Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

PTT Kargo ile Cevap Dilekçesi

Yanıt
Old 22-06-2022, 21:07   #1
berkaygultekin

Varsayılan PTT Kargo ile Cevap Dilekçesi

Merhaba meslektaşlarım. Bir boşanma davasına adli yardım tarafından atandım. Müvekkile dava dilekçesi 18.03.2022 tarihinde tebliğ ediliyor. Kendisi 24.03.2022 tarihinde süre uzatım için dilekçe yazıyor ve 28.03 tarihinde kabul edilip kendisine 07.04 tarihinde tebliğ ediliyor. 08.04 tarihinde ise cevap dilekçesini delillerini de göndermek maksadı ile PTT Kargo ile postalıyor. Bu kargo 11.04 tarihinde mahkeme personeli tarafından teslim alınıyor ve UYAP safahattan yaptığım kontrole göre 1 saat sonra tebliğe çıkarılıyor. Fakat cevap dilekçesi adı altında çıkan tebliğ müvekkilin 24.03 tarihli süre uzatım dilekçesi. Ben müvekkile 15.04 tarihli yazı ile görevlendiriliyorum fakat bu bana 21.04 tarihinde iletildi. Müvekkil ile görüşmem, vekaletin çıkarılması, vekaletin sunulması ve araya Ramazan Bayramının girmesi nedeniyle eklenmem ancak 05.05 tarihini buldu. Aynı gün bu hususu farkedip mahkeme kalemine gidip durumu belirttim. Onlar da aldıkları dilekçenin üzerine *1 tebligat* yazdıklarını fakat yanlış dilekçenin gönderildiğini farkettiler ve benim uyarım üzerine gönderildi. Davacı vekili ise süre geçtikten sonra verildiğini ve muvafakat etmediğini belirten bir beyan dilekçesi sundu.

Sorum ise şu; PTT Kargo ile gönderilen cevap dilekçesi kabul olur mu? Mahkeme personelinin bunu kabul edip gönderme zorunluluğu bulunmakta mıdır?
Old 24-06-2022, 13:10   #2
av.buğra

kargo üzerine açıklayıcı net, izahat yazılırsa ,cevap dilekçesi olduğu belirtilirse mahkemede imza ile teslim almışsa uyap'a kayıt edilip,dosyaya eklenmişse , tüm bunlar cevap süresi içerisinde ,ise mahkeme kalemi hatası sizi bağlamaz , geçerli olur,
Old 27-06-2022, 21:22   #3
Av. Erdem Akçay

HMK md. 126/1 "Davalı, cevap dilekçesini, davanın açılmış olduğu mahkemeye verir." demekte. Dilekçenin verilme yöntemini belirlemediğine göre her yolla dilekçe verilebilinir. Posta dahil. HMk md. 126/3 ise "Cevap dilekçesi, havale edildiği tarihte verilmiş sayılır." demet suretiyle, dilekçenin veriliş tarihini havale tarihi olarak belirlemekte. Yani dilekçenin veriliş zamanının, postadaki gecikmenin, vs'nin önemi yok. Tek önemli husus, dilekçenin havale edildiği tarih.

Olayınızda cevap dilekçesi 11.04.2022'de kaleme ulaşmış. Dilekçenin havale edildiği ise karşı yana gönderilmesinden anlaşılıyor. Dolayısıyla davalı süresi içinde cevap dilekçesini sunmuş. Kalemin yanlış dilekçeyi göndermesinin bir önemi yok.

Bu olayda yok ama kimlik tespiti yapamadığı için postayla gelen dilekçeyi mahkemenin kabul etmemesi de doğru olmaz. Savunma hakkının ve dolayısıyla hukuki dinlenilme hakkının kısıtlanmasına sebep olur.

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu 2021/40 E., 2021/124 K.:

Alıntı:
temyiz yoluna posta marifetiyle gönderilen bir dilekçe ile başvurulması mümkün ise de, temyiz tarihi dilekçenin postaya verildiği tarih değil, Özel Daireye ulaştığı tarihtir. Özel Daire kararı davacıya 06.02.2020 tarihinde tebliğ edilmiş ve davacı tarafından posta yoluyla gönderilen 07.02.2020 tarihli temyiz dilekçesi Özel Daireye 24.02.2020 tarihinde ulaşmıştır. Buna göre; temyiz talep tarihinin 24.02.2020 olarak kabulü zorunludur.
(https://karararama.yargitay.gov.tr/Y...asiIstemciWeb/)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi