Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

sermaye payının ödenmemesi veya ödenmemiş sayılması

Yanıt
Old 12-08-2008, 11:27   #1
üye25339

Varsayılan sermaye payının ödenmemesi veya ödenmemiş sayılması

Bir Anonim Şirkette, yönetim kurulu bir karar alarak üyelerine ve denetçiye huzur hakkı karşılığı hisse veriyor. ama verilen kadar huzur hakkı hak edilmemiş. bu da yönetim kurulu karar defterinin sayfaları sayılarak anlaşılmış. dahası bu y.k. kararı sonrasında genel kurul yapılarak sermaye artırımına gidilmiş. dayanak da biraz önce bahsigeçen yönetim kurulu kararı.

bu sorun pek kanunun düzenlediği tarzda bir şey değil. çünkü toplantı yapılmış gibi huzur hakkı hakedildiği iddia edilip bunun karşılığında da sermaye verilmiş. burada ticaret hukuku açısından çözülmesi gereken soru şu:

bu y.k. kararına göre verilmiş hisselerin geçerliği nedir ve bu genel kurul kararının butlanı yoluna gidilebilir mi? BK 20.maddede akdin mevzuunun gayri muhik olmasından bahsediliyor... sermaye artırımı da zaten bir ana sözleşme değişikliği demektir. güzel bir egzersiz olabileceği kanaatindeyim.
teşekkürler.
Old 17-08-2008, 20:54   #2
wellan

mevcut TTK da yönetim kurulu kararları için butlan durumu düzenlenmemiş olduğundan dolayı halka açık bir şirket olursa SPK.12 ye göre kıyasen butlan durumunu YK kararları içinde uygulayabiliriz,çünkü GK kararları sadece Genel Kurul için düzenlenmiş bir husustur..
Old 19-08-2008, 08:32   #3
üye25339

Varsayılan cevabınız için teşekkür ederim

fakat bahsi geçen firma halka açık değilse, TTK ve BK dan başka kanun kalmıyor uygulayacak. aslında kanunda düzenlenmediği halde yargıtay içtihatlarında bir çok yönetim kurulu kararı hakkında butlan ve iptal kararları verilmiş.
benim aslında daha çok merak ettiğim üç şey var:
1- yargının, yönetim kurulu tarafından birilerine hisse senedi verilmesine ne diyeceği (ki bu durum bir fiili sermaye artışıdır ve genel kurulun yetkisinde olan bir durumdur.)
2- bu yönetim kurulu kararını butlan ile malul sayıp saymayacağı ve
3- butlan kararı verildiği takdirde sermaye artırımı dayanaksız kalacağı için bu durumda meydana gelecekler.
burada şunu kastediyorum, eğer butlan kararı çıkarsa sermaye asgari tutar olan 50.000 YTL nin altına düşecek ve yeni olasılıklar ortaya çıkacak. çünkü burada da iki alternatif var
1- sermaye artırımına gidip bu durumdan kurtulmak
2- sermaye artırımına gitmeyip fesih yolunu seçmek.

hukuk fakültesinde sınavlarda sorulabilecek güzel bir soru bence. yoruma açık.
teşekkürler.
Old 21-08-2008, 08:46   #4
wellan

Tabi o konuda tamemen size katılıyorum,TTK da yönetim kurulu kararlarının butlanı düzenlenmemiş ayrıca halka açık olmayan bir şirket açıısndan SPK mevzuatını da uygulayamayız ancak benim doktirndeki görüşlerden gördüğüm kadarıyla bu durumu yorum yöntemiyle aşıyorlar.Şöyleki,sermaye şirketlerinde sermaye artırımı için mutlaka kanunda belirtilen nisaplara uyularak genel kurul kararı çıkması gerekmektedir.Her ne kadar görev ve nitelikleri ayrı olsa da eğer şirket dediğiniz gibi bu halde bir işlem yapmışsa sermaye şirketlerinin iktisadi politikalarını yöneten genel kurul kararlarını kıyasen yönetim kurulu kararlarına da uygulayarak bu sorunu aşabilirz.Çünkü dikkat ederseniz tk ve medeni kanun ayrılmaz bir cüz'dür diye ilk maddesinde belirttiğine göre BK da bulunan butlan yani kurulun kanundan kaynaklanmayuan yetki kullanması kabul edilemez ve şirketin geleceğine zarar verdiği için bu konuda "çoğun içinde az da vardır" kuralı gereğince iptal edilmesidir.SAYGILARIMLA...
Old 21-08-2008, 20:40   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan umutkemal
Bir Anonim Şirkette, yönetim kurulu bir karar alarak üyelerine ve denetçiye huzur hakkı karşılığı hisse veriyor. ama verilen kadar huzur hakkı hak edilmemiş. bu da yönetim kurulu karar defterinin sayfaları sayılarak anlaşılmış. dahası bu y.k. kararı sonrasında genel kurul yapılarak sermaye artırımına gidilmiş. dayanak da biraz önce bahsigeçen yönetim kurulu kararı.

bu sorun pek kanunun düzenlediği tarzda bir şey değil. çünkü toplantı yapılmış gibi huzur hakkı hakedildiği iddia edilip bunun karşılığında da sermaye verilmiş. burada ticaret hukuku açısından çözülmesi gereken soru şu:

bu y.k. kararına göre verilmiş hisselerin geçerliği nedir ve bu genel kurul kararının butlanı yoluna gidilebilir mi? BK 20.maddede akdin mevzuunun gayri muhik olmasından bahsediliyor... sermaye artırımı da zaten bir ana sözleşme değişikliği demektir. güzel bir egzersiz olabileceği kanaatindeyim.
teşekkürler.

Anonim Şirket, kimin "hangi şirketteki" hissesini kime veriyor? Şirkete ait bir hisse mi söz konusudur?
Old 22-08-2008, 08:23   #6
üye25339

Varsayılan saim beyin sorusu

hatırlattığınız için teşekkürler.
bu ayrıntıyı atlamışım.
burada verilen hisseden kasıt, kişilerin huzur hakkı alacaklarından vazgeçerek yeni hisse almalarıdır.
teşekkürler
Old 22-08-2008, 10:17   #7
wellan

Saim abi merhabalar ben konuyu istewrseniz daha detaylı ve anlaşılır biçimde aktarmaya çalışayım:Halka kapalı bir anonim şirket düşünelim ve bu şirkette yasal anlamda mevcut TTK da sermaye artıtımı kararını alacak olan organ genel kurul olmasına rağmen yönetim kurulu üyeleri böyle bir karar alarak sermaye artıtımına giderek yeni paylar yaratıyorlar.Daha sonra bu durum ortaya çıktığında iptal eidlmesi isteniyor ancak TTK da YK kararlarının iptali düzenlenmemiş olmakla beraber halka açık şirket olsaydı SPK ya kıyasen iptali mümkün olacakken halka kapalı şirketlerde bu iptal yada butlan durumunu dayandırabileceğimiz yasal dayanak ne olabilir ve iptale gitmeden bu durum nasıl aşılabilir?İptal olduğu zaman(şirketin büüyk ve piyasada prestijli bir şirket olduğunu düşünürsek marka değer zedeleneceği için iptal öncesinde nasıl kurtarılabilir?
Bir başka olasılık ise eğer bu artırım iptal edilirse bir takım olası sonuçlar ortaya çıkmış olacaktır:Şöyleki sermaye artıtımı iptal edildiği zaman şirketin asgari sermayesinin mevcut TTK ya göre 50.000 YTL'nin altına düştüğünü düşünürsek anonim şirket vasfına haiz olamayacaktır.İş te bu anlamda şirketi bu olası tehlikeli sonuçlardan nasıl kurtarabiliriz?...SAYGILARIMLA...
Old 22-08-2008, 14:54   #8
Av.Mehmet Saim Dikici

Şirket Genel Kurulu toplanarak, Yönetim Kurulunun aldığı "tuhaf" kararı onaylayabilir. Bu durumda sermaye artırımının iptalini istemek için dava açılmadıkça sorun olmaz.

Ancak dava açılırsa kesinlikle yok hükmünde sayılır kanaatindeyim.

Evet belirttiğiniz gibi Kanun, Yönetim Kurulu kararlarının iptalini düzenlememiştir ancak Öğretide bunun mümkün olduğu neredeyse oybirliği ile kabul edilmektedir.

Asgari sermaye tutarının altına düşülmesi sorun teşkil etmez. Tamamlanabilir bir eksikliktir.
Old 22-08-2008, 15:00   #9
wellan

O zaman buradaki güncel sorunun çözümü genel kurulun elinden geçiyor yönetim kurulunun kararını onaylarsa geçerli olarak usulüne uygun bir karar gibi uygulanabilecektir yok eğer dava açılırsa o zaman iptali istenebilecektir.Bu sebeple iptal kararına öğretinin görüşünü de uygun olarak BK daki butlan hükümlerine göre çözmemeiz gerekecek sanırım...
Old 24-08-2008, 11:19   #10
hukukun-üstünlüğü

Sermaye artırım kararını genel kurul alır,bunun tek istisnası semaye piyasası kanununa tabi halka açık anonim ortaklıklarda yönetim kurulunun tavan sermayeye kadar esas sermayeyi artırabilmesidir.Benim sorum şu olayımızda esas sermaye artırımının ticaret sicilinde tescili gerekecek,tescil için de kanunda öngörülen usule uyulması gerekir.Yani bir genel kurul kararının da olması gerekir.Yönetim kurulunun aldığı karar yok hükmündedir. Yok hükmündeki bir işleme karşı zaten iptal davası açılamaz.Yönetim kurulunun aldığı karar hukuki alanda herhangi bir değişikliğe yol açmamıştır yani sermaye artırımı gerçekleşmemiştir,ilgililer yokluğun tespiti için bir tespit davası açabilirler.
Old 25-08-2008, 09:05   #11
üye25339

Varsayılan herkese çok teşekkür ederim

saim beyin dediği gibi,
yönetim kurulunun aldığı (tuhaf da olsa) karar, genel kurulca onaylanırsa artık işleme girmiş olur, ve yönetim kurulu kararlarının iptali ile ilgili yargı kararlarıda doktrindeki görüşleri doğrular nitelikte olumludur.
benimde bu konuda kanaatim, butlanın tespiti yönünde dava açılırsa bu sermaye eski haline dönecek ve iki yol çıkacak:
1- Sermaye, asgari tutarın altında kalacak ve TTK 274'üncü madde gereği fesihi yoluna gidilebilecek,
2- Sermaye, olağanüstü bir genel kurul toplantısı ile asgari tutara yükseltilecek ve bu durumdan kurtulunmuş olacak.
Ticaret siciline tescil anında sicil memurunun ve genel kurulda görevli hükümet komiserinin durumları da ek denetim getirmiş oluyor zaten.
Fakat hukuksal tartışma konusu olarak, yönetim kurulu kararı ve genel kurul kararı çerçevesinde bu sermeyenin durumu bihayli yoruma açık.
Old 26-08-2008, 16:20   #12
hukukun-üstünlüğü

Yok hükmündeki işlemlere karşı zaten iptal davası açılamaz.Açılacak dava yok hükmündeki bu durumun tespiti davasıdır.
Old 16-02-2009, 03:30   #13
Av.Dr.Yahya DERYAL

Sayın umutkemal, bu soru "hukuk fakültesinde sınavlarda sorulabilecek güzel bir soru" değil her şeyden önce. Eksik bilgi ile kurgulanmış. Özellikle "hukukun üstünlüğü" ve "saim" cevapları yeterince açık ve doyurucu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi