Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kayıp Tapu

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2007, 22:42   #1
oguzhand0

Varsayılan Kayıp Tapu

Öncelikle Merhaba.
Benim babaannemin rahmetli babasının bir arsası var.Ancak bu arsanın tapusu kayıp. Babaannemim iki kardeşi vardı.Biri vefat etti.Vefat eden kardeşininse iki adet oğlu bulunmakta.Yani –2.sınıfta olduğumda miras hukuku görmedim- tahminimce o arsanın yasal mirasçıları; babaannem, kız kardeşi ve vefat etmiş kız kardeşinin 2 çocuğu.
Sonuç olarak biz bu arsayı satmak istiyoruz ancak tapu olmadığında satamıyoruz ve amacımız da tapuyu çıkartmak.Bunun için ne yapmalıyım?Tüm bu mirasçıları bir araya getirip notere falan mı gitmeliyim?Yani açık söyleyeyim hiçbir fikrim yok!Bu konuda bana yardım ederseniz çok sevinirim ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim..
Old 12-02-2007, 23:18   #2
ocean__005

Ben de 3cü sınıf olduğumiçin henüz miras hukuku görmedim ancak bildiğim kadarıyla mahkemeden veraset ilamı almanız ve bunun yanına kimlik fotokopilerini de ekleyerek ilçe kadastro müdürlüğüne başvurmanız gerekir.Bunun üzerine size ziraat bankasına yatırmak üzere bir tahakkuk belgesi vereceklerdir.Ödemeden sonra ise zayiiden verildiği belirtilen tapu belgesini alabilirsiniz(sanırım)
Old 28-02-2007, 21:13   #3
Av. Fatih KARACA

Alıntı:
Yazan Oğuzhan Dayar
Öncelikle Merhaba.
Benim babaannemin rahmetli babasının bir arsası var.Ancak bu arsanın tapusu kayıp. Babaannemim iki kardeşi vardı.Biri vefat etti.Vefat eden kardeşininse iki adet oğlu bulunmakta.Yani –2.sınıfta olduğumda miras hukuku görmedim- tahminimce o arsanın yasal mirasçıları; babaannem, kız kardeşi ve vefat etmiş kız kardeşinin 2 çocuğu.
Sonuç olarak biz bu arsayı satmak istiyoruz ancak tapu olmadığında satamıyoruz ve amacımız da tapuyu çıkartmak.Bunun için ne yapmalıyım?Tüm bu mirasçıları bir araya getirip notere falan mı gitmeliyim?Yani açık söyleyeyim hiçbir fikrim yok!Bu konuda bana yardım ederseniz çok sevinirim ve vereceğiniz cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim..

Sn. Oğuzhan DAYAR,
Tapu senedinin kaybolması, tapu kaydında bir değişikliğe yol açmaz. Taşınmazın hangi tapu sicil müdürlüğünde kayıtlı olduğunu biliyorsanız, bilgisayar kayıtlarında sicil kaydı çıkacaktır. Sicilde malikin kim olduğuna baktıktan sonra mahkemeden mirasçılık belgesi alarak taşınmazın mülkiyetini hisseli mülkiyete dönüştürebilirsiniz.
Saygılarımla
Old 01-03-2007, 14:52   #4
NT.ŞÜKRAN

Sayın Dayar,
Bir taşınmaza ait tapu senedinin kaybı ile mülkiyet hakkı yok olmaz. Sayın Karaca’nın da ifade ettiği gibi tapudan yeniden edinilebilir.Bunun için;
1-Taşınmazın hangi tapu sicil müdürlüğünde kayıtlı olduğunu bilmelisiniz. Örneğin arsa Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde ise bu ilçenin tapu müdürlüğüne başvurursanız maliklerin ismi yazılı özel defterden yeri tespit edebilirsiniz.
2-Ancak arsa babaannenizin rahmetli babasından intikal ettiğinden defterdeki isim araştırmasını babaannenizin babasının ismine göre yapmalısınız.
3-Babaannenizi, ,bir Notere götürüp ondan bilumum muris ve murisi evvellerinden kendisine intikal etmiş taşınmazların ilgili tapu müdürlüklerinden araştırılması, tapularının alınması, intikallerinin yapılması, vergi dairelerinde veraset ilişiklerinin kesilmesi ( özel yetkiler açıkça noter söylenmeli- fotoğraflı), ve o arsanın satışı için düzenleme şeklinde bir vekaletname alırsanız bu işlemleri onun adına tek başınıza siz de yapabilirsiniz.
4-İlgili murisin ismi bulunduktan sonra veraset belgesi çıkartmanız gerekir.Henüz avukat olmadığınızdan alacağınız dava vekaletnamesi ile siz mahkemeden veraset belgesi çıkartamazsınız. Bunun için babaannenizi ya bizzat götürmeniz veya bir avukatı yetkilendirmeniz gerekir.
5-Babaannenizden aldığınız yetkiye istinaden tek başınıza ilgili tapuya başvuru ile arsayı iştirak halindeki mülkiyete çevirebilirsiniz. Tapu senedini alabilirsiniz. Müşterek mülkiyete geçiş için tüm mirasçıların işleme katılması gerekir. Müşterek mülkiyete geçtikten sonra babaannenizin hissesinin üçüncü kişilere satışı için diğer mirasçıların şufa haklarını kullanmayacaklarına dair noterden belge alınmalıdır.
6- Yukarda anlattıklarım, sadece babaanneniz içindir. Şayet diğer mirasçılarda kabul ediyorsa onlardan da vekalet alarak hepsi adına tüm işlemleri tek başınıza yapabilirsiniz.
Saygılarımla...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi