Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Win7_64 Bit için UYAP Doküman Editörünü çalıştırmak!

Yanıt
Old 05-01-2010, 03:48   #1
memot

Varsayılan Win7_64 Bit için UYAP Doküman Editörünü çalıştırmak!

Arkadaşlar yeni bir taşınabilir bilgisayar aldım. İçinde Win 7 nin 64 Bitlik işletim sistemi önyüklü geldi. 2 gündür bütün lazım olan programları vs.. yükledim. Bazı sorunlar yaşadım ve bunları nasıl çözdüğümü sizinle paylaşmak istedim:

1- UYAP Doküman Editörü : UYAP' ın sitesinden javanın eski sürümü olan 5.13 veya 5.14' ü kurdum, ardından da yine UYAP' ın kendi sitesinden e-imza için kullanmak zorunda olduğumuz DOKÜMAN Editörü programını kurdum. Ancak Win 7 32 Bitlikte bile çalıştığını test ettiğim bu program kurulurken hata vermemesine karşın, çalıştırdığımda küçük bir siyah (dos ekranı) çıktıktan sonra java ile ilgili bir hata verdi. Bende UYAP için kurmak zorunda olduğumuz eski sürümü bilgisayardan kaldırdım ve Javanın özellikle 64 bitlik Win_7 nin çıkardığı dosyayı kurdum ve doküman editörü sorunsuz çalıştı. JAVANIN BU SÜRÜMÜ: Java(TM) 6 Update 17 (64 Bit) dosyası. Ve şuradan indirebilirsiniz:
http://javadl.sun.com/webapps/downlo...BundleId=35687
Açıklama burda:
http://java.com/tr/download/manual.jsp
ve bu da diğer açıklama:
http://java.com/tr/download/faq/java_win64bit.xml

2- E-İMZA İÇİN KART OKUYUCU DRİVER SORUNU: Diğer bir sorun da e-güvenden aldığım e-imza ile ilgili. Beraberinde gelen cd de kurulumun nasıl yapılacağı anlatılıyor zaten. Burda önce GENIE programı kuruluyor. Bunda bir sorun çıkmıyor. Ancak sonradan akıllı kart USB okuyucu sürücü olan ACR38T model (üzerinde yazıyor, bana gelen böyleydi) sürücüyü yüklediğimde hata verdi ve yüklenemedi. Bu ACR38T nin Win_7 64 Bitlik yeni driverini şurdan (orjinal üreticisinin sitesi) indirebilirsiniz:

Ancak bunu kurduktan sonra da kart okuyucuyu USB ye takınca windows sürücüler yükleniyor diyor ve 3 tane dosyadan 2 si yüklendi diyor bir tanesinde yüklenmedi diyor ve aygıt sürücüsünde akıllı kart ın yanında soru işareti var. Ancak bu haliyle taktığımda usb kart okuyucusunun yeşil ışığının yanıp söndüğünü görünce deneme yaptım ve hiç bir sorun yaşamadan e-imzam ile UYAP a girdim.

3- AYrıca diğer yerlerde win 7 nin özellikle 64 bitinin tüm sürücüleri kendiliğinden bulduğu vs.. ile ilgili bazı yazılar yazılmış. Ben buna katılmıyorum. Tamam güzel bir işletim sistemi. Ama ÖZELLİKLE ESKİ YAZICILARIN driverini bulamıyor ve kullanamıyorsunuz. Bende HP 1010 laserjet yazıcı vardı 2 tane. Maalesef HP win 7 nin her iki sürümü içinde driver desteği vermiyor. Yine bende HP nin P1005 yazıcısı vardı bunu kurabildim neyseki. Ayrıca 64 bit ile 32 bit arasındaki temel fark şu: 32 bitlik işletim sistemi RAM ı yani hafızayı 4 GB sınırına kadar adresliyebiliyor. 64 bitte ise bu sınır yok ve çok daha fazla bellek adresliyebiliyor. Yani bilgisayarınızın RAM ı zaten 3-4 GB dan yüksek değilse 64 bite geçmeye gerek yok. Bir de son olarak şunu söyleyeyim: Ben windows xp kullanıyordum. AYnı bilgisayarıma (taşınabilir) win 7 yükledim. Hızında çok olumlu gelişme oldu ve çok memnun kaldım (32 bitlik kurmuştum ve 2 GB RAM' ı vardı). Sorunu olan arkadaşlara yaşadıklarımı paylaşmak istedim. Hoşçakalın.
Old 05-01-2010, 03:54   #2
memot

Varsayılan ACR38T e-imza için akıllı kart okuyucunun Win_7 64 Bitlik driveri burda:

Biraz önceki konuda bahsettiğim ACR38T e-imza için akıllı kart okuyucunun Win_7 64 Bitlik driverinin linkini koymayı unutmuşum. Şu:
http://www.acs.com.hk/drivers/eng/AC...x64_1161_P.zip

Bu da açıklamasının olduğu yer:
http://www.acs.com.hk/index.php?pid=drivers&id=ACR38T
(Baştan 3. driver)
Selamlar...
Old 19-01-2010, 20:07   #3
cuneytb22

Uyap editörden dokuman imzalamada sorun yaşıyor musunuz?
Old 18-02-2010, 19:28   #4
AVOY

Alıntı:
Yazan memot
1- UYAP Doküman Editörü : UYAP' ın sitesinden javanın eski sürümü olan 5.13 veya 5.14' ü kurdum, ardından da yine UYAP' ın kendi sitesinden e-imza için kullanmak zorunda olduğumuz DOKÜMAN Editörü programını kurdum. Ancak Win 7 32 Bitlikte bile çalıştığını test ettiğim bu program kurulurken hata vermemesine karşın, çalıştırdığımda küçük bir siyah (dos ekranı) çıktıktan sonra java ile ilgili bir hata verdi. Bende UYAP için kurmak zorunda olduğumuz eski sürümü bilgisayardan kaldırdım ve Javanın özellikle 64 bitlik Win_7 nin çıkardığı dosyayı kurdum ve doküman editörü sorunsuz çalıştı. JAVANIN BU SÜRÜMÜ: Java(TM) 6 Update 17 (64 Bit) dosyası. Ve şuradan indirebilirsiniz:
http://javadl.sun.com/webapps/downlo...BundleId=35687
Açıklama burda:
http://java.com/tr/download/manual.jsp
ve bu da diğer açıklama:
http://java.com/tr/download/faq/java_win64bit.xml

Üstad merhaba,

Bürodaki XP SP3 yüklü bilgisayarda SP3'ten dolayı UYAP'a girerken "Sisteminizde Akıllı Kart Bulunamadı" uyarısı aldığımdan ötürü, Win7 64 bit işletim sistemi olan kendi dizüstü bilgisayarıma cd ile gelen GENUINE programını ve ardından mail yolu ile edindiğim gemccid_en-us_64 programını yükledikten sonra UYAP'a girebildim.

Ancak bahsettiğiniz gibi UYAP döküman editörünü çalıştırdığımda ben de aynı uyarıyı aldım.

Şimdi JAVA'nın 64 bit işlemcide çalışacak versiyonunu yüklemeden önce sormak istediğim şu:

Bilgisayarım 64 bit olduğu için Java'nın 64 bitliğini yükleyeyim dedim fakat sonra sitesinde şunu okudum: internet tarayıcınız 64 bit ise 64 bitlik Java yükleyin, 32 bit ise 32 bitlik Java yükleyin şeklinde.

Siz döküman editörünü çalıştırmak için yüklediğiniz Java'nın 64 bitlik programından sonra normal internet explorer'dan UYAP'a girişinizde herhangi bir sorunla karşılaştınız mı?

Teşekkür ederim.
Old 11-10-2010, 12:29   #5
avasilturk

Üstad merhabalar. Benzer bir sorunu ben de yaşamaktayım. Bilgisayarımda 64 bit Windows 7 işletim sistemi var. Döküman editör ise 2.7.22 . Etugra kullanıyorum. Döküman açma sorununu verdiğiniz java linki ile çözdüm. Ancak. Döküman editör de imza atmak istediğimde kart okuyucusu hatası veriyor. Bu nedenle belgeyi imzalayamıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 12-10-2010, 09:37   #7
avasilturk

Sevgili dostum Çağatay,
Seninle buralarda karşılaşmak çok güzel. Etuğra ile ve Uyap merkez ile uzun uzun bu konuyu konuştum. Ancak, somut bir çözüm üretilmedi maalesef. Benim anladığım kadarı ile 64 bit işletim sistemi ile döküman editör programı arasında bir uyumsuzluk var. Büyük olasılık ile yazılımın güncellenmesi ile bu sorun giderilecek gibi. Ancak, belki bir başka arkadaşımız da benzer sorunu yaşayıp çözmüş olabilir amacı ile bu sorunumu paylaşmak ihtiyacı duydum. İlgin için tekrar teşekkürler.
Old 07-02-2011, 11:41   #8
netya

Herkese Selam,
64 bit olması nedeniyle bende döküman imzalayamıyorum,
bu konuda hiç bir gelişme olmadı mı(( bilgisi olan var mı?
Old 01-05-2011, 17:04   #9
avukatilhan

win 7 64 bit te akıllı kart okuyucu hatası Ben, yeni bir laptop satın aldım, win 7 kurulu vaziyette idi. iki yıldan bu yana e- güven kırmızı token ile rahat bir şekilde uyap'a girip elektronik imzamı da kullandığım halde şu an bu bilgisayarımda hiç bir hizmet alamıyorum. Avukat.uyap.gov.tr'ye girdiğimde " sayfada hata" ibaresi geliyor ve şifre girme ekranı hiç bir şekilde çıkmıyor. ayrıca uyap döküman editöründe "akıllı kart okuyucu hatası" alıyorum. e-güven'in ana merkezini de aradım, ancak çözüm yok. E-güven'in gerekli programlar kısmından tüm sürcüleri, yazılımları tekrar tekrar indirdim, javanın 64 bit'ini kurdum, anca sonuç alamadım. Kısacası öncekibilgisayarımda xp kurulu ikan sorunsuz hizmet alırken, şu an uyaptan hiç bir şekilde faydalanamıyorum. Sn. Onur Yaşar'ın bu konuda iyi araştırma yaptığını düşünüyorum. Mümkün ise bana yardımcı olursanız sevinirim.
Old 20-07-2011, 11:03   #10
KocherO

Ben de win 7 home premium 64 bit yüklü laptop aldım. uyap ve e- devlet sitelerine girene kadar saatlerim geçti. Gel gelelim uyap döküman editöründe imza hatası alıyorum ve hiç düzelmiyor.

Ayrıca imzalamk isteyip de imzalayamadığınız belgeleri daha sonra açamıyorsunuz. Dosya açılamadı hatası veriyor ve karşınıza boş bir sayfa açılıyor ne yazık ki. Sabahtandır mazeret dilekçesi göndereceğim ancak gönderemedim. Sorunu çözen arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını diliyorum.

Uyap çalışanlarına büyük öfkelerimle.
Old 20-07-2011, 11:22   #11
Av. Hakan VARAN

arkadaşlar aynı sorun bende de vardı uyap müşteri hizmetlerini aradım bilgisayarınızda yüklü olan java programı ile uyapın desteklediği java uyuşmuyor dedi bende ki yeni sürüm ancak javanın 1.5 sürümünü yüklemek gerekiyormuş
Old 20-07-2011, 12:54   #12
KocherO

Neyse arkadaşlar; saatler sonra dökümanı imzalama-ma sorununu çözdüm. Şöyle ki;
Her ne kadar işletim sistemimiz win 7 64 bit ise de öncelikle java 32 bit son sürümü indiriyoruz. Bilgisayarımıza kuruyoruz. Daha sonra C:\Program Dosyalşarı (x86) kalsöründeki Java dosyasını kopyalayıp C:\Program Files klasörüne yapıştırıyoruz. İşlem tamam. Böylece tek java ile hem uyapa giriyoruz hem de Uyap Döküman Editöründeki belgeleri imzalayabiliyoruz.
Old 10-10-2011, 16:43   #13
dursunal

Varsayılan Uyap Editor İmzalama Sorunu

Uyap Edtörde windows 7 64 sürüm sorunu yaşayanlar ve döküman imzalayamayanlar için aşağıfaki çözümü buldum. Uyap yardımdan gönderdiler.

ELEKTRONİK İMZA ŞİRKETİ dahi sorunumu çözemedi. Mazeretleri ise Uyap editörün 64 bitlik programa uymadığı idi. Ama aşağıdaki yol ile sorun çözüldü. Aşağıdaki like tıkladığınızda 4 nolu paragrafta anlatılıyor sorunun çözümü. Ayrıca memot isimli arkadaşın anlattığı yoldan java 32 ve java 64 ün de yüklenmesi gerekiyor.

(Bu arada bu alana dosyayı yükleyemediğim için kendi sitemten lik aldım)

http://dursunal.av.tr/?page_id=852
Old 28-10-2011, 13:40   #14
zeynep

Dursun Bey, sayenizde üç günlük kabusum sona erdi.. Çok teşekkürler...
Old 28-10-2011, 14:15   #15
dursunal

Varsayılan Rica ederim

Tşekkürünüz içn teşekkürler Yardımım dokunmasına sevindim. Yeni bilgisayar aldığıma ğişman olacaktım neredeyse ben de. Yaşasın E-imza.
Old 29-11-2011, 18:30   #16
cemoka23

Sayın meslektaşlarım. Benim de 1 aylık büyük sıkıntım sona erdi çok çok teşekkür ederim.
Ancak bu kez de, değiştirdiğim, ortam değişkenlerinde path içerisindeki değişken değerinde daha önce YTS diye bir banka icra programının adres uzantısı (yasal takip sistemi)vardı. Şimdi de onu açamıyorum o da ayrı bir sıkıntı oldu. Ne yapmam gerekir. Teşekkürler şimdiden.....
Old 22-12-2011, 18:36   #17
avadil

Sayın meslektaşlarım yardımlarınız için çok teşekkür ederim en içten saygılarımla
Old 20-02-2012, 16:59   #18
cizre

Maalesef ben tüm söylenenleri yaptığım halde hala döküman imzalanmıyor ve kaydettiğim dosyalar tekrar açılmıyor. Yeni bir yol bulan varsa yazsın lütfen
Old 24-02-2012, 14:39   #19
cizre

Varsayılan çözdüm

Dursun bey çok teşekkürler...pc deki yüklü programları silip sizin talimatlarınıza göre hepsini yeniden yükledim. sonunda sorun çözüldü. Sonra da diğer arkadaşlarım ın sorununu çözdüm. Gerçekten minnettarız. sırf bu sorun yüzünden yedek bir netbook almıştım ben, şimdi rahatça masaüstümü kullanabilirim.
Old 29-02-2012, 17:49   #20
dursunal

Varsayılan Rica ederim

Faydalı olduğuma sevindim. Bu arada web sitesini kendim kurup düzenlediği için bazen yardım dosyasının sayfası değişebilir. Bu nedenle dursunal.av.tr adresinin giriş sayfasında yardım dükümanı sürekli mevcut olacak.
Old 13-03-2012, 16:17   #21
yaman

dursun bey söz konusu makale şu an açılmıyor. sitenizde bir sorun mu var acaba.
Old 13-03-2012, 18:25   #22
dursunal

Varsayılan Dosya tekrar yüklendi.

Dosyayı depoladığım sitde problem vardı. Tekrar yükledim yardım dosyasını. İyi Günler.
Old 18-03-2012, 07:37   #23
KocherO

Dursun Beyin sitesindeki dökümanı açamayanlar için açıklama; dökümanı ters tıklayıp yeni sekmede açınız.
Old 26-03-2012, 16:54   #25
Nusret

UYAP Metin Editörü programının çalışmaması sorununu ben de yaşamıştım. Bu sorun, javaw.exe programının bulunamaması olarak karşıma çıkıyordu. Sistemde javaw.exe programını bulup hem editör programının klasörüne ve hem de windows içindeki system32 klasörünün içine kopyalayınca sorunu çözmüş oldum.

64 bitlik bir işletim sisteminde 32 bitlik programlar uyum kipinde çalıştıkları için genelde sorun çıkmaz; ama özel, programa özgü sorunlar hariç tabii ki...

Bir de udf belgesini imzalarken şöyle bir durum sözkonusu olabilir. İmzadan önce ilgili imza kütüphanesini seçmeniz gerekiyor. Ola ki yanlış, başka bir e-imza sağlayıcısına ait kütüphane seçilmişse, o durumda imzalama başarısız olur.
Old 26-03-2012, 16:59   #26
Nusret

Alıntı:
Yazan KocherO
Ayrıca imzalamk isteyip de imzalayamadığınız belgeleri daha sonra açamıyorsunuz. Dosya açılamadı hatası veriyor ve karşınıza boş bir sayfa açılıyor ne yazık ki. Sabahtandır mazeret dilekçesi göndereceğim ancak gönderemedim. Sorunu çözen arkadaşların bilgilerini paylaşmalarını diliyorum.

Bu durumda yazdığınız belgeyi yedekler bölümünden bulup açabilirsiniz. Bu komut da programın Dosya menüsündedir. Dosya menüsünden Yedekleri aç komutunu vererek ya da CTRL+Shift+Y kısa yoluyla yedekler klasörünü açıp belgenize ulaşabilirsiniz.
Old 22-05-2012, 12:27   #27
dursunal

Sitede problem olduğundan bu linke tıklayarak veya kopyalayıp tarayıcıya yapıştırarak belgeye ulaşabilirsiniz.

http://embedit.in/AkkCfWfRFr.swf
Old 22-05-2012, 12:35   #28
AVOY

UYAP sistemi WORD dosyalarını da kabul etse keşke. Döküman editörü saçmalığından kurtulsak.
WORD dosyasını da imzalayabiliyoruz sonuç olarak. İmza aynı imza. Sadece sistem desteklemiyor diye uğraşılıyor Döküman Editörü ile.
Old 12-07-2012, 11:44   #30
cizre

Sorun çözüldü derken yine aynı sorunları yaşamaya başladım. Java güncellemesi oldu heralde. şimdi yine dökümanları imzalayamıyorum. Nedir bu uyaptan çektiğimiz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi