Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

site yönetimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-05-2011, 16:22   #1
av.kadirpolat

Varsayılan site yönetimi

Sayın meslektaşlarım,

4-5 Bloktan oluşmuş bir sitede, her bir blok için ayrı bir bina yönetimine geçilmek istenmektedir.

Ancak bloklardan bazıları buna pek sıcak bakmıyor; sebebi, kendi bloklarında site işleyişine uymayan kişilerin doğurduğu mali külfetlerin, kendilerine ekstra yük olmasından çekindiklerini düşünüyoruz.

Bu anlamda, böyle bir yönetim şekli oluşturma şansımız var mı? Var ise, nasıl yapmalıyız.
Old 16-05-2011, 16:51   #2
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Toplu yapı yönetim planı yapmalısınız kanımca tabi KMK ya aykırı olmamak kaydıyla...
Old 16-05-2011, 22:48   #3
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Ben de toplu yönetim planı düzenliyorum bu aralar,sorunuzun cevabı Kat Mülkiyeti Kanunu m.69 da Sayın Kadir POLAT;blok kat malikleri kurulu yönetimi...
Old 17-05-2011, 15:52   #4
Av.Numan Sufracı

Varsayılan 5/4 Çoğunluk Sağlanmalı

Sayın Polat ;

Sorunuzdan anladığım kadarıyla ,söz konusu alan hali hazırda site. Çünkü yasal anlamda site olması önemli. Halk dilinde site olma olgusu farklıdır , yasal anlamda site olma olgusu çok farklıdır.
Anladığım kadarıyla 4-5 Bloktan oluşan Kat Malikleri Kurulunuz var. Site Yönetim Planınıza göre blokların tamamı tek kurul tarafından yönetiliyor. Siz yönetimleri ayırmak istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken sitenin bağlı olduğu ilgili Tapu Sicil Müdürlüğünde tescilli olan Yönetim Planınızı değiştirmeniz. Bunu yapabilmek için Kat Mülkiyeti Kanununa göre bütün kat malikleriin 5/4'nün imzası gerekir.
Kat malikleri arasında beştte dörtlük çoğunluk oluştuğunda , ilgili Tapu Sicil Müdürlüğünde Yönetim Planı değişikliğini onaylatabilirsiniz. Yeni hazırlayacağınız yönetim planını da tek bir yönetim olarak değil , her bir blok için ayrı ayrı yönetim planı hazırlamanız , gerekir.
Old 14-02-2014, 16:18   #5
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan Av.Numan Sufracı
O halde yapmanız gereken sitenin bağlı olduğu ilgili Tapu Sicil Müdürlüğünde tescilli olan Yönetim Planınızı değiştirmeniz. Bunu yapabilmek için Kat Mülkiyeti Kanununa göre bütün kat malikleriin 5/4'nün imzası gerekir.
Kat malikleri arasında beştte dörtlük çoğunluk oluştuğunda , ilgili Tapu Sicil Müdürlüğünde Yönetim Planı değişikliğini onaylatabilirsiniz. Yeni hazırlayacağınız yönetim planını da tek bir yönetim olarak değil , her bir blok için ayrı ayrı yönetim planı hazırlamanız , gerekir.

Benim de benzer bir dosyam var 2 bloklu site ama tek yönetim var (pratikte fonksiyonu yitmiş) iki blok neredeyse birbirine düşman. Çünkü bloklardan birinde aidat toplanamıyor, sakinleri sıkıntılı insanlar. Buna rağmen bloklardan biri ekonomik sebeplerden dolayı ayrılmak istemiyor. Bizim blok ise bağımsız olmak ve diğer bloğun yükünden kurtulmak istiyor. 5/4 çoğunluk yakalamak mümkün değil hani belki %60 sağlanır ancak...

Bu noktada Kat Malikleri Kurulunda toplantı talep edip ayrılmayı teklif olarak götürüp kabul görmeyen kararı mahkemeye mi taşımalıyız? Bu hususta fikir verecek yol gösterecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.
Old 03-12-2017, 22:47   #6
Av. Rumeysa Korkmaz

Sn. Meslektaşım, bu konuda dosyalarınızda nasıl bir yol izlediniz? Aynı sorularla ben de karşı karşıyayım. Paylaşırsanız sevinirim.
Old 04-12-2017, 11:28   #7
Av.Ece Aydın

Merhaba,

Sn. Av. Numan Sufarı tarafından verilmiş açıklamaları belki destekleyebilecek nitelikte olan bir karar paylaşmak isterim.

18 HD.2014/18497 E. 2015/471 K. sayılı karar ile tek parsel üzerinde kat mülkiyeti kurulmuş 38 adet blok ile ilgili olarak yönetim planının değiştirilmesinin ancak tüm kat maliklerinin beşte dördünün oyu ile olanaklı olduğuna ilişkin ilgili kanun madde hükmü gözardı edilerek yapılan işlemler ile ilgili ve Kat Mülkiyeti Yasası'nın 29. maddesinin 1. fıkrasına aykırı şekilde kat maliklerinin yeni yönetimi oluşturmaları ile ilgili bir karar verilmiş.

Ayrıca yine belki yardımcı olabilecek 18 HD.2015/13485 E. 2015/14650 K. numaralı kararda da yine yönetim planı ile ilgili bazı açıklamalar yapılmıştır.
Bu kararda da henüz toplu yapı yönetimine geçilmeyen ve henüz sözleşme niteliğinde olan yönetim planına ilişkin bir karar..Yönetim planına ilişkin usul ve esaslara değinilmiş..

Umarım yardımcı olabilir..

Sevgiler,
Old 04-03-2020, 15:52   #8
Av. Musa TAÇYILDIZ

Benzer bir durum ile karşılaştık.

Sonuç alabilen meslektaş izlediği yol hakkında bilgi verebilir mi acaba?
Old 04-07-2022, 12:05   #9
drako

Süreç ile alakalı nasıl sonuç aldınız meslektaşlarım? Teşekkür ederim şimdiden.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi