Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dosya borcuna kefillik-irade fesadı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2011, 15:41   #1
mehmetseyrek

Varsayılan dosya borcuna kefillik-irade fesadı

Müvekkil kadın ,bir süreden beri tapusu kendisine ait evde bir erkekle yaşamaktadır.Erkeğin boşandığı eşine olan nafaka-tazminat borçları nedeniyle müvekkilime ait eve hacze gelirler.
Müvekkil ümmidir.Okuma yazması yoktur.Eşyaları haczedip götürmek isterler.(Bana anlatılana göre) sırf eşyaları götürmemek için haciz tutanağını imzalaması istenir.Eşyaları gitmesin diye haciz tutanağını imzalar.Ancak imzalamış olduğu haciz tutanağının icra kefilliği olduğu sonradan anlaşılır.
Okuma yazması olmayan müvekkil.İrade fesatına uğratılarak icra kefili yapılmıştır.
Neyapmalıyım?
Memur muamelesini şikayet yoluna gidebilir miyim?
İcra Memurunu ve Hacze gelen (Avukat mı henüz öğrenemedim)kişiyi savcılığa şikayet edebilir miyim?
Kendisinden başka olayı gören -bilen yok.
Ne yapmalı?
Değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler.
Av. Mehmet Seyrek
Old 11-03-2011, 17:28   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan mehmetseyrek
Müvekkil kadın ,bir süreden beri tapusu kendisine ait evde bir erkekle yaşamaktadır.Erkeğin boşandığı eşine olan nafaka-tazminat borçları nedeniyle müvekkilime ait eve hacze gelirler.
Müvekkil ümmidir.Okuma yazması yoktur.Eşyaları haczedip götürmek isterler.(Bana anlatılana göre) sırf eşyaları götürmemek için haciz tutanağını imzalaması istenir.Eşyaları gitmesin diye haciz tutanağını imzalar.Ancak imzalamış olduğu haciz tutanağının icra kefilliği olduğu sonradan anlaşılır.
Okuma yazması olmayan müvekkil.İrade fesatına uğratılarak icra kefili yapılmıştır.
Neyapmalıyım?
Memur muamelesini şikayet yoluna gidebilir miyim?
İcra Memurunu ve Hacze gelen (Avukat mı henüz öğrenemedim)kişiyi savcılığa şikayet edebilir miyim?
Kendisinden başka olayı gören -bilen yok.
Ne yapmalı?
Değerli düşünceleriniz için şimdiden teşekkürler.
Av. Mehmet Seyrek

Üstad,

Anladığım kadarıyla, kefilliğe itiraz etmenzi gerekecek. Zira Okuma yazma bilmeyenlerin atmış oldukları imza, itiraz halinde kendilerini bağlamıyor. Bu anlamda gerek işleme itiraz gerek se de savcılık sürecini işletebilrisiniz ama savcılığın dava açma yoluan gideceğini sanmıyorum. Muhtemelen okuma yazma biliyorum, demişti savunması yapılacaktır. O anlamda hukuki sürece giriniz ve size gelecek icra takibine itirazla birlikte okuma yazmasının olmadığını ispatlamanız gerekecektir, diye düşünüyorum.

YARGITAY 12. HUKUK DAİRESİ E. 1998/11900 K. 1998/12299
Borçlu itirazında imza atmayı bilmediğini, okur yazar olmadığını bildirerek takip konusu senetteki imzayı inkar etmiştir.
Mercice, borçlunun okur yazar olup olmadığının yöntemince resmi kuruluşlardan, örneğin seçim kurulu, vergi dairesi, belediye, mahalle muhtarlığı gibi yerlerden araştırılıp tesbit edilmesi, imza atmayı bilmediğinin anlaşılması halinde itirazın kabul edilmesi gerekirken,
Old 14-03-2011, 15:01   #3
mehmetseyrek

Sayın Meslektaşım,
İlginize çok teşekkür ediyorum.Ancak bizim olayımız biraz farklı gibi geldi.Biz senetteki imzayı inkar etmiyoruz.Hile sonucu hataya dayanıyoruz.Okuma yazma bilmediği için başka bir şey imzalatıldığını sanarak icra kefilliğine imza atmıştır.
Bu nedenle acaba İcra mahkemesi yerine genel mahkemelere mi gitsem.
Müvekkil yönünden takibin tedbiren duddurulmasına karar verilir mi?
Hem İcra mahkemesine hem de genel mahkemeye dava açsam derdestlik iddiası söz konusu olur mu?
Av. MEHMET SEYREK
Old 14-03-2011, 15:59   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan mehmetseyrek
Sayın Meslektaşım,
İlginize çok teşekkür ediyorum.Ancak bizim olayımız biraz farklı gibi geldi.Biz senetteki imzayı inkar etmiyoruz.Hile sonucu hataya dayanıyoruz.Okuma yazma bilmediği için başka bir şey imzalatıldığını sanarak icra kefilliğine imza atmıştır.
Bu nedenle acaba İcra mahkemesi yerine genel mahkemelere mi gitsem.
Müvekkil yönünden takibin tedbiren duddurulmasına karar verilir mi?
Hem İcra mahkemesine hem de genel mahkemeye dava açsam derdestlik iddiası söz konusu olur mu?
Av. MEHMET SEYREK

Üstad, okuma yazma bilmeyenlerin imza şekilleri HUMK da belirlenmiş. Bu anlamda kimin huzurunda olursa olsun atılan imzanın borca ve imzaya itiraz olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

İcra kefili yapılan kişiye İcra emri (örnek-10) çıkartıldıktan sonra, artık tedbir talepli menfi tespit davası açmanızın daha uygun olacağını düşünüyorum.

Tedbiren durdurma için dosya borcunun % de 115 ini dosyaya yatırmanız gerekmektedir, diye düşünüyorum.
Old 14-03-2011, 16:02   #5
dogukansavas

İmza açıkça geçersiz. Okuması yazması olmayan birinin imzası da olamaz (tabi okuma yazması olduğu çok geniş bir şekilde ispat edilebilir). Siz irade fesatını da değerlendirebilirsiniz ama ortada zaten hukuka uygun bir imza yok.
Old 14-03-2011, 17:34   #6
mehmetseyrek

Yani bu durumda İcra Hukuk Mahkemesine başvurabilir miyim.Elimizde pek çok kanıt var.Daha önce bankadan kredi kullanmış(iki tanık ile) parmak basmış.Tapuda işlem yapmış vs.
Alacaklı yan 4-5 örnek icra emri göndermiş.Yeni elimize geçti.
İcra Mahkemesinde tam olarak ne davası açayım.(İmza inkarı, kefillik sözleşmesinin geçersizliği, takibin bu nedenle müvekkil yönünden iptali?)Tam olarak davayı nitelendiremedim.Yardımlarınızı bekliyorum
Kolay gelsin.
Av. MEHMET SEYREK
Old 14-03-2011, 17:35   #7
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan mehmetseyrek
Yani bu durumda İcra Hukuk Mahkemesine başvurabilir miyim.Elimizde pek çok kanıt var.Daha önce bankadan kredi kullanmış(iki tanık ile) parmak basmış.Tapuda işlem yapmış vs.
Alacaklı yan 4-5 örnek icra emri göndermiş.Yeni elimize geçti.
İcra Mahkemesinde tam olarak ne davası açayım.(İmza inkarı, kefillik sözleşmesinin geçersizliği, takibin bu nedenle müvekkil yönünden iptali?)Tam olarak davayı nitelendiremedim.Yardımlarınızı bekliyorum
Kolay gelsin.
Av. MEHMET SEYREK

Üstad, icra emrine karşı itiraz ancak genel mahkemede olur. Oda imzaya itiraz ile borçlu olmadığının tespiti davasıdır, diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi