Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yargıtay'a giden boşanma davası-Sonuç?

Konuyu Kilitleyin
Old 19-12-2014, 23:35   #1
Konuk-Ank.

Önemli Yargıtay'a giden boşanma davası-Sonuç?

Merhaba,
Durumumuz çok vahim.
Lütfen detaylı bir bilgilendirme ile yardım edin bize.
Kocam,başkasıyla evlenmek istediği için yaklaşık 3 yıl önce evi terk edip boşanma davası açtı.Ben ev hanımıyım.
2 çocuğumla gidecek yerim olmadığı için,eşime kayıtlı evden çocuklarımla sokağa atılmamak için,boşanma davasının reddini istedim.Eşimin kusurlu olduğunu,ihanet şiddet ve hakaret gördüğümü ispat ettim.
Fakat eşim benim kusurlu olduğumu ispat edemedi,
sadece iddia etti ağlayarak.
Hakim bizi boşadı.
Bana 10.000-TL maddi manevi tazminat verdi hakim.
Hakim,eşimin tazminat talebini reddetti.
Sorum şu:
1-Kendisi kusurlu olduğu için tazminat alamadı eşim ve benim kusurumu ispat edemedi.Bunu söyleyerek dosyayı yargıtaya gönderirsem,davanın red olma ihtimali artar mı?
2-Yargıtaydan nasıl bir sonuç gelme ihtimali daha fazla?
Hakimin verdiği Boşanma kararını onaylar mı yoksa red mi eder?
3-3 yıl önce bizi,evini terketmişti.
Ama geçen yıl barışmak istediğine dair mesaj gönderdi cep telefonundan.Bu mesajı işimize yarar mı temyiz aşamasında?
Yargıtay bu mesajı lehimize değerlendirir mi delil olarak?
Eşimin maddi durumu iyi..
3.000-TL geliri,şuanda oturduğumuz 1 evi(2010 yılında aldı)
ve arsası(1997 de aldı) kendi adına kayıtlıdır.
Çocuklarımla ortada kaldım.Herhangi bir maddi gelirim yok.
Hakim kira yardımı yada kalacak ev bile tahsis etmedi.
En kötü ihtimalle,kira yardımı/kalacak yer teminini nasıl talep edebilirim şu aşamada? Nafaka alabilirmiyim?
Hakim bizi yeni boşadı.
Boşama kararını birkaç gün önce verdi.
10 bin lira ile davayı kapadı.
Lütfen yardım edin.
Davanın reddini istediğim için Yargıtay'a temyiz için başvuru yapacağım.
Old 20-12-2014, 17:14   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı;

Alıntı:
1-Kendisi kusurlu olduğu için tazminat alamadı eşim ve benim kusurumu ispat edemedi.Bunu söyleyerek dosyayı yargıtaya gönderirsem,davanın red olma ihtimali artar mı?

Mahkemece verilen kararın yerinde olmadığını düşünürseniz elbette kararı temyiz etmek gerekir.

Alıntı:
2-Yargıtaydan nasıl bir sonuç gelme ihtimali daha fazla?
Hakimin verdiği Boşanma kararını onaylar mı yoksa red mi eder?
3-3 yıl önce bizi,evini terketmişti.

Alıntı:
Ama geçen yıl barışmak istediğine dair mesaj gönderdi cep telefonundan.Bu mesajı işimize yarar mı temyiz aşamasında?
Yargıtay bu mesajı lehimize değerlendirir mi delil olarak?

Yargıtay dosya kapsamı ve temyiz dilekçenizi dikkate alarak karar verecektir.Herhangi bir yönde tahmin yapmak hem uygun değildir hem de mümkün değildir.

Alıntı:
Eşimin maddi durumu iyi..
3.000-TL geliri,şuanda oturduğumuz 1 evi(2010 yılında aldı)
ve arsası(1997 de aldı) kendi adına kayıtlıdır.
Çocuklarımla ortada kaldım.Herhangi bir maddi gelirim yok.
Hakim kira yardımı yada kalacak ev bile tahsis etmedi.
En kötü ihtimalle,kira yardımı/kalacak yer teminini nasıl talep edebilirim şu aşamada? Nafaka alabilirmiyim?
Hakim bizi yeni boşadı.
Boşama kararını birkaç gün önce verdi.
10 bin lira ile davayı kapadı.
Lütfen yardım edin.
Davanın reddini istediğim için Yargıtay'a temyiz için başvuru yapacağım.

Boşanmaya karar verildiğinde kararda boşanma,velayet kişisel ilişki,maddi manevi tazminat ve yargılama giderleri konuları yer alır.

Boşanma davasının kabulü halinde taraflardan birine kira yardımı veya konut tahsisi kararı verilemez.Koşulları varsa bu giderler de dikkate alınarak nafaka kararı verilir.

Nafaka için karşı dava veya cevap dilekçeleri ile veya karşı tarafın onayı ile en geç ön inceleme duruşmasına kadar talepte bulunmak gerekir.Bu aşamaya kadar talep yoksa tahkikat aşamasında talep olsa dahi karar oluşturulmaz ve bu konuda yargılama yapılmaz.

Usulüne uygun ve yasal sürede nafaka talep etmişseniz ve koşulları olduğu halde nafaka kararı verilmemiş ise,diğer temyiz gerekçeleriniz ile bu konuda da temyizde bulunabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Old 20-12-2014, 20:20   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Ek olarak;

Boşanma davası açılmakla hakim, sizin ve çocukların geçimi için talepte bulunmasanız dahi mutlaka TEDBİR nafakasına hükmetmelidir. Bu nafaka davanın açılma tarihinden boşanma kararının kesinleşmesine kadar devam eder. Yoksulluk nafakası için ise Sayın Meslektaşımın belirttiği gibi süresinde talep gerekir.
Alıntı:
III. Geçici önlemler
MADDE 169. Boşanma veya ayrılık davası açılınca hakim, davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle eşlerin barınmasına, geçimine, eşlerin mallarının yönetimine ve çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemleri resen alır.

Kusurlu eşin boşanma davasının kabul görmesi çok olası değildir (Siz de boşanmayı istediğinizi belirtmediğiniz sürece). Anlatımlarınızdan bu davanın eşinizin açtığı ilk dava olduğu sonucu da çıktığına göre, davanın bu şekilde kabul edilmesi yine tereddüt uyandırmakta.

Davanızı mutlaka bir meslektaşımıza incelettiriniz. Hak kaybına uğramanızı engelleyebilirsiniz. Kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde temyiz etme hakkınız bulunmaktadır.

Saygılarımızla,
Old 20-12-2014, 22:34   #4
Konuk

Mutsuz

Alıntı:
Boşanma davasının kabulü halinde taraflardan birine kira yardımı veya konut tahsisi kararı verilemez.Koşulları varsa bu giderler de dikkate alınarak nafaka kararı verilir.

Nafaka için karşı dava veya cevap dilekçeleri ile veya karşı tarafın onayı ile en geç ön inceleme duruşmasına kadar talepte bulunmak gerekir.Bu aşamaya kadar talep yoksa tahkikat aşamasında talep olsa dahi karar oluşturulmaz ve bu konuda yargılama yapılmaz.

*Boşanma davam 2 gün önce sonuçlandı.Hakim kararı açıkladı.
400-TL nafaka bağlandı.
1-Şuanda nafaka arttırımı ile ilgili (yaşamamız,yiyecek,giyecek,barınmamız,kira için) ne yapabilirim?
Bu miktar kızlarımla yaşayabilmemiz için çok az çünkü.
2-Nafaka için cevap dilekçesini Yargıtay'a mı yazacağız ve nasıl bir yazı yazalım?
3-Ön inceleme duruşmasına kadar talepte bulunmak gerekir demişsiniz.Bu duruşma ne zaman olacak?
Ayrıca tahkikat aşaması ne zaman oluyor?
Old 20-12-2014, 23:12   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Anlatımlarınız birbirini tutmuyor; 10.000TL. tazminatla hakim bizi boşadı, nafaka talep edebilir miyim demişsiniz. Şu anda 400,00.-TL nafaka bağlandı diyorsunuz.

Kararda tedbir nafakasının yoksulluk nafakası olarak devamına karar verilip verilmediği açık değil mi?

Boşanma davanızın ilk duruşması ön inceleme duruşmasıydı. Tahkikat bundan sonraki duruşmalardır.

Yukarıda verilen bilgiler de karara çıkan boşanma davanız için verilmiş bilgilerdir.

Kararın temyizi Yargıtay'a yapılır.

Hukuk bilmeden anlatabildiğiniz kadarı ile sizi yönlendirmek sağlıklı olmayacaktır.

Dava dosyanızla birlikte bir avukata gidiniz.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değil ise, bulunduğunuz yer barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için yazılı talepte bulununuz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi