Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Ve Annesi

Konuyu Kilitleyin
Old 16-06-2007, 18:38   #1
Çaresiz

Varsayılan Eşim Ve Annesi

17.09.2006 tarihinde evlendim. eşim bana annesinin yanında farklı annesi olmadığı zaman farklı davranmaktadır. Eşimle 2,5 yıldır çıkıyorduk ve anlaşıyorduk, ancak evliğimiz günden üç hafta sonra bana karşı soğuk davranmaya, yaptığım şeyleri beğenmemeye ve hiçbir vaktini benimle geçirmemeye başladı, ancak işine geldiğinde sıcak davranıyo, cebinde parası olmadığında eğer annesinden alabiliyosa bana davranışı değişmiyo ancak annesinden para alamadığı ya da ismeye yüzü tutmadığı zaman bana 1 gün önceden iyi davranmaya başlıyo ve parayı aldıktan yaklaşık 2 saat sonra da yine aynı soğukluğu gösteriyor. ben bunun önünü tutamadım, ne kadar yakın davransam, iyi davransam da bana hep soğuk davrandı, belirttiğim gibi sadece işi düştüğünde iyi davrandı. en büyük hatam ise annesi ile altlı üstü oturmayı kabul etmemdi. ailemizle ilgili bir karar alması gerektiğinde benim haberim olmadan direk annesine danışıyor ve benim çok sonra haberim oluyordu.

Benden habersiz benim altınları almış, evin kapısında kuyumcu arkadaşına vermiş ve arkadaşı bozdurup yerine altın yapıp tekrar getirdi, ben getirdiği zaman gördüm, arkadaş 500 YTL karda olduğumuzu söyledi ancak ben hesapladığım zaman eski altınlarım ile yeni altınların fiyatı birbirini tutmuyor, yeni altınlar daha az. ve benim haberim olmadan bu olaydan 2 hafta sonra bilezikleri annesinin üzerine bankaya attılar bana da çok sonra söylediler.

tabi bu arada şiddet de var.
3 kere kolumdan tutarak zorla evden kovmaya çalıştı ancak gece yarısı olduğu için ben çıkmak istemedim.
bir keresinde bıçakla çıkarmaya çalıştı da ben kendimi odaya kilitledim. kaynanamlar üst katımda oturduğu için bıçakla falan beni evden zorla atmaya çalışınca tabi gürültü oluyo, hemen aşağıya iniyorlar, hiç beni dinlemeden direk beni haksız yapıyorlar. çünkü eşim her kavgada neden dolayı kavga ettiğimizi anlatmıyor, kendisini çok sabırlı, beni ise şeytan bir insan olarak anlatıyor. tabi ki onlar da kendi çocuklarına inanıyorlar.

ben çok çaba gösterdim ama olmadı, biz evlenmeden önce çok farklıydık evlendikten sonra çok farklı olduk. ben hep eski günlerimize döneriz diye bekledim ancak onun ailesinin içine girdiğim için artık eskisi gibi olamayacaktık çünkü erkek olduğu için kılıbık yakıştırmasını karısını seven erkek kişiliğinde tanınmak istemedi sanırım. bir türlü bu davranışlarının nedenini anlayamadım, ancak eski haline dönse hiç düşünmeden evliliğime devam ederim çünkü hala seviyorum.

şimdi ise 2 aydır ayrıyız, ayrılma kararı aldık, ancak annesi ve ablası bütün çevremize beni kötülemekle meşguller, babası ise 5 sene önce vefat etti. bir avukat tutmuş, avukat benimle konuştu, davayı açmak istiyorlarmış.

ancak ben kararsızım. ben 1 sene için evlenmedim, severek evlendim ve sırf onun annesi yüzünden boşanmakta istemiyorum. ancak artık birleşmemiz de mümkün değil.
Bana bu kötülüğü yaptıkları için kendilerinde hiçbir hakkımı bırakmak istemiyorum.
ben çalışıyorum, eşim de çalışıyor ancak o benden az maaş alıyor. annesinin durumu, eşimin babasından biras kaldı, yaklaşık 5 milyarlık kira giriyor evlerine.

1-ben eski altınlarımı mı istemem gerek yoksa yeni altınları mı,
2-bana darp uyguladığına dair bir rapor almadım, ancak benim ve onun ailesi biliyor, iki aile toplanıp konuştu ve itiraf etti bana şiddet uyguladığını ve bıçakla saldırdığını.
3-beni evden kovdu
4-benim haberim olmadan annesi altınları kendi üzerine bankaya yatırdı.
5-tuttuğum günlükler var onun eve girişindeki adım ile uykuya dalana kadar geçirdiği zamanı yazdım, benim bir suçum yok, tavır yapan, işi yokuşa süren, surat yapan en ufak bir şeyde annesinin yanına çıkan ve gece 01:00'e kadar eve gelmeyen o.
6-Bütüm akrabalarıma karşı beni kötüleyen, olmadık şeyler anlatarak üzerime iftira atanlar onlar.
7-geçen gün yazlık giysilerimi almaya gittiğimde kaynanam aşağıya indi ve hiçbir şey götüremezsiniz bu evden diyerek bizi engellemeye çalıştı ancak biz yine de giysilerimi aldık ailemle, başka bir eşya almadık ancak onların balkonuna baktığımda benim çeyiz olarak getirdiğim havlu balkonda asılıydı, ben de dedim ki ben birşey alamıyorsam siz de almayın o zaman o evden... havluyu gösterdim ve benim havlumun orada ne işi var dedim. yani haksızlık diz boyu...

şimdi benim avukat tutacak param yok ve savunmamı kendim yazmam gerekiyor. ne talep etmeliyim.
ben ailemin yanında yaşamak istemiyorum, o evden bir kere çıktım ve bir daha dönmek istemiyorum. şu anda orada yaşasam da mutlu değilim. bu nedenle onlara bir ev aldırmak istiyorum, evi maddi manevi nafaka isteyebilirmiyim

ve annesine altınlarımı benden habersiz olarak kendi üzerine bankaya attığına dair hakkında suç duyurusunda bulunabilirmiyim.

ve annesi ile ablasının hakkımda konuşmalarına ne yapabilirim.

şimdiden teşekkürler.
Old 16-06-2007, 22:44   #2
Jeanne D'arc

Sayın Çare Siz'siniz,

Bulunduğunuz şehrin barosuna başvurarak, Adli Yardım Merkezi ile görüşünüz. Bu servis sizden bir takım belgeler talep edecek ve gerekli şartları taşıyor iseniz size ücretsiz olarak avukatlık hizmeti sağlayabilecektir.

Davaya vereceğiniz cevap dilekçesinde (sizin -yanlış- deyiminizle savunmanızda) neler yazmanız ve neler talep etmeniz gerektiği konusunda bir avukat ile görüşerek profesyonel yardım almanız gerektiğini düşünüyorum.

Maddi-manevi tazminat ve nafaka talep hakkınız vardır.

Ziynet eşyalarınızı sizden habersiz alarak, kendi adına tasarrufta bulunan kayınvalide ile ilgili savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

Kayınvalide ve eşinizin kardeşi hakkında da hakaret suçundan dolayı yine cumhuriyet savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi