Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Open Office

Yanıt
Old 06-05-2003, 14:00   #1
hukukbilgisi

Varsayılan Open Office

Bilindiği üzere microsoft office programı yaklaşık 500 dolar civarında. Biz ofisimizde yaklaşık 1,5 yıldır ücretsiz bir program olan ve microsoft office' in yapabildiği tüm işleri yapabilen bir program olan open office' i kullanıyoruz. Bu ücretsiz imkanı meslektaşlarımla duyurmak istedim. Avantajları kısaca şunlar:

1- Ücretsiz olması
2- Bu programda yazdığınız belgelerin ms office programında oluşturduğunuz dosyalara oranla yaklaşık 6 kat daha az yer kaplaması.
3- ms (doc) formatındaki tüm eski dosyalarınızı open office formatına çevirebilme imkanı (birkaç dakikada)

Programı belli aralıklarla CHİP dergisi ücretsiz olarak veriyor.

Bunun yanında bilgisayarlarımızda Linux işletim sistemi kullanıyoruz. Son derece stabil ve kullanışlı, ancak alışana kadar belirli bir süre geçmesi gerekiyor.

Ama alıştıktan sonra sistemin çökmesi diye bir sorun söz konusu değil. Bunu da paylaşmak istedim...

Saygılarımla..
Old 17-02-2011, 19:09   #2
av.suleyman

Öncelikle bilgilendirme ve tavsiye için teşekkürler. M. ofisle yazılmış bir belge O ofisle açılabiliyor mu. Ya da tam tersi mümkün mü. Adliyeye gittin baro odasında çıktı alacaksın Open ofisle yazdığın belgeyi orada açabilir misin.
Old 18-02-2011, 14:34   #3
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan av.suleyman
Öncelikle bilgilendirme ve tavsiye için teşekkürler. M. ofisle yazılmış bir belge O ofisle açılabiliyor mu. Ya da tam tersi mümkün mü. Adliyeye gittin baro odasında çıktı alacaksın Open ofisle yazdığın belgeyi orada açabilir misin.

Sn. Av. Süleyman,

Bu konuda ikili bir durum var;

MS Office Word dosya uzantısı .doc veya .rtf'dir ve Open Office programları bu dosyaları açabilir.

Open Office'in dosya uzantısı olan .odt'yi ise MS Office ile açamazsınız. Ancak Open Office'e özgü uzantılarla kaydettiğiniz dosyaları MS Office ile açmanız için "OpenXML/ODF Translator" paketi kurulmuş standart Microsoft Office kullanmanız gerekir.

Yapılması gereken şey ise Open Office ile oluşturduğunuz bir belgeyi kaydederken uzantısını .doc olarak belirlemek. Open office kullanıcısıysanız aşağıda linkini vereceğim forumda Open Office gönüllüleri (biri de benim ) sorunlarınızı çözmede yardımcı olacaktır:

http://forum.openoffice.org.tr/index.php

Saygılarımla...
Old 18-02-2011, 14:40   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.suleyman

Sayın meslektaşım,
Sayın Av.Özgür Karabulut'un yazdıklarına ek olarak, Open Office programında Araçlar-Seçenekler-Yükle/Kaydet-Genel bölümünden dosyalarınızın Microsoft Word formatında (.doc) olarak kaydedilmesi ayarını yaptıktan sonra, bu programla yazdığınız belgeleri MS Word ile de açabilirsiniz. Aynı ayarı hesap tablosu belgeleri için de yapabilirsiniz.
Old 18-02-2011, 20:18   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Bu program ücretsiz bir alternatif olarak şüphesiz iyi...Ancak excel tablolarını aç/a/mıyor. Ya da ben açamıyorum, uzantısı hakkında bilginiz?
Old 18-02-2011, 22:10   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Bu program ücretsiz bir alternatif olarak şüphesiz iyi...Ancak excel tablolarını aç/a/mıyor. Ya da ben açamıyorum, uzantısı hakkında bilginiz?

Open Office, ".xls" uzantılı Excel dosyalarını sorunsuz açar. Açamadıklarınız MS Office 2007 ile birlikte kullanılmaya başlayan ".xlsx" uzantılı dosyalar olmalı. Aynı şekilde Open Office, MS Word'ün ".docx" dosyalarını da açamaz. Ancak aynı sorun MS Office'in 2003 ve daha eski sürümleri için de vardır.
Old 20-02-2012, 15:12   #7
gaius

MS Office 2007 dosya formatlarıyla uyumluluk sorunları tamamen giderilmedikçe, dosyalarını başka kimselerle elektronik ortamda paylaşan veya elektronik ortamda dosya alan avukatlar tarafından kullanılması ne yazık ki zor görünüyor.

Bu sorunların giderilememesi, giderilse de yeni sürümlerle birlikte yeni sorunlar ortaya çıkması tabii bu uygulamaları hazırlayanlardan değil, kapalı dosya formatları kullanan şirketlerden kaynaklanıyor.

Bu konuda bilinç kazanılması ve Openoffice gibi özgür (açık kaynak kodlu, ücretsiz) yazılımlara sahip çıkılması, özgür yazılımların tercih edilmesi hepimizin uzun vadede yararına olurdu aslında.

Umarım yaygınlıkları artar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,02817202 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.