doyurucu buldum.NOKTA.
Old 19-03-2008, 01:45   #56
gençhukukçu54

bizim 2. sınıf dersi ceza hukuk genel hükümler ve 4.sınıf dersi cmk dersimize 5237 sayılı TCK'nin komisyonunda olan Hakan Hakeri hocamız girdi.Sadece bu konu değil aynı zamanda hakaret konusunu da kapsayacak şekilde hem kitabında hem derste örnekler ile açıklamıştı konuyu.anımsadığım kadarıyla örnek şöyle idi : farzı misal sizin yaşadığınız yörede bala kelimesi çocuk anlamında kullanılıyor,fakat diğer bir yörede bu kelime üstüste hata yapan insanlara söylenen bir kelime.

bu durumda sizin yörenizdeki biri bunu yargıya taşıdığında farklı,diğer yöredeki bir kimsenin bunu yargıya taşıması durumunda farklı karar verilecektir.şöyleki bu hukukun "Ayrı durumda olanlar için ayrı düzenleme, aynı durumdakiler için aynı düzenleme" ilkesinin bir sonucudur.
bu durum öpüşmek konusunda kapsıyor.bu fiilin tutucu bir yörede fililiyata geçirmek ile bir bar önünde yapmak aynı tepkiyi vermeyecektir.nitekim aynı kanuna tabi olunsa da aynı karar verilmeyecektir.

ders kitabı ve anımsadığım bilgilerce açıkladım.lafzi yorum yapamayacak kadar yeni olduğumu düşünerek,yanlış bilgi verdiysem şimdiden özür dilerim. Saygılarımla.

Not: örneklemede kusurlu olabilirim,anlaşılmayı kolaylaştırmaya çalışırken kusur işlemişsem affola.
Old 19-03-2008, 09:05   #57
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan marduk4254
tutucu bir yörede
Dikkatinizi çekerim ki bu suç şikayete tabi değildir. Eğer yöreden yöreye-insandan insana farkeden bir suç olsaydı takibi şikayete bağlı olurdu.

Bu nedenle takibi şikayete bağlı olan hakaret örneğinin bu maddeye uymadığı kanısındayım.

Kanunun hakime geniş takdir hakkı vermesi adaletin gerçekleşmesinde yararlı olabilir ama kanunun muğlak olması hakime takdir hakkı verilmesi ile açıklanamaz.

Saygılarımla
Old 29-03-2008, 00:31   #58
Bahadır345

Bana kalırsa iki kişinin sokakta öpüşmesinin hiçbir şekli, hiçbir yörede suç kabul edilmemelidir. Bu açıkca özgürlüklerin daraltılması anlamına gelir.

Kaldı ki ahlaki açıdan da insanların öpüşmelerinden rahatsız olmayı biraz komik buluyorum. Bu siteye üye herkes, bana kalırsa, sevgiyle yapılan şeylerin pek de zararının olmadığını öğrenmiş olmaları gereken yaştalar. Ateşli öpüşen bir çift görüp de "iğrenç" demek bana biraz çocukca geliyor.

Bence böyle bir sahne ancak iki duygudan birini uyandırabilir: etrafta başka mutlu insanları görmekten doğan bir mutluluk ya da kendi yalnızlığını düşünüp biraz üzüntü.

Başka bir his uyanan insanları, evrensel değer yargılarına davet ediyorum.
Old 01-04-2008, 15:44   #59
didem kunal

Cinsel ilişki ile cinsel eylemlerin ayrımı burada bence çok önemli.İlgili kanun maddesini geniş yorumalrsak elele tutşmak bile bu kapsamdaki suç oluşturan eyleme girebilir.Ancak el ele tutuşmak cinsellik içeren eylem midir? Ben yorumlarsam hayır ama x hakim yorumlarsa belkide evet.
Old 01-04-2008, 15:53   #60
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan didem kunal
Cinsel ilişki ile cinsel eylemlerin ayrımı burada bence çok önemli.İlgili kanun maddesini geniş yorumalrsak elele tutşmak bile bu kapsamdaki suç oluşturan eyleme girebilir.Ancak el ele tutuşmak cinsellik içeren eylem midir? Ben yorumlarsam hayır ama x hakim yorumlarsa belkide evet.

Sayın Kunal, ceza hukukunda bir eylem yorum yolu ile suç sayılabilir mi? Sayılabilir ise, ceza hukukunun evrensel bir ilkesinin tekrarı niteliğindeki TCK.nun 2.maddesi "gereksiz" bir kural mıdır?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi