Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nafaka Davasi Ve Yakalama

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-01-2016, 11:02   #1
Konuk

Varsayılan Nafaka Davasi Ve Yakalama

Eşim ben hamile iken beni aldatmaya başladı. Doğumdan hemen sonrada beni bebeğimi ve 3 yaşındaki kızımı darp ederek sokağa attı. Evin eşyalarınıda nakliye aracı tutup annemin evine gönderdi. Nakliye ücretinide ödememiş .Adıma işyeri açmıştı. Kullandığı çekler var. Vergi dairesi borçları ve çek borçları bana geliyor. Bugüne kadar hiçbirini ödeyemedim. Soldan felçlik geçirdim .İş yeri benim adına olduğu için onu birşey bağlamıyor.Önce boşanma davası açtım. Karşıma çıksın belki utanır diye. Ama mahkemede oda boşanmak isteyince ben şok oldum. Hakim boşanmak istemiyorsan nafaka bağlanır,davan nafaka davasımı diye soru. O an o soruya evet dedim.Boşanmadık. Hakme işim gücüm,malım mülküm yok. Adıma hiçbirşeyim yok. İŞ yaptım battım. Dedi.Buna karşılık Hakim 830.000TL nafaka bağladı. bana ve 2 çocuğuma. 3 yıl sonrada gururumdan boşanma davası açtım. Birlikte yaşadığı kadının adını vererek. Maddi manevi haklarımı saklı tutarak. Çünkü baronun atadığı avukat,maddi manevi hak talep etmem için , ne kadar istiyorsam onun üzerinde bir yüzde ile para yatırmam gerektiğini söyledi. Buna gücüm yoktu. Haklarımızı saklı tuttuk. 2012 yılında boşandım. Halen bir kuruş nafaka ödemedi. Mernis adresi yok. Babasıda polis ti . Bu yolları iyi biliyor adam yakalanmıyor. Yakalamada zaman aşımı süre 2 yılmış. 2 yıl önce açtığım davaların hiçbirine yakalama çıkmıyormuş. Alacağım baki kalıyor ama adam zaten ödemiyorki.Ben 3 ay ara ile nafaka davası açmaya devam ediyorum. BU arada bir 3 aylık yakalamasıda düşmüş oluyor her seferinde. . Şimdi bu adam bugün yakalansa 2 yıl mı yatar yoksa son 3 ayı yatırıp çıkarmı?. Birde masrafları, cezaevi giderlerini bana yatacak olan nafakadan keseceklermiş. Bu adil değilki. Veya doğrumudur bu.Ben maddi manevi haklarımı saklı tutmuştum. Şİmdi bu kadınla birlikte yaşamaya devam ediyor. Piyasayı birlikte dolandırmışlar.Haklarında kimse yi birşey söylemiyor. Benim maddi manevi alacağım halen duruyormudur? Bu adamın yakalaması olduğu halde gidip evlenebilirmi?. Evlenirken yakalaması varmı diye bakıyorlarmı ?Sorularıma cevap yazarsanız sevinirim.Ona göre yol izlerim
Old 05-02-2016, 17:19   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
Çünkü baronun atadığı avukat,maddi manevi hak talep etmem için , ne kadar istiyorsam onun üzerinde bir yüzde ile para yatırmam gerektiğini söyledi. Buna gücüm yoktu. Haklarımızı saklı tuttuk.

Boşanmanın eki niteliğindeki maddi manevi tazminat talebi için boşanma davası içinde nispi harç ödenmez. Eşin desteğinden ve sağlık sigortasından yoksun kalmak boşanmanın eki niteliğinde maddi tazminattır.Şidet ve hakaret vb ise manevi tazminat sebebidir.Bu bahsedilen sebeplerle tazminat isteniyorsa nispi harç ödenmez.

Boşanmanın eki niteliğinde olmayan talepleri için tazminat talep edilecek ise boşanma davası içinde de olsa nispi harç ödenmelidir.Örneğin eşe verilen bir paranın geri istenmesi,taki iadesi nispi harcı gerektirir.

Alıntı:
2012 yılında boşandım. Halen bir kuruş nafaka ödemedi. Mernis adresi yok. Babasıda polis ti . Bu yolları iyi biliyor adam yakalanmıyor. Yakalamada zaman aşımı süre 2 yılmış. 2 yıl önce açtığım davaların hiçbirine yakalama çıkmıyormuş. Alacağım baki kalıyor ama adam zaten ödemiyorki.Ben 3 ay ara ile nafaka davası açmaya devam ediyorum. BU arada bir 3 aylık yakalamasıda düşmüş oluyor her seferinde. . Şimdi bu adam bugün yakalansa 2 yıl mı yatar yoksa son 3 ayı yatırıp çıkarmı?.

Nafaka için icra takibi yapmış olmalısınız.Yakalama olduktan sonra zamanaşımına uğramamış mahkumiyetlerden sorumluluk vardır.

Alıntı:
Birde masrafları, cezaevi giderlerini bana yatacak olan nafakadan keseceklermiş. Bu adil değilki. Veya doğrumudur bu
.

İcra dosyasına borçlu ödeme yaparken tahsil harcı öder.Nafaka alacaklısı da parayı tahsil ederken cezaevi harcı öder.Bu eşinizin cezaevi masrafı degildir.İcra dosyasından nafaka tahsil eden herkesten bu harç tahsil edilir.Size özgü bir durum değil yani.

Alıntı:
Ben maddi manevi haklarımı saklı tutmuştum. Şİmdi bu kadınla birlikte yaşamaya devam ediyor. Piyasayı birlikte dolandırmışlar.Haklarında kimse yi birşey söylemiyor. Benim maddi manevi alacağım halen duruyormudur?

Boşanmadan kaynaklı maddi manevi tazminat talep ve dava hakkı boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl sonra zamaaşımına uğrar. Yani bu hak sınırsız süresiz degildir.

Boşanmaya bağlı maddi manevi tazminat hakkınız 2013 yılında zamanaşımına uğramış bulunmaktadır.

Alıntı:
Bu adamın yakalaması olduğu halde gidip evlenebilirmi?. Evlenirken yakalaması varmı diye bakıyorlarmı ?

Boşandığınız kişinin evlenip evlenmediğini çocuğunuzun nüfus kayıtlarından görebilirsiniz.Evlendirme dairesinin yakalama uyarı sistemi olup olmadığını ilgili kurumdan sorabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi