Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TMK 713/1 e göre açılacak tapu tescil davasında ücret sözleşmesi

Yanıt
Old 06-04-2007, 09:11   #1
Av.SELÇUK AYAZ

Önemli TMK 713/1 e göre açılacak tapu tescil davasında ücret sözleşmesi

Yeni aldığım bir davada müvekkil tarafıma tapu tescili yapılacak yerden bir miktar yer verme teklifinde bulundu, bende kabul ettim ancak aklıma takılan şey ise bunun prosedürünün nasıl olacağı;

1- ücret sözleşmesi yaparak belli bir yüzde koymak ve dava sonunda müvekkilin vaad ettiği yeri bana vermesini beklemek ,
2- Ya da harici satım sözleşmesi yaparak tarafıma vereceği yeri bir yakınım üstüne almak ve davaya itiraz ederek davada yakınımın üzerine tapu çıkartmak(davaya nasıl etkisi olur tam bilemiyorum)

iki husus arasında kaldım, hangi yolu seçmem benim için daha doğru ve zahmetsiz olur yardımlarınızı bekliyorum şimdiden cevap veren arkadaşlara teşekkür ederim.
Old 06-04-2007, 10:34   #2
orhan üçyıldız

Varsayılan aman dikkat

sayın meslektaşım,
daha önce bu forumda da paylaştığım bi konu üzerinde soru sormuşsun ve bu meselemiz ne yazık yargıtay tarafından hezimetle sonuçlandı.
İlk olarak incelemelerimizde sözleşmede dava değerinin %25 i maksimum yazılabiliyor.Ancak bu dava değeri kısmına yargıtay senin müvekkilinin hissesine düşecek payın yani menfaat temin edeceği miktarın %25 ini alabileceği görüşünde buna aykırı davranışı olursa sözleşmeyi fesh ediyor.Ayrıca bu avukatlık sözleşmesi ihtiyati haciz için yeterli gelmiyor.
Sen en iyisi dava öncesinde herşeyi sağlama al.
daha çok bilgi istersen daha açık yaz lütfen.Biz yandık sende yanma
saygılar
Old 06-04-2007, 11:52   #3
Defne Elif

Sevgili Meslektaşım,
Sayın Üçyıldız'ın yanıtına ek olarak;Avukatlık Yasası 164/3 md.ni okumanızı öneririm.Orada da göreceğiniz gibi, taşınmazın %25 i gibi (ücret karşılığı mal) bir sözleşmenin geçersiz olacağını düşünüyorum.Siz en iyisi taşınmazın değerinin %25 oran karşılığı bedel üzerinden ücret sözleşmesi yapın.Davayı kazanırsanız,hisse satışı vs.düşünürsünüz.Saygılarımla.Cavit Tuna
Old 06-04-2007, 12:00   #4
Av.SELÇUK AYAZ

arkadaşlar her ikinizin yanıtı içinde çok teşekkür ederim dava konusu yerin mahkemece belirlenecek miktarı üzerinden %20 olarak ücret sözleşmesi yaptım.
Old 01-11-2009, 23:01   #5
Av. Mehmet Subaşı

Varsayılan benim de görşüm var

mahkemece yargılama esnasında harç bakımından belirlenen değer bazen yargılamanını uzaması nedeni ile gerçek değerden daha düşük (yüksek de olabilir ama az ihtimal) olabilir. bu nedenle alacağın talep tarihindeg.menkulün rayiç değeri üzerinden anlaşmalısınız. selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi