Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra takibinden vazgeçme (feragat)

Yanıt
Old 23-05-2012, 11:45   #1
Av. Ali YILMAZKARA

Varsayılan İcra takibinden vazgeçme (feragat)

Katibimiz sehven aynı takip için iki tane icra takibi açmıştır.
Malesef biz de talep imza aşamasında durumu farketmedik.
İcra memuru da farketmemiş.
Durumu takipler açılıp ödeme emirleri gönderileceği zaman farkettik.
Şu halde ödeme emri daha gönderilmemişken dahi feragat harcı ödemeden takipten vazgeçebiliniyor diye biliyorum
Sorum şu;
-Başvuru harcı yahut peşin harç tarafımıza iade edilir mi?
Old 23-05-2012, 12:13   #2
av.onurcelik

feragat harcını ödemek durumundasınız..ancak feragat harcından peşin harç mahsup edilir..bakiye miktarı ödersiniz...
Old 23-05-2012, 12:45   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
Katibimiz sehven aynı takip için iki tane icra takibi açmıştır.
Malesef biz de talep imza aşamasında durumu farketmedik.
İcra memuru da farketmemiş.
Durumu takipler açılıp ödeme emirleri gönderileceği zaman farkettik.
Şu halde ödeme emri daha gönderilmemişken dahi feragat harcı ödemeden takipten vazgeçebiliniyor diye biliyorum
Sorum şu;
-Başvuru harcı yahut peşin harç tarafımıza iade edilir mi?

Harçlar Kanunun 1 sayılı tarifesinde feragat harcının alınması ödeme veya icra emrinin tebliği şartına bağlanmıştır.Bu nedenle feragat harcının alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

Başvuru ve peşin harçların iadesi için harçlar kanununda bir düzenlemeye rastlamadım.Sadece Harçlar Kanunun madde 29/son''İlama dayanmayan takiplerde alacaklı mahkeme müracaata mecbur kalırsa,peşin alınan harç kendisine iade olunur veya alacaklının isteği üzerine mahkeme harçlarına mahsup edilir'' şeklinde geçiyor.

Burdan yola çıkarak harçların iadesinin de mümkün olamayacağını düşünüyorum.
Old 23-05-2012, 12:55   #4
Av. Ali YILMAZKARA

sitede bulunan başka bir mesajda da ödeme emri gönderilmeksizin vazgeçmeden harç alınmayacağına dair bir icra müdürlüğü personeli üyemizin net cevabı vardır. Paylaşmak istedim;
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=26255
Alıntı:
Yazan Memin
Haciz fiilen tatbik edilmemiş, vazgeçme harcı % 1.8
Haciz fiilen tatbik edilmiş, Vazgeçme harcı % 3.6
Satış talebi var, satış yok, Vazgeçme harcı % 3.6
Satış icra edilmiş, Vazgeçme harcı % 9 (tam)
Ödeme emri tebliğ edilmemiş Vazgeçme harcı % 0 (yok)
İhtiyati haciz aşaması Vazgeçme harcı % 0 (yok)
( belirtilen oranların tekabül ettiği miktardan ayrıca peşin harç tenzil edilecek ) Dolayısyla 0.9'a tekabül eden harç oranı yoktur. Saygılar.
Old 23-05-2012, 13:35   #5
Av.Bülent Özkan

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
sitede bulunan başka bir mesajda da ödeme emri gönderilmeksizin vazgeçmeden harç alınmayacağına dair bir icra müdürlüğü personeli üyemizin net cevabı vardır. Paylaşmak istedim;
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=26255

İİK'da hüküm bulunmayan hallerde HMK uygulanır.

Feragat meselesi de HMK'ya göre değerlendirilir.

Takip talebi bir nevi dava dilekçesi hükmündedir.

Bu nedenle takipten feragat "takibe konu alacak hakkından feragat" anlamına gelir.

Hasbelkader karşı taraf takiplerden birinden feragat ettiğinizi öğrense dahi "alacak hakkından feragat edildi, bu alacak hakkında icra takibi yapılamaz" diyebilir.

Sonradan yapılan 2. icra takip dosyasına talep açıp evvelce aynı konuda icra takibi başlatıldığını eldeki takibin sehven mükerrer olarak açıldığını, bu nedenle alacak hakkından feragat anlamına gelmemek kaydı ile dosyanın işlemden kaldırılmasını" talep edin.

Veya "ikinci dosyanın ilk açtığınız dosya esası altında birleştirilmesini talep edin"

Bu talepleri borçluya ödeme emirlerini tebliğ etmeden önce yapın"

Harç meselesi ise Av. Özlem Peksüslü arkadaşımızın açıkladığı gibidir.

Selamlarımla...
Old 23-05-2012, 14:44   #6
Av. Ali YILMAZKARA

Teşekkürler Sevgili meslektaşlarım. Feragat harcı konusunda mutabıkız. Feragat ve sonuçları konusunda da sehven açıldığı ve "alacağımız ve alacağımıza ilişkin küçük esas numaralı takip baki kalmak kaydıyla sonraki takipten feragat ediyoruz" şeklinde dilekçe vermeyi düşünüyorum.

Bu halde esas takibe "feragat vardır" gerekçesi ile itiraz edebileceğini zannetmiyorum.
Old 24-05-2012, 09:52   #7
Av. Ali YILMAZKARA

Özlem hanım 1 sayılı tarifeyi inceledim feragat harcının tebliğ şartını bulamadım aktarabilir ve yahut açıklayabilirseniz çok memnun olucam şuan çok acil lazım.
Old 24-05-2012, 10:07   #8
Av. Ali YILMAZKARA

Sanırım kendı cevabımı kendım buldum;

İCRA TAKİBİNDEN VAZGEÇME :MADDE 23. Her ne sebep ve suretle olursa olsun, icra takibinden vazgeçildiğinin zabıtnameye yazılması için vazgeçilen miktara ait tahsil harcının yarısı alınır. Ancak haczedilen mal satılıp paraya çevrildikten sonra vazgeçilirse tahsil harcı tam olarak alınır.

NİSPİ HARÇLARDA ÖDEME ZAMANI :MADDE 28. (1) sayılı tarifede yazılı nispî harçlar aşağıdaki zamanlarda ödenir :
b) İcra Tahsil Harcı,
İcra takiplerinde Tahsil Harcı, alacağın ödenmesi sırasında, ödeme yapılmayan hallerde harç alacağının doğması tarihinden itibaren 15 gün içinde ödenir.
Harç alacağı icranın yerine getirilmesiyle doğar.

1 Sayılı tarife;I. İcra harçları:
1.İcraya başvurma harcı
17,15 TL
2.Değeri belli olmayan icra takiplerinde, icranın yerine getirilmesi harcı
17,15 TL
3.Değeri belli olan icra takiplerinde tahsil harcı, değer üzerinden:
a)Ödeme veya icra emrinin tebliği üzerine hacizden evvel ödenen paralardan

Dolayısı ile şöyle demek mümkündür;
Ödeme ve yahut icra emri tebliğ edilmemişken tahsil harcı söz konusu olmayacaktır.
Bu baglamda ödeme emri tebliğ edilmemişken söz konusu olan vazgeçmelerde de tahsil harcının yarısı (vazgeçme/feragat harcı) alınması mümkün değildir.
Hatta "Harç alacağı icranın yerine getirilmesiyle doğar." ifadesi de bu durumu doğrulamaktadır. Takibimiz açılmış ancak harç alınmasını gerektirir hiç bir icrai işlem gerçekleştirilmemiştir. (Tebligatın gönderilmemiş olması da buna dahildir)
Old 24-05-2012, 14:53   #9
Av. Ali YILMAZKARA

İcra müdürü talebimi kabul etmeye cesaret edemedi ben de şikayete cesaretim var mı onu düşünüyorum
Old 19-11-2018, 14:13   #10
Av.CLKCN

Merhabalar,
Benim de bir sorum olacak şöyle ki;
Alacaklı olduğumuz bir icra takip dosyasında ,takip kesinleştikten bir süre sonra borçlu haricen tüm borcu ödedi.Biz de takipten feragat etmek ve senet aslının tarafımıza tebliği için talepte bulunacağız.Fakat biz Adanadan muhabere yoluyla Niğdede takip açtık dolayısıyla senet aslı da Niğde icra müdürlüğünde.Benim sorum şu;senet aslının iadesi için bizzat alacaklı veya vekilinin elden teslim alması mı gerekir yoksa Uyaptan bir taleple senedin posta yoluyla tarafımıza tebliği istenebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi