Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şeriat Mahkemesinde verilmiş boşanma kararının tanıma ve tenfizi

Yanıt
Old 24-07-2018, 15:03   #1
avukatçı

Varsayılan Şeriat Mahkemesinde verilmiş boşanma kararının tanıma ve tenfizi

Değerli Türk Hukuk Sitesi sakinleri;

Singapur'da yaşayan bir müvekkilimin 2010 yılında gerçekleştirdiği boşanmanın hukukumuzda tanınması ve tenfizi hakkında bir dava açmış bulunmaktayım.

Takdir edeceğiniz üzere Mahkeme 'Kesinleşme Şerhi' içerir mahkeme kararı istiyor fakat kararı veren mahkeme şeriat mahkemesi. Tüm uğraşlarımıza rağmen, aldığımız kararların üzerine bu şerhi işletmeyi ve hatta böyle bir şerhin olduğunu anlatmayı dahi başaramadık.

Daha önce buna benzer bir dava açan yahut bilgi sahibi olan meslektaşlarımın tecrübelerine ihtiyacımız var. Sorunun kaynağı yalnızca 'Şeriat Mahkemesi' olması mıdır yoksa biz yabancı mahkemeye derdimizi mi tam aksettiremedik, görüş ve önerilerinizi bekliyorum.

Saygılarımla.
Old 24-07-2018, 20:50   #2
Nidyak

MİLLETLERARASI ÖZEL HUKUK VE USUL HUKUKU
HAKKINDA KANUN
MADDE 50 – (1) "Yabancı mahkemelerden hukuk davalarına ilişkin olarak verilmiş ve o devlet kanunlarına göre
kesinleşmiş bulunan ilâmların Türkiye'de icra olunabilmesi yetkili Türk mahkemesi tarafından tenfiz kararı verilmesine
bağlıdır" hükmüyle tanıma ve tenfiz için ön şartlardan bahsetmiştir.
Bu önşartlardan biri kesinleşmiş karardan bahsediyor. Maddenin lafzından anlaşılacağı üzere ilgili devlet kanuna göre kesinleşmiş olmasını şart koymuştur. Bahse konu olan şartın uygulamada problem yarattığı konulardan biridir. Bu hususun netliğe kavuşması için kararı veren ülke hukukuna göre araştırma yapmak gerekir. Kanımca burada ilgili hakim elindeki argümanlardan hareketle problemi çözmelidir. Şöyleki; Adli yardım anlaşmaları kapsamında, kararın verildiği ülkeden, kararın kesinleşip kesinleşmediği konusunda yardım talep edebilir. Diğer bir yöntem ise; Bilimsel görüşe hakim başvurabilir örneği, Hukuk Fakülteleri MÖHÜK ana bilim hocalırdan.. Akla şu gelebilir Adli yardımlaşma olmaması durumunda ne yapılacak o zaman Türkiye de bulunan diplomatlardan yardım alması da mümkündür.
saygılarımla..
Old 24-07-2018, 21:49   #3
avukatçı

Sayin Nidyak cevabiniz icin tesekkur ederim.

Sorun su ki; Muvekkilin evliliginin 2010 yilinda sonlandigini ve 4 yil sonra yeni bir evlilik yaptigini kanitlar evraklarin asillarini hakime bizzat gosterdim. Her ne kadar singapur hukuk sisteminin isleyisini bilmesek de, yeni bir evlilik yapilmis oldugunu belgelememiz, onceki evliligin sonuclandigi ve kararin kesinlestigi yonunde karine teskil eder diye dusunuyorum.

Lakin Hakim benim gibi dusunmuyor.
Old 24-07-2018, 22:39   #4
Nidyak

Alıntı:
Yazan avukatçı
Sayin Nidyak cevabiniz icin tesekkur ederim.

Sorun su ki; Muvekkilin evliliginin 2010 yilinda sonlandigini ve 4 yil sonra yeni bir evlilik yaptigini kanitlar evraklarin asillarini hakime bizzat gosterdim. Her ne kadar singapur hukuk sisteminin isleyisini bilmesek de, yeni bir evlilik yapilmis oldugunu belgelememiz, onceki evliligin sonuclandigi ve kararin kesinlestigi yonunde karine teskil eder diye dusunuyorum.

Lakin Hakim benim gibi dusunmuyor.
Hakim, kararın kesinlesmediği konusunda şüphe duyuyor anlaşılan ozaman şüpheyi, kendisi giderecek yollara başvuru yapmalıdır. Diye dusunuyoeum.
Yinede yeni birşey bulursam sizinle paylaşacam.
Saygılar.
Old 28-07-2018, 18:12   #5
Admin

Singapur Mahkemelerinin verdiği Aile (evlilik) hukukuna ilişkin kararların "kamu düzeni" yönünden Türkiye'de tenfizinde sıkıntılar olabileceğini düşünüyorum zira Singapur müslüman vatandaşlarının ihtilaflarında şeri hukuku uyguluyor.

Bu bağlamda esasen ikinci bir evlilik yapılmış olmasının da önemi yok zira Singapur'da müslüman erkekler 4 eş alabiliyor. Dolayısıyla ikinci kez evlenme (müvekkil erkekse) önceki evliliğin boşanmanmayla sonuçlandığı anlamına gelmiyor.
Old 29-07-2018, 15:13   #6
avukatçı

Sayin Admin,

İlginiz ve bilgilendirice cevabiniz icin tesekkur ederim.

Sonuc olarak, Singapur Mahkemelerine yazdigimiz, tum taleplerimizi ayrintili bir sekilde aktardigimiz dilekceyi tercume ettirip muvekkil araciligiyla sunduk.

Sonuc geldiginde sizleri de bilgilendirecegim.
Old 10-03-2023, 21:11   #7
Sbt

Alıntı:
Yazan avukatçı
Sayin Admin,

İlginiz ve bilgilendirice cevabiniz icin tesekkur ederim.

Sonuc olarak, Singapur Mahkemelerine yazdigimiz, tum taleplerimizi ayrintili bir sekilde aktardigimiz dilekceyi tercume ettirip muvekkil araciligiyla sunduk.

Sonuc geldiginde sizleri de
bilgilendirecegim.

Merhaba meslektaşım, nasıl bir sonuca vardınız acaba? Paylaşırsanız çok sevenirim 🙏
Old 31-03-2023, 11:00   #8
avukatçı

Alıntı:
Yazan Sbt
Merhaba meslektaşım, nasıl bir sonuca vardınız acaba? Paylaşırsanız çok sevenirim 🙏

Sayın Sbt

Özetle hiçbir sonuca varamadık. Kesinleşme şerhini alamadığımız için tanıma tenfizi gerçekleştiremedik.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi