Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Örnek 13 İtiraz Edilmesi Halinde Tahliye

Yanıt
Old 22-01-2011, 19:43   #1
tiryakim

Olumlu Örnek 13 İtiraz Edilmesi Halinde Tahliye

Değerli Meslektaşlarım Kafama takılan birkaç soru var yardımcı olursanız sevinirim;

Haciz ve tahliye talebi ile borçluya ÖRNEK 13 gönderdim. Borçlu ÖRNEK 13 itiraz etti. Mahkeme dosyasına kira paralarının eksik yatırıldığına dair makbuzları sunduk. Makbuzların altına kira paralarının eksik alındığı şerhide düşülmüş. İcra Hukuk Mahkemesinden eksik alınan kira bedelinin hesaplanması için dosyayı bilirkişiye gönderdi.Cevabını bulamadığım sorularım ise ;

SORU 1-) Dosya bilirkişiye gittiği zaman gayrimenkulü Kiralayanlar dava aşamasında icra müdürlüğü dosyasına bizim takip talebinde istediğimiz miktarı ve avukatlık ücretini ödeyip dosyayı kapatırlarsa İcra hukuk Mahkemesi ne karar verir ? Yine tahliyeye karar verir mi ?
SORU 2-) Kiralayanların icra müdürlüğü dosyasına itiraz ettikten sonra ( icra hukuk mahkemesinde dava görülürken ) böyle hakları var mı yani parayı ödeyipde TAHLİYEYİ engelleyebilirler mi ?
SORU 3-) Kısmi İtiraz Halinde İtiraz Edilmeyen Kısım İçin İcra Mahkemesinden Tahliye İstenebilir mi ?
SORU 4-) Kiralayandan Geriye dönük kira alacağı için en çok kaç yıllık kira alacağı istenir ? Kira Yargıtay Kararları ışığında açıklarsannız sevinirim. ?

Saygılarımla...
Old 22-01-2011, 19:52   #2
Av.Z.Erdal

Takibe itiraz edildiken sonra itiraz edilen kısım yönünden takip durur. Duran takip üzerine dava açılmışsa artık davadan sonra icra dosyasına ödeme yapıp davayı egale edebileceklerini düşünmüyorum.Zira ancak dava sonucuna göre itirzın iptaline ve tahliyeye ya da itirazın kabulüne karar verilebilir. Duran icra dosyasına işlem yapılamaz diye düşünüyorum
Old 23-01-2011, 15:59   #3
tiryakim

Av.Z.Erdal verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Bu konuda yargıtay kararı ekleyebilirseniz ve diğer meslektaşlarımda bu konuda yardımcı olursa çok sevinirim.
Saygılar...
Old 23-01-2011, 16:55   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Değerli Meslektaşlarım Kafama takılan birkaç soru var yardımcı olursanız sevinirim;

Haciz ve tahliye talebi ile borçluya ÖRNEK 13 gönderdim. Borçlu ÖRNEK 13 itiraz etti. Mahkeme dosyasına kira paralarının eksik yatırıldığına dair makbuzları sunduk. Makbuzların altına kira paralarının eksik alındığı şerhide düşülmüş. İcra Hukuk Mahkemesinden eksik alınan kira bedelinin hesaplanması için dosyayı bilirkişiye gönderdi.Cevabını bulamadığım sorularım ise ;

SORU 1-) Dosya bilirkişiye gittiği zaman gayrimenkulü Kiralayanlar dava aşamasında icra müdürlüğü dosyasına bizim takip talebinde istediğimiz miktarı ve avukatlık ücretini ödeyip dosyayı kapatırlarsa İcra hukuk Mahkemesi ne karar verir ? Yine tahliyeye karar verir mi ?
SORU 2-) Kiralayanların icra müdürlüğü dosyasına itiraz ettikten sonra ( icra hukuk mahkemesinde dava görülürken ) böyle hakları var mı yani parayı ödeyipde TAHLİYEYİ engelleyebilirler mi ?
SORU 3-) Kısmi İtiraz Halinde İtiraz Edilmeyen Kısım İçin İcra Mahkemesinden Tahliye İstenebilir mi ?
SORU 4-) Kiralayandan Geriye dönük kira alacağı için en çok kaç yıllık kira alacağı istenir ? Kira Yargıtay Kararları ışığında açıklarsannız sevinirim. ?

Saygılarımla...

Borçlu itirazında ne demiş, merak ettim.
Old 23-01-2011, 19:11   #5
tiryakim

Olumlu

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Borçlu itirazında ne demiş, merak ettim.

Suat Bey ;

Borçlu itirazında özetle ; Eksik ödenen kira paralarının olmadığını , kira için aralarında sözleşme yapıldığını , kira parasının zamanında bankaya ödendiğinden bahsetmiş..

Suat Bey Üstadım ; acaba sorduğum sorular ışığında cevabınız ne olacak.
Bende cevabınızı çok merak ediyorum.
Old 24-01-2011, 11:59   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan tiryakim
Suat Bey ;

Borçlu itirazında özetle ; Eksik ödenen kira paralarının olmadığını , kira için aralarında sözleşme yapıldığını , kira parasının zamanında bankaya ödendiğinden bahsetmiş..

Suat Bey Üstadım ; acaba sorduğum sorular ışığında cevabınız ne olacak.
Bende cevabınızı çok merak ediyorum.

Bu mesajınızdan anladığım kadarıyla borçlu borcun tamamına itiraz etmiş. İcra takibi açmakta haklı olduğunuzu varsayarak sorularınızı cevaplayayım. 1 ve 2 inci sorularınıza aynı cevabı veriyorum. Kira borcu, 30 günlük ödeme süresinde(itirazdan sonra) ödenmez de, bu süre geçtikten sonra ödenirse(fer'ileri ile), "itirazın kaldırılmasına" değil; sadece "tahliyeye" karar verilir.

3 üncü sorunuza gelince...Ortada kısmi itiraz yoktur. Olsaydı ve borçlu-kiracı az yukarıda yazdığım gibi, itiraz etmediği miktarı 30 gün içinde ödemezse, yine sadece "tahliyeye" karar verilir. Ancak siz, itiraza uğrayan kısmı da dava ederseniz(ve haklı çıkarsanız) bu defa "kısmi itirazın kaldırılmasına ve tahliyeye" karar verilir.

4 üncü sorunuz, ucu açık bir soru. Her davaya ve ne için uzun süre kira paralarının istenmediğine göre değişir. Burada da ölçüt; dosya kapsamı, hayatın olağan akışı ve TMK 2 inci maddesi olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi