Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Selçuk Üniversitesi Öğrencileri ve Mezunları...

Yanıt
Old 22-10-2009, 17:57   #331
Cihan91

Gün geçtikçe iyi bir öğrencilik hayatı sürdürmenin hiçte kolay olmadığını görüyorum, hissediyorum bu fakültede.
Şu an için Prof. Dr. Mustafa Avcı ve Yar.Doç.Dr. Nurşen Ayan gözümü en çok korkutan hocalar, derslerinde ayrı bir ihtimam göstermek gerektiğini seziyorum.
Old 22-10-2009, 21:54   #332
üye25928

Alıntı:
Yazan Cihan91
Gün geçtikçe iyi bir öğrencilik hayatı sürdürmenin hiçte kolay olmadığını görüyorum, hissediyorum bu fakültede.
Şu an için Prof. Dr. Mustafa Avcı ve Yar.Doç.Dr. Nurşen Ayan gözümü en çok korkutan hocalar, derslerinde ayrı bir ihtimam göstermek gerektiğini seziyorum.
Mustafa Avcı hocamız, dersini çok iyi anlatır, çok engin bilgili gerçekten çok sevdiğim-taktir ettiğim bir hocamız.

Nurşen Hoca dersimize girmediği için hakkında bir şey söyleyemem ama bence de özel bir çaba göstermen gerekebilir.
Old 25-10-2009, 21:51   #333
av.özlem42

Alıntı:
Yazan Cihan91
Nurşen Ayan'ın dersine dikkat etmenizi tavsiye ederim
Old 10-11-2009, 21:25   #334
üye25928

Alıntı:
Yazan together
Bende 2. Öğretim olarak başlıyorum bu yıl. İÜ Adalet m.y.o dan Dikey Geçiş yaparak geliyorum. İstanbuldan Konyaya gelmek baya zor gelicek benim için ama Hukuk Fakültesi için değecektir umarım Fakülteli arkadaşlarımla tanışmak isterim
Öncelikle çoktan geldiniz herhalde, mesajınızı yeni gördüm, keşke daha önce görebilseydim, her halükarda merak ettiğiniz şeyler olmuştur, öncelikle başarılar diliyorum, doğru yerdesiniz.

Ben de hem ths hem de fakülteden olan kişilerle tanışmak istiyorum, bu konuda yakında somut adımlar atacağım. umarım pişman olmazsınız, esenlikler.
Old 10-11-2009, 21:26   #335
üye25928

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Siyasi Tarih dersini alan dostlarımıza Oral Sander'in SİYASİ TARİH (İLKÇAĞLARDAN - 1918'E) ve SİYASİ TARİH (1918 - 1994) adlı kitaplarını öneririm.

Tavsiyelerinizi yeni fark ettiğim için pişmanım. Biz siyasi tarih dersinde ders işlemiyoruz, hocamız öğrencilere ders anlattıracak. Herkes bir konu seçiyor ve o konuyu anlatacakmış. Farklı bir uygulama biraz külfetli gibi görünse de bizim lehimize olacağı kanaatindeyim, yine de tavsiyeler ve linkler için teşekkürler.
Old 21-11-2009, 02:48   #336
pınar786

okula 93 yılı girişliyim.
Bizim zamanımızda rektölük binasında ders görülürdü.. Şimdiki prof.lar ya asistan ya da yard. doç.tu.. gerçi çoğu da gitmiş galiba...
yemek için sadece kantinler vardı..ekmek arası dışında yemek yemek istiyorsan şehre inmen gerekirdi... sınavlarda mesela idarede konservatuvar, iletişim, sosyal bilimler dahil pek çok bölüme dağılırdık.. çünkü yer yoktu... hala öyle mi
bilmiyorum ama ağaç altlarında ders çalışırdık...

şimdiki nesil çok şanslı galiba....bir defasında kışın tipi nedeniyle kampüste mahsur kalmıştık; çünkü tramvay yoktu, sonradan geldiiii ama bilenler bilir bizim dönem de güzeldi...

sadece paylaşmak istedim.... sizleri okuyunca fark ettim.. ne kadar zaman geçmiş..
Old 21-11-2009, 13:31   #337
üye25928

Alıntı:
Yazan pınar786
okula 93 yılı girişliyim.
Bizim zamanımızda rektölük binasında ders görülürdü.. Şimdiki prof.lar ya asistan ya da yard. doç.tu.. gerçi çoğu da gitmiş galiba...
yemek için sadece kantinler vardı..ekmek arası dışında yemek yemek istiyorsan şehre inmen gerekirdi... sınavlarda mesela idarede konservatuvar, iletişim, sosyal bilimler dahil pek çok bölüme dağılırdık.. çünkü yer yoktu... hala öyle mi
bilmiyorum ama ağaç altlarında ders çalışırdık...

şimdiki nesil çok şanslı galiba....bir defasında kışın tipi nedeniyle kampüste mahsur kalmıştık; çünkü tramvay yoktu, sonradan geldiiii ama bilenler bilir bizim dönem de güzeldi...

sadece paylaşmak istedim.... sizleri okuyunca fark ettim.. ne kadar zaman geçmiş..

Şu an fiziki açıdan Türkiye'nin en iyi imkanlara sahip hukuk fakültelerinden biri. Eski Hukukçu Rektör Sayın Halil Cin, zamanında fakültemizi geliştirmek için çok uğaşmış. 2002 yılında yeni binamıza taşındık ki gerçekten saray gibi. Sonra Ek bir bina daha yapılmış ve Adalet Meslek bölümü eklenmiş. Kampüste en dikkat çeken en çok gurur duyulan fakülte. An itibariyle 14 profesör ve 50nin üzerinde öğretim elemanı kadrosu var. DokuzEylülde bile sadece 4 profesör varken fakültemiz o konuda çok iyi durumda. Aynı şekilde Gazi hukukta amfi yok, 200 kişi lise sınıfında ders işliyor keza bizler 300 kişilik modern amfilerde ders işliyoruz. Kampüs de bayağı gelişti. Karşıdaki Bosna Hersek mahallesinin nüfusu 100binin üzerindeymiş. Alaaddin kampüsünün nüfusu da 75binin üzerine çıkmış. Böyle olunca imkanlar kat kat arttı. Yılda sadece 2 defa merkeze inme ihtiyacı duyuyorum, onun dışında kampüste ve karşıdaki mahallede tüm ihtiyaçlarıma karşılık alabiliyorum.

Sosyal anlamda, Selçuk Hukuk Fakültesi Mezunları derneği, her sene Mayıs ayında bir pazar günü, öğrencilerden hiçbir ücret talep etmeden onları pikniğe götürüyor. bütün fakülte güzel bir piknik yapıyor gün boyu. Ben katılmasam da katılan arkadaşlar gayet memnundu. Fakülte hocalarımız açıkçası çok başarılı bir akademik kariyere sahipler. Diğer "iyi" hukuk fakültelerine nazaran düşük puan alarak Konya'ya gelmiş bir öğrenci böyle bir beklenti içerisinde olmuyor. Ama belki Konya büyükşehir olmasına rağmen ihtiyaçlara fazlasıyla yeterli gelmiyor olabilir, keza fakültemiz için aynı şeyleri söylemek yanlış olur. Bizim fakültede okuyup da pişman olan birisine rast gelmedim. yolunuz düşerse, bekleriz
Old 21-11-2009, 18:53   #338
yalcin3

Sn Raşit bizim fakültede prof sayısı beş bir kere lütfen çamur atmayınız. Bu konuda genelde sadece sizin mesaj yazdığınızı görüyordum,hissetmiş gibi bugün sıkıntıdan açtım baktım. Şaka bir yana bir zamanlar bunu okulu eleştirmek için söylemiştim ama bence kendi fakültenizi övmek isterken bir başka fakültenin eksik yönüyle karşılaştırmanız gereksiz.Tercih listenizde o okul da vardı sonuçta,ben eminim kendi okulumu överken(Ki o konuda kompleksim yok okulumu rahatça eleştiririm çekinmeden.)Ankara hukukun ya da İstanbul hukukun eksiklerini söyleyerek başlamam.Aksine oralar okumaktan gurur duyacağım yerlerdir.Karşılaştırma yapmayı da sevmem ama eminim İzmir'in şehir olarak güzelliği eminim Konya ile yarışamaz.Zaten genelde fakültelerin puanlarını belirleyen en önemli unsur fakültelerin kalitesinden çok bulunduğu şehirlerin güzelliğidir.O yüzden DEÜ'nün puanı da sizin okuldan birazcık daha yüksek sanırım.) Saygılar.
Old 21-11-2009, 19:07   #339
pınar786

Tabi gitmeyeli, gidip de görmeyeli yıllar oldu..
Sizlerin adına sevindim...

o yokluk içinde o zamn bile güzeldi...

umarım yeniden görebilirim...

şuan okuyan öğrencilere başarılar dilerim..
Old 22-11-2009, 23:04   #340
üye25928

Alıntı:
Yazan ElSu
Sn Raşit bizim fakültede prof sayısı beş bir kere lütfen çamur atmayınız. Bu konuda genelde sadece sizin mesaj yazdığınızı görüyordum,hissetmiş gibi bugün sıkıntıdan açtım baktım. Şaka bir yana bir zamanlar bunu okulu eleştirmek için söylemiştim ama bence kendi fakültenizi övmek isterken bir başka fakültenin eksik yönüyle karşılaştırmanız gereksiz.Tercih listenizde o okul da vardı sonuçta,ben eminim kendi okulumu överken(Ki o konuda kompleksim yok okulumu rahatça eleştiririm çekinmeden.)Ankara hukukun ya da İstanbul hukukun eksiklerini söyleyerek başlamam.Aksine oralar okumaktan gurur duyacağım yerlerdir.Karşılaştırma yapmayı da sevmem ama eminim İzmir'in şehir olarak güzelliği eminim Konya ile yarışamaz.Zaten genelde fakültelerin puanlarını belirleyen en önemli unsur fakültelerin kalitesinden çok bulunduğu şehirlerin güzelliğidir.O yüzden DEÜ'nün puanı da sizin okuldan birazcık daha yüksek sanırım.) Saygılar.

Çok değerli Elsu;

Sizden ziyade orada okuyan arkadaşlarımın rahatsızlığı olduğu için dile getirdim. Selçuk Hukuk fakütlesinin ne şartlar altında bugünlere geldiğini tahmin bile edemezsiniz. Fakültemizin hangi şartlar altında kurulduğunu bizzat Sayın Fahrettin Aral hocanın kendisinden duyunca çok şaşırmıştım. Diğer fakültelerle kıyaslamakla sadece fakültemizin nerelerden nerelere gelmiş olduğunu göstermek için yaptım. Yazımda da belirttiğim gibi, Konya bir çok gereksinimize cevap veremiyor, ama fakültenizin kendi alanındaki başarısı bu eksikliği ikame ediyor. Aynısını siz de tersinden söyleyebilirsiniz. Bizler bilinçli olarak Selçuk Hukuku seçmedik, maalesef keza bu yüzden yanlış tercih yapmanın hediyesi olarak gelen fakültemizle de egolarımızı tatmin etmeye çalışmıyoruz, şayet bu konuda bu şekilde bir izlenim oluşturduysam başta benim özür dilerek irade beyanımı düzeltmem gerekir.
Old 22-11-2009, 23:05   #341
üye25928

Alıntı:
Yazan pınar786
Tabi gitmeyeli, gidip de görmeyeli yıllar oldu..
Sizlerin adına sevindim...

o yokluk içinde o zamn bile güzeldi...

umarım yeniden görebilirim...

şuan okuyan öğrencilere başarılar dilerim..

çok teşekkür ederiz, en kısa zamanda fakültemizin yeni halini görüp,vay be bu zamanda öğrenci olmak varmış demeniz dileğiyle
Old 23-11-2009, 00:16   #342
yalcin3

Sn Raşit yazdığınız mesajın içtenliği karşısında utandım.
Old 23-11-2009, 12:20   #343
Hasan Çömçe

Selamlar..
Selçuk Hukuk 1. sınıftayım. Bana verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Şimdiden teşekkürler.
Old 23-11-2009, 18:34   #344
üye25928

Alıntı:
Yazan Talha_Said
Selamlar..
Selçuk Hukuk 1. sınıftayım. Bana verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir?
Şimdiden teşekkürler.

Vizeleri yüksek tutmaya çalışınız, vizelere çalışınız. Hukuk başlangıcında dersi dinlemeye aynı zamanda not tutmaya gayret ediniz. Anayasa Hukukuna hangi hoca giriyor bilmediğim için yorum yapamayacağım. İktisatta dersi dinlemek çok güzel oluyor, sınavlarda dersi dinlemenin yanında hafif bir çalışmayla geçiliyor. Roma hukukunu hiç boş bırakmayınız, Abdurrahman hoca dersi her ne kadar çok iyi anlatsa da bir kaç haftalık ara, sizi dersten tamamen soğuta bilir. Ondan sonra Abdurrahman hoca ne kadar güzel anlatsa da derse yabancı kalabilirsiniz, ki ben kaldım üstelik sadece Roma Hukukundan bütünlemeye kaldım o da bu sebepten telafisi olmuyor, dersi derste öğrenmeye gayret ediniz. Sormak istediğiniz sorular olursa, bu konuyu kullanabilirsiniz. İyi forumlar.
Old 06-12-2009, 15:32   #345
advocatus diaboli

Soru selçuk üniversitesi idare hukuku dersi

Arkadaşlar, bu sene ya da daha önceki senelerde Ramazan Hoca'dan ders alanlar beni anlayacaklardır. Ben Ramazan hocayı dinlemekte epey zorlanıyorum ve artık girmiyorum dersine. Bildiğim kadarıyla vizede 290a kadar sorumluymuşuz. Bu konuda bir bilginiz var mı? Ve sınav nasıl olacak test mi klasik mi? Ve sizler nasıl bir çalışma yöntemi izliyorsunuz ya da zamanında izlemiştiniz? Ramazan Hocadan ders alanlar ya da almış olanlar yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 06-12-2009, 23:41   #346
üye25928

Alıntı:
Yazan advocatus diaboli
Arkadaşlar, bu sene ya da daha önceki senelerde Ramazan Hoca'dan ders alanlar beni anlayacaklardır. Ben Ramazan hocayı dinlemekte epey zorlanıyorum ve artık girmiyorum dersine. Bildiğim kadarıyla vizede 290a kadar sorumluymuşuz. Bu konuda bir bilginiz var mı? Ve sınav nasıl olacak test mi klasik mi? Ve sizler nasıl bir çalışma yöntemi izliyorsunuz ya da zamanında izlemiştiniz? Ramazan Hocadan ders alanlar ya da almış olanlar yardımcı olursanız çok sevinirim.

Derslerin çoğuna ders programının benim programıma uymamasından dolayı giremedim. Açıkçası keşke bütün derslere girebilseydim, pişman olmadım desem kendimi kandırırım. Hocamızın 290-a kadar sorumlu tutması biraz yükümüzü azalttı. Sayfa sayısı farklı gibi görünse de hocamız benim gözlemleyebildiğim kadarıyla vurgulanması gereken yerleri yeteri kadar vurguladı. Sınav hakkında bir bilgim yok ama olursa burada paylaşırım.
Old 07-12-2009, 00:56   #347
advocatus diaboli

sayın tavus o vurguladığı yerler hakkında yardımcı olabilirseniz eğer çok minnettar kalırım... teşekkürler şimdiden
Old 07-12-2009, 23:36   #348
üye25928

Alıntı:
Yazan advocatus diaboli
sayın tavus o vurguladığı yerler hakkında yardımcı olabilirseniz eğer çok minnettar kalırım... teşekkürler şimdiden
Bu hafta yahut önümüzdeki hafta içinde burada paylaşmaya çalışırım. Dediğim gibi ben de pek fazla derse gidemedim. Gitme fırsatı bulduğum zamanlarda ise derse gidemediğime derinden bir pişmanlık hissettim açıkçası.
Old 12-12-2009, 04:54   #349
taz10

herkese merhaba.. =)) ben de 2008-2009 dönemi selçuk hukuk kazananlardanım ama 1 sene dondurdum okulu ve çok merak ediyorum durum nedir.. ayrıca selçuk hukuktan daha yüksek hukuka geçen arkadaşlar var mı..??
Old 12-12-2009, 15:11   #350
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
herkese merhaba.. =)) ben de 2008-2009 dönemi selçuk hukuk kazananlardanım ama 1 sene dondurdum okulu ve çok merak ediyorum durum nedir.. ayrıca selçuk hukuktan daha yüksek hukuka geçen arkadaşlar var mı..??

Öncelikle tanışıyor muyuz, diye merak ettim çünkü sınıf arkadaşı olma ihtimalimiz kuvvetle muhtemel. Açıkçası şaşırdım, ben olsam dondurmadan okula devam ederek sınava hazırlanırdım ama artık size başarı diliyor ve emeklerinizin karşılığını alacağınızı umut ediyorum. Bu sene bence biraz şanslıydık. Çünkü Onursal hocadan Ceza hukuku alabilme şansını yakaladık. Ayrıca bir aksilik olmazsa 4. sınıfta da yeniden dersimize gireceğini söylüyor Sayın Onursal Hocamız. Ben bu yüzden çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum. Bu sene genel anlamda geçen seneye göre daha monoton geçiyor. Ama dersler genel anlamda en az geçen seneki kadar zevkli. Okulu bir sene dondurmanıza gerçekten çok üzüldüm. Bizim dönemde not ortalaması daha yüksek yerlere yeten yoktu benim bildiğim kadarıyla. Ayrıca yatay geçişle fakültemize gelenlerin not ortalamaları da çok yüksek, belirtmeliyim bunu da. İnşallah her şey gönlünüzce olur. Şimdilik durum bu şekilde. Size başarılar.
Old 12-12-2009, 15:44   #351
taz10

ben okulu tekrar ÖSSye hazırlanmak için dondurmadım ki.. =)) okulun Türkiye'de sayılı hukuklardan olduğunu biliyorum ancak Konya'yı hiç aklıma bile getiremiyorum.. evet duyuyorum bizim okulumuza geçmeye heves edenler çok seneye mutlaka ki görüşeceğiz ama yatay geçişlerdeki bilginiz kesin mi.. =))
Old 12-12-2009, 17:05   #352
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
ben okulu tekrar ÖSSye hazırlanmak için dondurmadım ki.. =)) okulun Türkiye'de sayılı hukuklardan olduğunu biliyorum ancak Konya'yı hiç aklıma bile getiremiyorum.. evet duyuyorum bizim okulumuza geçmeye heves edenler çok seneye mutlaka ki görüşeceğiz ama yatay geçişlerdeki bilginiz kesin mi.. =))

Hala tanışıp tanışmadığımızı ve kim olduğunuzu söylemediniz okulu dondurmanıza üzüldüm, en kısa zamanda yeniden aramızda görmek umuduyla, yatay geçiş hakkındaki fikirlerim kesin değil, ama üniversitelerin yatay geçiş sonuçları ilanlarını incelemiştim. Sizin de incelemenizi tavsiye ederim.
Old 12-12-2009, 19:05   #353
taz10

Kitap

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
Hala tanışıp tanışmadığımızı ve kim olduğunuzu söylemediniz okulu dondurmanıza üzüldüm, en kısa zamanda yeniden aramızda görmek umuduyla, yatay geçiş hakkındaki fikirlerim kesin değil, ama üniversitelerin yatay geçiş sonuçları ilanlarını incelemiştim. Sizin de incelemenizi tavsiye ederim.

Ben Göksu ama tanışmıyoruz daha okula başlamadım, dondurma sebebim 1 sene yurt dışına değişim öğrencisi olarak gelmem, yani üzülecek bir durum yok..
Sonuçları inceledim sadece isimleri görmüştüm not ortalamalarını göremedim..
Old 12-12-2009, 19:58   #354
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
Ben Göksu ama tanışmıyoruz daha okula başlamadım, dondurma sebebim 1 sene yurt dışına değişim öğrencisi olarak gelmem, yani üzülecek bir durum yok..
Sonuçları inceledim sadece isimleri görmüştüm not ortalamalarını göremedim..
İlan sonuçlarında olması lazımdı. Ya da not ortalamaları fakültede ilan panosunda ilan edilmiş de olabilir, ne yazık ki tam hatırlayamadım.
Old 12-12-2009, 20:08   #355
taz10

Kitap

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
İlan sonuçlarında olması lazımdı.

rica etsem link halinde yollar mısınız..?
Old 12-12-2009, 22:02   #356
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
rica etsem link halinde yollar mısınız..?
Açıklandığı zaman görmüştüm ama maalesef şu an bulamadım. Bulursam eklerim.
Old 12-06-2010, 12:37   #357
üye25928

Bu sene de sağ salim bitti.

En büyük hatam, bütün bir birinci dönem boyunca Ramazan hoca gibi bir hocanın dersini ihmal etmem oldu

Ceza ve Borçlar Hukukunda hocalarımız değişti. Özellikle Borçlar hukukunda fakülte yönetimin yanlış davrandığı kanaatindeyim. Geçen hafta Onursal hocamı gördüm iyi görünüyordu, umarım eski sağlığına bir an önce kavuşur. Unutmadan Ceza konusunda bizi mağdur etmeyi başaran Hakan hocamızı da unutmamak lazım...

Gerçekten daha verimli olması ihtimal dahilindeyken verimli geçen bir yıl oldu. Hiç yoktan eksiksiz kapattık. Ayrıca fakülte yönetimimiz ders programında da hata yapmış.

Çarşamba günü ders programı 6 saat: Borçlar-ceza-Devletler umumi

Cuma günü ders yok...

3 saatlik İdare dersi, Maliye dersinden sonra...

Bütün bir seneyi hasta geçiren bu sene tekrar karşılaşacağımız ve karşılaştığımızda o nevi şahsına münhasır gülümsemesiyle "Ben size demiştim bakınız ne çabuk 3. sınıf oldunuz, artık kendinizi mezun sayabilirsiniz." diyecek olan biricik Dekanımızla derste karşılaşacağımız günü iple çeker olduk...

Bir sene de böyle gitti işte...
Old 17-07-2010, 13:21   #358
üye25928

Sayın. Prof. Dr. Mehmet Ayan hocamız, rahatsızlığı sebebiyle dekanlığa veda etmiştir. Umut ediyoruz ki o eşsiz bilgi ve birikilerinden gelecek sene eşya hukuku dersinde bizi mahrum etmez, dersi bırakmaz.

Yei dekanımız Sayın Prof. Dr. Ömer Ulukapı hocamıza da başarılarımızı sunuyoruz...
Old 07-09-2010, 11:04   #359
allegria

O kadar sevdim ki okulumu o nedenle 5 senede bitirdim
öğrenci olan arkadaşlarıma başarılı bir yıl diliyorum
ben severek okudum Selçuk Hukuk'ta
Old 09-09-2010, 22:44   #360
mozaik.

selçukta okumak gerçekten çok gurur verici.önyargılarım tamamen silindi hem de kısa bir zamanda... ama benim eleştirilerim şu yönde; hoca kaybı yaşayan bir fakülteyiz,farklı düşünen insanlar fikirlerini açıkca dile getiremiyorlar aslında getirseler birşey olacağından değil ama öyle... ve bu arada 2.sınıfa geçtim bir nurşen ayan mağduruyum!!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi