Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Cmk 201(doğrudan soru yöneltme)

Yanıt
Old 07-10-2006, 15:59   #1
zekeriya.gunal

Önemli Cmk 201(doğrudan soru yöneltme)

CMK sistemimizde artık cumhuriyet savcısı, Müdafi veya Vekil sıfatıyla Duruşmaya katılan Avukat; sanığa, Katılana, tanıklara, bilirkişilere ve duruşmaya çağrılmış diğer kişilere duruşma disiplinine uygun olarak doğrudan soru yöneltebilirler.
Bu yasa maddesi hukukumuzda çok önemli bir yenilik getirmiştir. Tam bir çapraz sorgulama olmasa da yine de kanunumuzun bütünü gözönüne alındığında sistematiğe uygun bir yasa maddesidir.Bu maddenin Savunma hakkını güçlendiren ve sayın Avukat arkadaşlar yönünden duruşmalarda daha etkin olmalarını sağlayan hüküm niteliğinde olduğunu düşünüyorum.
Bu yasa maddesinin değerli Avukat arkadaşlar yönünden uygulamasını, kendilerine ve maddi gerçeğin ortaya çıkartılmasında sağladığı faydanın burada tartışılmasını uygun gördüm.Teşekkür ediyorum
Old 10-10-2006, 01:34   #2
Brusk

Son 10 yıldır Avrupa birliğine kabul edilme çabasıyla her konuda yaptığımız iyileştirmeler ıslahlar etkisini hukuk sistemimizde de göstermiştir. Bahsettiğiniz yasa maddesi de bu ruhla yasamıza kıta Avurapası Hukuk istemlerinden uyarlanarak düzenlenmiştir.
Ancak ben bu ilkenin yada yasa maddesinin ülkemizde sağlıklı bir şekilde uygulanmasının çok uzun zamanlar alacağını düşünmekteyim.
Uygulamada sanık müdafinin, tanık yada bilirkişi veya katılana hitaben doğrudan soru yöneltmesine doğrusu pek rastlamadım. Denk geldiğim bir iki duruşmada da bu durumun uyguanmasında Avukatların soru sormakta yetersiz kaldığını veya çok gereksiz sorular yönelttiğine tanık oldum. Soru sormak, sorgulama tekniğiyle çok yakından ilgilidir. Soruşturmada C. Savcılarının DAvada ise HAkim veya Ağır ceza mahkeme başkanlarının genel olarak bu konuda çok iyi formasyona sahip olduklarını biliyorum sanırım buda zamanla gelişen mesleki bir yetenek, Yani tanığa mesela, bir konuyu en iyi şekilde ve anlayacağı dille nasıl sormalıyız ki ondan bu konuda en ayrıntılı bilgiye ulaşabilelim.
Yine bazen Avukatların tanığa hitaben yönelttikleri sorularda açıkça tanıktan yorum yapmasını beklediklerini de gördümki bu da çok yanlıştır bana göre tanık yorum yapmaz sadece bildiklerini anlatır.
Kısa ben konuyla ilgi şunu söylemek isterim yasa maddesine rağmen, duruşmada dinlenen kişilere yönelik sorulacak sorular konusundaki taleplerin mahkeme başkanına iletilmesi ve onun takdiri halinde sorunun bizzat mahkeme başkanınca yöneltilmesinin daha sağlıklı olacağına inanıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi