Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

kıbrıstaki vakıf ünv. den mezun olanlar ...

Yanıt
Old 06-08-2007, 12:16   #31
ecesaka

Mezun olduktan sonra gerekli belgelerinizle beraber Ankara'ya giderek Yök'e başvuruda bulunuyorsunuz... Sanırım benim başvurum Kasım ayının sonlarında gerçekleşmişti... Ocak ayında da stajıma başladım... Diğer arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla okulların mezun verdiği dönemde başvurulduğunda bütün işlemlerin bitip adliye stajına başlamanız 3-4 ay sürüyor...
Old 06-08-2007, 14:14   #32
EVRİM

Kıbrıs üniversitelerinin hukuk fakültelerinde alınan derslerle Türkiye'deki hukuk fakültelerinde alınan dersler aynı olduğu için denklik konusunda hiç bir problem çıkmıyor.Sadece Yök'e gidip diplomanı onaylattırıyorsun o kadar.eğer hala bu denklik konusuyla ilgili şüphelerin varsa Yök'ü ara kıbrıs masasını bağlat ordaki görevlilerden en doğru bilgiyi alırsın.
Old 06-08-2007, 15:16   #33
ecesaka

Yakın Doğu Üni. için ayrıca ya İstanbul ya da Ankara Üniversitesinden denk olduğuna dair bir belge alacaksınız (En azından İstanbul Barosu benden istemişti böyle bir belge...)
Old 07-08-2007, 22:28   #34
avu.zahide

merhaba arkadaşlar.kıbrıstan başka bir üniversiteye yatay geçiş yapılıyor mu?hukuk bölümü için.bana bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler...
Old 08-08-2007, 09:45   #35
avu.zahide

kıbrıstaki üniversitelerden hukuk fakültesi için yatay geçişin olmadığını duydum.böyle bir şey var mı?bana bilgi verirseniz sevinirim.şimdiden teşekkürler...
Old 08-08-2007, 12:20   #36
themis16

Vakıf Üniversitelerinden Devlet Üniversitelerine geçişin olduğu doğrudur.Fakat bunun belirli dönemlerde olması zorunluluğu var.Emin olmamakla birlikte 3. ve 5. dönemlerde geçiş hakkının kullanılabileceğini hatırlıyorum.Daha fazla Bilgi için Yök'ün sitesini araştırmanı tavsiye ederim...
Old 17-08-2007, 22:17   #37
EVRİM

kıbrıstaki hukuk fakültelerinden türkiyedeki hukuk fakültelerine yatay geçiş var tabiki de.ösym'nin yatay geçişe başvurabilmek için koyduğu ön şart 4üzerinden 2 ortalama.fakat bu ortalama sadece yatay geçişe başvurmanı sağlar kabul edilmeni değil.ortalaman nekadar yüksek olursa kabul edilme şansın o kadar artar.bildiğim kadarıyla sadece ilk 2 sene yatay geçişe başvurabilirsin.2.sınıftan sonra olmuyor.ayrıca üniversiteler bir yurtdışı birde yurtiçi kontenjanı açıyorlar(herzaman açmayadabilirler yalnız).kıbrıstaki üniversiteler yurtdışı kontenjanı içinde değerlendiriliyor.ve genellikle yurtdışı kontenjanları yurtiçine göre daha düşük tutuluyor buda sansı azaltıyor.kolay gelsin!!!
Old 19-08-2007, 12:22   #38
avu.zahide

teşekkür ederim evrim.ben bu yıl yakın doğu hukuku kazandım.3 gün oldu sonucu öğreneli=)
Old 20-08-2007, 13:35   #39
Beyza20

öncelikle ben kesinlikle Doğu Akdeniz Üniversitesini öneririm gerek eğitim koşulları gerek ingilizceye çok öenme verilmesi bazı alan derslerinin bile ingilizce gösterilmesi gereğiyle gerçek anlamda ikinci lisansa sahip olma avantajı sağlıyor ki bu hukuk fakületeleri arasında büyük bir ayrıcalıktır ikinci olarak kesinlikle denklik diye bir olay yok zaten çünkü okul sadece ankaradan (çünkü birebir ankara üniveristesi müfredatı ve öğretim üyelerinin hepsi ankara üniversitesinden) denklik müfredatını alıp öğrenciye veriyor siz adadaki işlemlerinizi tamamlarken diplomanız denkliğiniz alınmış ayrıca ankara üniversitesinde denktir belgesiyle bi nevi diplomasıyla ek(ikinci)diplomanızı da alıyorusunuz.Fakat yakın doğu üniversitesi için sadece hukuk fakültesi için ösym kitapçığında özel açıklamalarda ''denklik verildiği takdirde...''diye bir açıklama var,daha önce bir arkadaşım bunu yök e sormuş yök böyle bir açıklamanın olduğunu ve şu an bir tehlike teşkil etmediğini ama herhangibir söz de verilemeyeceğini bildirmişti bir de o zamanlar rektörleri profesör değildi bu yüzden yök le sorunlar yaşanıyor gibi duyumlar alıyorduk.Şu an eğitiminin daha iyi olduğunu biliyorum fakat ben herşeye rağmen doğu akdeniz üniversitesini tavsiye ediyorum eğitimde dağılımcılık olmaz bir yıl gelen hoca diğer yıla gelmiyorsa bu da bir sorundur bizzat hocaların kendi kitaplarını takip ediyoruz yani hoca kendi yazdığı kitabı kendi anlatıyor bu biz kktc üniversitesinde okuyan öğrenciler için gerçekten büyük bir avantaj çoğu üniversitelerde öğrenci hocanın yüzünü göremiyormuş.
Old 21-08-2007, 16:42   #40
yunus_emre

arkadaslar ben bu sıteye yenı uye oldumda ben daü.hukuk fakültesi son sınıf ögrencısıyım 2003 yında öss puanı ile öm kayıt yaptıdım denklık problemı olurmu
Old 21-08-2007, 17:49   #41
M P

Selamlar ,
Kimse bu konuda benden fazla bilgi sahibi olamaz , ben son 2 yıldır son sınıf ogrencisiyim, 7 yıldır da hukuk ogrencisiyim...Tabi ovunulecek birsey degil ancak gecen yıl bizdeki tüm kaliteli hocalar ydüye gectiler.Şuanki hocalarımızda kaliteli ancak çoğunluğu daha doç ne yazıkki.Umarım uni bu gidişle kapatılmaz, veya satılmaz.Denklik konusunda ise bi problem yok , türkiyeye geçmek için bazı unilerde fark desleri vermen gerekli.
Saygılarımla ,
Old 26-08-2007, 20:17   #42
EVRİM

evet sevgili beyza'nın söylediği gibi ösym'nin tercih klavuzunda öyle bir not var.bende üniversiteye ilk başlayacağım sene ösym'yi arayıp bunun sorun olup olmayacağını sormustum bana hiç bir sorun olmayacağını çünkü yakındoğudaki hukuk derslerininde türkiyeyle aynı olduğunu söylediler.ayrıca derslerimize giren hocaların çoğu prof. doç. değil.buarada yunus emre,hiç merak etme geçen hafta 2003 kayıtlı arkadaşım diplomasını alıp onaylatmaya götürdü hiç bir sorun çıkmıyor için rahat olsun yani.
zahidecim hayırlı olsun sanada.çok iyi hocalardan ders alacaksın bunların hakkını ver bence.umarım sende enaz benim kadar memnun kalırsın.başarılar,iyi şanslar
Old 17-11-2007, 15:51   #43
avu.zahide

teşekkür ederim evrim...umarım memnun kalırım...2 ay oldu derslere başlayalı ve hocalarımızz kendi alanlarında çok iyiler...medeniden biraz korkuyorum ama inşallah hallederim.denklik konusunda ise bir sorun yaşanmayacağını biliyorum.herkese başarılar...
Old 10-12-2007, 00:22   #44
Av.saldıray oğuz kuğu

Değerli meslektaşım,kktc üniversitelerinden mezun olan bir öğrenci (hukuk fakültesinden)denklikle ilgili herhangi bir problem yaşamıyor.ancak yök'ün koyduğu kriterlere uymalısınız.örneğin;eğitim yılının %75ini adada geçirmelisiniz,ders ortalamanız 2.olmalı okula kaydolduğunuzda öss'den aldığınız puan 185in üzerinde olmalı...gibi mezun olduktan sonra diplomanızı kktc milli eğitim bakanlığı'na ve T.C.konsolosluğuna onaylatın daha sonra kktc emniyet müdürlüğünden adaya giriş çıkışlarınızı alın içeşleri bakanlığına onaylatın türkiyeye geldikten sonra herhengi bir emniyet müdürlüğünden ayrıca giriş çıkış belgesi alın en sonunda evraklarınızle yök'e başvurun 40-45 gün sonra denkliğiniz verilir.denkliğinizle birlikte istanbul veya ankara hukuk fakültesinden '1136sayılı avukatlık kanununda,2802 sayılı hakimler savcılar kanununda ve 1512 sayılı noterlik kanunu ile diğer ilgili mevzuatta sözü edilen ''noksan dersi''bulunmamaktadır'şerhi içeren bir yazı almalısınız.saygılarımla
Old 10-12-2007, 19:56   #45
Dr. Erhan BİRBEN

Alıntı:
Yazan Av.saldıray oğuz kuğu
denkliğinizle birlikte istanbul veya ankara hukuk fakültesinden '1136sayılı avukatlık kanununda,2802 sayılı hakimler savcılar kanununda ve 1512 sayılı noterlik kanunu ile diğer ilgili mevzuatta sözü edilen ''noksan dersi''bulunmamaktadır'şerhi içeren bir yazı almalısınız.

Ege Bölgesinde ve özellikle İzmir'de oturan mezunların Ankara veya İstanbul Hukuk Fakültelerine gitmelerine hiç gerek yoktur. Zira, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi, söz konusu denklik belgesini vermeye yetkili üç hukuk fakültesinden birisidir.

Bu konuda geniş bilgi için:
http://web.deu.edu.tr/hukuk/egitimog...ns/denklik.htm
Old 10-12-2007, 23:13   #46
Av.saldıray oğuz kuğu

Dr.Erhan BİRBEN Bey haklısınız Dokuz Eylül'ü yazmamışım.düzelttiğiniz için teşekkürler.saygılarımla...
Old 10-12-2007, 23:18   #47
Av.saldıray oğuz kuğu

Av.barış bey bu konuda sizinle tartışmak istemem fakat yök'ün denklik için gerekli belgeler başlığı altındaki yazısının 10.maddesinde giriş-çıkış belgesi istenmektedir.saygılarımla...
Old 13-12-2007, 16:39   #48
metin sarı

sevgili arkadaslar ve yorumcular bende 2006 dogu akdeniz hukuk fakültesi mezunuyum. suan Ankara barosuna kayıtlı olarak staj yapıyorum sıze sunu söyleyebilirim ki (dau harıcındekılerını bilemiyorum) aldıgımız eğitim iyi ve diger okullardan mezun olanlaa nazaran insanlarla diyalog kurmada onlardan daha başarılıyız özel üniversite olması sebebiyle rahatlıkla ögretim görevlileri ile konusabildiğimiz için kendimize olan güvenimiz daha farklı ama okuduğumuz hukuk ile uygulama arasında gercekten fark var saygılarımla
Old 12-02-2008, 13:06   #49
Av.Mehmet Aydın

Alıntı:
Yazan mkbatur
Ayrıca Kıbrısta eğitim almak isteyen ve bu mesajları okuyan olursa bence asla Kıbrıs'ı tercih etmemelidir.

İşte Kıbrıs üniversitelerinin tümünün gerçekleri:

http://www.youtube.com/watch?v=YsLR-ie5Tz4
sevgili meslektaşım bende senin bu gercekleri ortaya cıkaran slaytı izledim .umarım bir cok kişi de bu slayt ı izler ve kıbrısta okumanın zorluklarını görürler.ben her ne kadar daü de okumadıysamda ydü son sınıftayım.UMARIM BİZLERİ ANLAYAN BİRİLERİ CIKAR....
Old 21-03-2008, 16:18   #50
Av.Mürsel SARI

Varsayılan mERHABALAR

Ben YDÜ mezunu olmadan önce sıkıntıdan kurtulma düşüncesiyle yanarken, derken mezun oldum ve en önemli denklik belgesini alıp akşam başımı yastığa koyarken, öneki evrelerde iş aradığım esnada ne iş olsa yaparım derdim. Ama şimdi ise sosyal statüsü için kimilerinin her şeyi feda edeceği bir aklıma geldi.. Bu kadar önemli bir detayı arkadaşlar bu yazıyı okudukları günün akşamı aynı şekilde düşünsün ... Zaten insanların kolay ulaştığı şeyler hemen söner. Unutmayın, bırakın biraz acının devamı ya da tadı ağızlarda kalsın.
Old 09-04-2008, 23:04   #51
Av.Meral Akkuş

herkese merhaba, eşim bu yıl Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Denklik için yaptığı başvuru kabul edilmedi,şu an karara itiraz etme arkasından da dava açma hazırlığı yapıyoruz ama yeterli bilgi, emsal karar ve emsal öğrenci bulamadık. Gerekçe olarak eşimin yeterli süre Kıbrıs' da bulunmamasını gösterdiler. Eşim başka bir işte çalıştığı için sınav dönemlerinde okula gitti. Sizden bu konuda yardım istiyorum, bizimle aynı durumda olan, geçmişte aynı sorunu yaşayan veya emsal durumda başka mezunları tanıyan varsa lütfen bana ulaşsın.Eşim gibi okula çok fazla gitmeyen ama buna rağmen denklik alan ya da denkliği kabul edilmediği için yasal yollara başvuran mezun arkadaşların isimleri lazım. Şimdiden teşekkürler...
Old 10-04-2008, 22:10   #52
Av.Barış

Umarım işinizi görür.Tek yapmanız gereken emsal öğrenci bulmak
T.C.
DANIŞTAY
8. DAİRE
E. 1997/5117
K. 1999/5346
T. 21.10.1999
# YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU İŞLEMİNİN İPTALİ ( Yurtdışından Alınan Üniversite Diplomasına Denklik Verilmemesine İlişkin İşlem )
# YURTDIŞINDAN ALINAN ÜNİVERSİTE DİPLOMASINA DENKLİK VERİLMEMESİ ( YÖK Kararıyla Denklik Belgesi Verilmemesi Öngörülen Yurtdışındaki Bir Üniversiteden Mezun Olan Kişinin Diplomasına Verilmemesi )
# DENKLİK BELGESİ ( YÖK Kararıyla Denklik Belgesi Verilmemesi Öngörülen Yurtdışındaki Bir Üniversiteden Mezun Olan Kişinin Diplomasına Denklik Verilmemesi )
2547/m.7
ÖZET : Yükseköğretim yürütme kurulu kararıyla 1997-1998 öğretim yılından itibaren denklik belgesi verilmemesi öngörülen yurtdışındaki bir üniversiteden 1996 yılında mezun olan davacının emsali durumundaki kişilere denklik belgesi verildiği de göz önüne alındığında, sadece yürütme kurulu kararından sonra başvurduğu gerekçesiyle denklik isteminin reddedilmesinde hukuka uyarlık yoktur.
İstemin Özeti : Dava, davacının The American College in Los Angeles Üniversitesi İşletme Bölümünden aldığı lisans diplomasına denklik belgesi verilmesi yolundaki başvurusunun reddine ilişkin Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 12.9.1997 gün ve 17879 sayılı işleminin: YÖK'ün daha önce anılan üniversiteyi tanıdığı, buradan mezun başka öğrencilerin denklik işleminin yapıldığı, 1997-1998 öğretim yılından itibaren bazı üniversitelerin diplomalarına denklik belgesi verilmemesi yolundaki yürütme kurulu kararının, 1995-1996 döneminde mezun olan davacı hakkında uygulanmasının hukuki dayanağının bulunmadığı, bunun kazanılmış haklarım ihlal eder nitelikte olduğu öne sürülerek iptali istemiyle açılmıştır.
Savunmanın Özeti : 2547 sayılı Yasanın 7/p maddesi ve bu maddeye dayanılarak çıkarılan Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği kuralları uyarınca, diplomayı veren üniversite veya yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın, tanınmış ve itibarlı bir kurum ve program olup olmadığı ve ülkemizdeki benzeri eğitim programına denk olup olmadığı hususlarının araştırılması ve bunun üzerine denklik belgesi düzenlenmesi gerektiği, bu yönde alınan Yükseköğretim Yürütme Kurulunun 18.8.1997 gün ve 2.9.1997 günlü kararlarına dayanılarak davacının belli koşullarla bazı dersleri alarak veya yapılacak seviye tespit sınavına girerek başarılı olması durumunda denklik belgesi düzenlenebileceğinin davacıya bildirildiği, bunun davacı başvurusunun reddi anlamına gelmediği öne sürülerek davanın reddi gerektiği savunulmaktadır.
Danıştay Tetkik Hakimi Adnan Dikenli'nin Düşüncesi : Davanın azlık oyunda belirtilen gerekçelerle reddi gerekeceği düşünülmektedir.
Danıştay Savcısı Yücel Irmak'ın Düşüncesi : Davacı: The Amerikan College în Los Angeles Üniversitesi İşletme bölümünden aldığı lisans diplomasına denklik belgesi verilmesi için yükseköğretim kuruluna başvurmuş, kendisine doğrudan denklik belgesi verilmeyerek, dava konusu işlemle, yürütme kurulu kararında belirtilen biçimde belli sayıda ders alıp başarılı olması veya seviye tesbit sınavına girip başarı göstermesi halinde denklik belgesi verileceği bildirilmiştir.
Davalı idare tarafından, ilgiliye red cevabı verilmediği, bu nedenle davanın konusu bulunduğu öne sürülmüş ise de davacının istemi doğrudan denklik belgesi verilmesi doğrultusunda olup bu istemi reddedildiğinden, itiraz yerinde görülmemiştir.
Dosyada bulunan belgelerin incelenmesinden: Y.Ö.K yürütme kurulunun 18.8.1997 gün ve 97.27.2032 sayılı kararı ile bazı üniversitelerin 1997/1998 eğitim öğretim yılından itibaren tanınmasına, bu kurumla belirtilen yılda kayıt yaptıran mezun olacaklara denklik belgesi verilmemesine karar verildiği ve bu kararın dava konusu işleme dayanak oluşturduğu anlaşılmaktadır.
Ancak davacı, yürütme kurulu kararında belirtilen 1997/1998 öğretim yılından önce, 1996 yılında mezun olmuştur. Yasa ve yönetmelikte denklik başvurusu için belli bir süre konulmamıştır.
Aynı yıllarda mezun olan diğer kişilere denklik belgesi verildiğine göre davacıya yalnızca daha sonra başvurduğu gerekçesiyle ( başka bir neden gösterilmeden ) denklik verilmemesi haklı ve adaletli olamaz.
Diğer yandan inceleme kurulu raporunda da öğrenim "lisansa eşdeğer olduğu belirtilmektedir.
Açıklanan nedenlerle davanın kabulü ile işlemin iptali gerektiği düşünülmektedir.
TÜRK MİLLETİ ADINA
Hüküm veren Danıştay Sekizinci Dairesince işin gereği görüşüldü :
KARAR : Dava, davacının The American College in Los Angeles Üniversitesinden aldığı diplomasına doğrudan denklik belgesi verilmesi yolundaki başvurusunun, denklik belgesinin ancak belli koşullarda en az iki ders alınarak veya yapılacak bir seviye tespit sınavına girilerek başarılı olunması durumunda verilebileceği belirtilerek reddedilmesine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.
2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının 7/p maddesi ile yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denkliğini tespit etme görevi Yükseköğretim Kuruluna verilmiş ve bu konuyu düzenleyen yönetmelik 14.7.1996 günlü Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş, bu yönetmeliğe dayanılarak alınan ve dava konusu işleme dayanak olan Yükseköğretim Yürütme Kurulu kararları ise 18.8.1997 ve 2.9.1997 tarihlerinde alınmış ve bu kararla davacının da mezunu olduğu okulun diplomalarına denklik verilmemesinin 1997-1998 öğretim yılından itibaren uygulanması öngörülmüştür.
Bu durumda, davacının Mayıs 1996 tarihinde mezun olduğu ve denklik başvurusu için mevzuatta belli bir süre öngörülmediğine göre, davacının mezuniyetinden sonra yürürlüğe giren yönetmelik ve 1997-1998 öğretim yılından itibaren uygulanması öngörülen yürütme kurulu kararlarının, sadece başvurusu sonraki tarihli olduğu için davacıya da uygulanması gerektiğinden söz edilemez.
Öte yandan, aynı okuldan mezun başka kişilere doğrudan denklik belgesi verilmişken davacının isteminin reddedilmesi eşitlik ilkesine de aykırılık oluşturmaktadır.
Kaldı ki, işlem dosyasındaki 23.6.1997 günlü Diploma Denklik Raporunun incelenmesinden, davacının işletme alanında lisansa eşdeğer öğrenim gördüğünün tespit edildiği anlaşılmaktadır.
Açıklanan nedenlerle hukuka aykırı dava konusu işlemin iptaline, 21.10.1999 gününde oyçokluğu ile karar verildi.
AZLIK OYU
Dava, davacının yurtdışında aldığı yüksek lisans diplomasına doğrudan denklik belgesi verilmemesine ilişkin işlemin iptali istemiyle açılmıştır.
2547 sayılı Yükseköğretim Yasasının 7/p maddesinde, yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış önlisans, lisans ve lisansüstü diplomaların denkliğini tespit etmek Yükseköğretim Kurulunun görevleri arasında sayılmıştır.
Anılan yasa kuralı uyarınca hazırlanıp 14.7.1996 gün ve 22696 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinim 5. maddesinin ( c ) fıkrasında, diplomayı veren üniversite veya yükseköğretim kurumunun ve eğitimin yapıldığı programın tanınmış ve itibarlı bir kurum ve program olup olmadığı, ( d ) fıkrasında, diplomanın alındığı eğitim programının Türkiye'deki üniversitelerde verilmekte olan hangi düzeydeki eğitim programları ile eşdeğer olduğu hususlarının inceleneceği belirtilmiş, 6/b maddesinde, incelenme sonucu anılan kriterlerin açıkça tespit edilmesi durumunda denklik belgesi verileceği, ancak lisans eğitiminin düzeyi ve içeriği konusunda tereddüt oluştuğunda, öğrencinin almış olduğu derslerin kapsamının ve öğrencinin kazanması gereken en az bilgi düzeyinin tespitine yönelik özel bir seviye tespit sınavına tabi tutulabileceği öngörülmüştür.
Özetlenen yasa ve yönetmelik kuralları doğrultusunda, Yükseköğretim Yürütme Kurulunun; 18.8.1997 gün ve 97.27.2032 sayılı kararıyla, verilen eğitimin niteliği bakımından tereddüte düşülen veya bulunduğu ülke resmi makamları ve ak-reditasyon kuruluşları tarafından verdiği dereceler tanınmayan Avrupa ve ABD'deki yükseköğretim kurumları ile Avrupa Konseyince 1997 yılında yayınlanan "Avrupa'da Tanınmayan Üniversiteler Listesi"nde yer alan yükseköğretim kurumlarının, 1997-1998 öğretim yılından itibaren tanınmamasına ve bu yıldan itibaren kayıt yaptırıp mezun olacakların diplomalarına denklik verilmemesine 2.9.1997 gün ve 97.29.2186 sayılı kararla da, belirtilen durumdaki Avrupa ve Amerikan yükseköğretim kurumlarında halen öğrenim görenlerle lisans derecesi almış olanlara, yurtdışında YÖK tarafından tanınan bir üniversitede veya Türkiye'de kuruluşundan itibaren 2 yıl geçmiş yükseköğretim kurumlarından birinde özel öğrenci statüsünde, kredi toplamı 6'dan az olmamak koşuluyla en az iki ders alıp, bu derslerin herbirinden en az "C" harf notunu veya eşdeğerini alarak başarılı olmaları halinde lisans denkliği verilmesi karara bağlanmıştır.
Herne kadar anılan okulun daha önce YÖK tarafından tanındığı iddia ediliyorsa da, "Tanıma" ile "Denklik" farklı kavramlar olduğundan. YÖK tarafından tanınan bir yabancı üniversiteden verilen diplomaya, doğrudan denklik belgesi verilmesi gerektiği sonucuna varılamaz. Yukarıda özetlenen konuyla ilgili mevzuatta da, bu yönde bir kural bulunmadığı gibi tam aksine, ülkemiz yükseköğretim kurumlarına denk olup olmadığının, itibarlı ve tanınmış bir okul olup olmadığının araştırılması sonucunda denklik işleminin yapılması, tereddüte düşülen durumlarda ise bir seviye tespit sınavı yapılarak isteğin değerlendirilmesi öngörülmüştür.
Bu nedenle, anılan üniversite daha önce YÖK tarafından tanındığı için doğrudan denklik belgesi verilmesi gerektiği konusunda kazanılmış hakkı bulunduğu yolundaki davacı iddiasına itibar edilemeyeceği gibi; davacının İsviçre'deki European Üniversitesinin 4 yıllık işletme programım 3 yılda bitirdikten sonra Los Angeles'daki Amerikan Kolejinde 1 yıl okuyarak söz konusu diplomayı aldığı, öğreniminin asıl kısmım geçirdiği European Üniversitesinin önceden de tanınmadığının tartışmasız olduğu da göz önüne alındığında, ülkemizdeki yükseköğretim diplomalarının kalite yeterliği konusunda belli bir düzeyin sağlanması açısından, dava konusu işlemde mevzuata aykırılık görülmemiştir.
Kaldı ki, davalı idarece, denklik belgesi verilmesi isteği reddedilmemiş, yasa ve yönetmelik kuralları gereğince belli bir başarı koşuluna bağlanmıştır.
Açıklanan nedenlerle, davanın reddi gerektiği görüşüyle aksi yönde oluşan çoğunluk kararına katılmıyoruz.
Old 24-07-2008, 09:37   #53
Av.Meral Akkuş

Yaptığımız itiraza YÖK tarafından cevap verilmedi, zımni red nedeniyle İdare Mahkemesinde dava açtık, sonucundan bilgi vereceğim...
Old 26-07-2008, 10:10   #54
stajyer av.hüseyin kara

Merhaba arkadaşlar.Ben Yakın Doğu Üniversitesi Hukuk Fak.den mezunum.Şu an Denizli de staj yapıyorum.Sınıf arkadaşım da hakimlik-savcılık sınavını kazandı ve Ankara da stajını yapıyor.Bizler su meshur 2003 dönemi öğrencilerindeniz.250 kişilik sınıfa 900 öğrencinin alındığı, sınıfa ilk girenlerin konferans var galiba diyerek cıktığı,denklik sorunu dedikodularının çıktığı hatta YÖK n sınavsız kayıt sistemini kaldırdıgı dönemin öğrencileriyiz..Tabi artık bu sorunlar yok simdi okulda.
Ben ve diğer arkadaşlarım en ufak bir denklik problemi yasamamıstır.Sadece diplomamızı teslim ettik ve belirli bir süre sonunda gidip denklik belgemizi aldık.
Hukuk kadrosunun çok yi olduğu doğrudur ama bu kadrodan ne kadar yararlanabildiğimiz tartısmalıdır.Ben ydü de okumaktan pişmanlık yaşamadım ama diğer arkadaşlarında belirttiği gibi Kıbrıs da yaşam biraz zor.Büyük sıkıntıları var.Kıbrıs da okumak isteyen arakadasların tercih yapmadan gidip görmelerini ve özellikle kira ve diğer harcamaları arastırmasını tavsiye ederim.Tv den gözlemlendiğinin aksine Kıbrıs kotü bir yer.Eğlence merkez diye anılmasına karsılık Türkiye de ki eğlence merkezi sayılan sehirlerin hiç birinden iyi değil.Girne ye gitmektense Alanya ya gitmeyi tercih ederim.Ayrıca belirtmek isterim ki hiç bir sekilde gidilmez dediğim bir de değil.Sonuc olarak gidenler bir sekilde sertlara ayak uydurup okuyorlar.Çok iyi vakit geçirenler de var çok sıkıntı yasayanlar da var..
Old 03-10-2008, 08:23   #55
A.Erdoğan

Av.Meral Hanım,Ben de 2007 ydü mezunuyum,eşinizin durumuyla benimki şu anda aynı durumda,DEvamsızlıktan dolayı DENKLİK konusunda bir gelişme ve bilgi olursa,paylaşırsanız sevinirim.A.ERdoğan
Old 04-10-2008, 21:25   #56
Av.Meral Akkuş

dava açtınız mı, emsal öğrenci bulabildiniz mi? Biz davanın sonucunu merakla bekliyoruz bakalım...
Old 20-10-2008, 21:10   #57
A.Erdoğan

yök'ten şifaen söylediler,henüz karar elime geçmediği için dava açamadım.ilk kez bu yıl böyle bir sorunla karşılaşıldığını okulun öğrenci işleri sorumlusu söylemişti.Umarım sizin karar olunlu yönde olur da herkes için emsal olur ve emekler boşa gitmemiş olur..
Old 02-11-2008, 20:14   #58
Avukatt

Biz Yakındoğu Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyiz.Hocalarımızım hepsi saygıder hocalar.Üniversitemizin öğretiminden memnunuz fakat Kıbrıs dan memnun değiliz.Her türlü sıkıntıya rağmen yinede hukuk öğretimi almak bir başka.Kıbrısı değil fakültemizi tavsiye ediyoruz.Kıbrısdaki sıkıntıları buraya gelenler gözönüne alsınlar...
Old 09-02-2009, 16:20   #59
inci_hukuk

Sevgili Avukat sana katılıyorum....bende ydü 3 sınıf öğrencisiyimm.okulumdan değil kıbrıstan şikayetçiyim..altyapı sıfır..bir öğrencinin asgari bir ücretle keyif alabileceği gezeceği hiç bir yer yok...hafta sonları evden dışarı çıkamıyoruz çünkü gidilecek yer yok
...
Old 11-02-2009, 12:59   #60
Av.SÖZEN

Merhabalar;

Ben de kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi mezunuyum ve şunu belitmeliyim ki; denklik konusunda hiçbir sıkıntım olmadı. Şuan Stajyer Avukatım ve bugüne kadar edindiğim izlenim şu; nereden mezun olduğun değil nasıl mezun olduğun önemlidir. Marmara hukuktan mezun olup iyi bir hukukçu olamayacağın ihtimali ne kadar olasıysa, daü den mezun olup iyi bir hukukçu olabileceğin de o kadar olası. Kıbrıstaki üniversitelerde muazzam bir eğitim verilmediği muhakkak(DAÜ dahil olmak üzere),ancak bu Kıbrıstan iyi hukukçuların çıkmayacağı anlamına gelmez. bireysel çaba çok önemli!
Ez cümle; diplamanın üzerinde yazan fakülteden çok kendini nasıl yetiştirdiğin ve geliştirebileceğin önemlidir. Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi