Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bu usulsüz haciz nasıl giderilir?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2009, 15:48   #1
Brusk

Varsayılan Bu usulsüz haciz nasıl giderilir?

Değerli dostlar Alacaklı A isimli kişi kendisine borcu olan ancak batık durumdaki B' nin babasının evine gidiyor ve haciz işlemi uyguluyor oysaki Babanın, oğlu olan B' nin borcuyla hiçbir ilgisi olmadığı gibi haciz tutanağında da bu konuda hiçbir açıklama yapılmamıştır. Buna göre bu usulsüz hacze karşı şikayetmi istihkak mı iddiasında bulunmak gerekir?
Old 21-01-2009, 00:31   #2
elitra

Uygulanması gereken tek yol istihkak iddiası ve istihkak davası açmaktır.
Old 21-01-2009, 00:53   #3
elitra

Haciz sırasında baba hazır ise (yani hacizden habedar ise) istihkak ile ilgili yasal sürelerin o gün başladığını da dikkate almanı tavsiye derim.
Old 25-01-2009, 21:39   #4
Av.Zeynep_e

süresinde İstihkak İddiasında Bulunulması Gerekmektedir.
Ayrıca Mallar Muhafaza Altına Alınmışmıdır ? Baba Yeddiemin Olmuşmudur ? Bunlarında Belirtilmesi Önem Arz Etmektedir.
Old 16-07-2009, 20:18   #5
wellan

İİK na göre dosya kapsamında kime tebligat yapılıp onun alyhine takip kesinleşmişse yani itiraz olmamış ve alacaklı yada vekiline haciz isteme yetkisi doğmuş ise bu kapsamda haciz işlemi yapılabilir.Sayın meslektaşım burada borçlunun babasının evinde haciz işlemi uygulanıyor.Aynı vakıa ile 2008 de karşılaştım.Dava nerde açılmış bilmiyorum ama İstanbul İcra mahkemelerinde bir icra hakimi ile söyleşi de bu durum gündeme gelmişti.Gidilecek yolar sırasıyla şudur.Borçlu yapılan bu işleme karşı eğer hazır bulunuyorsa işlemin yapıldığı tarihten itibaren eğer hazır değilse işlemi öğrendiği tarihten itibaren 7 gün içerisinde istihkak iddiasında bulunulması gerekmektedir.İkinci yol ise İİK.5 maddeye göre icra müdürnün yapmış olduğu işlemden dolayı maddi anlamda bir tazminat davası genel mahkemelrde açılmadılır yada İİK.16 maddeye göre 7 gün içerisinde şikayet yapılıp icra mahkemesi tarafından işlemin ortadan kaldırlması sağlanabiliR.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

"Güç erkekte güzellik kadındadır,her şeyi yenen güç güzelliğe yenilir"
Old 18-11-2010, 19:29   #6
bozkurt

Borçlu babası evinde icra işlemi gerçekleştiriliyorsa ya tebligat o adreste yapılmıştır haciz kesinleşmiştir yada gösterilen adrestir. İşlemin yapılmasında sıkıntı yok anca anladığım kadarıyla karşı taraftan burası benim mallar benim oğlumla alakası yok vs gibi istihkak bildiren kelimeler söylenmemiş yada söylenmişsede tutanağa geçirilmemiştir. Geçirilmeme ihtimalini düşünmüyorum icrayı uygulayan memur bunu geçirmiştir. Eğer mallar kaldırılmış ise talimat dosyası ise tutanakta esasın istihkak a karar vermesi denmiştir. Burada izlenecek yol tek bana göre merciye istihkak davası açmak ama dediğim gibi tutanakta istikhak iddaa edilmemiş ise karşı taraf için sıkıntı mevcut
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi