Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adil Yargılanma İlkesi İhlal Edilmiş olur mu ?

Yanıt
Old 16-08-2010, 15:19   #1
pallanco

Varsayılan Adil Yargılanma İlkesi İhlal Edilmiş olur mu ?

Dava, hile nedenine dayalı bir tapu iptal tescil davası. Psikolojik sorunları olan, yaşlı ve bakıma muhtaç bir insan, ölünceye kadar bakım vaadiyle taşınmazını davalı yeğenine devrediyor. Ancak, işlemin ölünceye kadar bakım sözleşmesi olarak yapıldığı inancındayken tapuda satış şeklinde yapılıyor. Yıllar sonra bakım aniden kesilince bunu öğreniyor ve hile nedenine dayalı tapu iptal tescil davası açıyor. Davanın haklılığı ispat ediliyor ve yerel mahkeme davayı kabul ediyor.

Ancak, temyiz aşamasında davalı taraf, taşınmazın tapuda devrinden hemen sonra davacının eski avukatının alakasız bir başka davada verdiği beyanı delil olarak dosyaya koyup, hilenin 1 yıllık dava açma süresinden çok önce öğrenildiğini iddia ediyor. Yargıtay da bu gerekçeyle(süresinde dava açılmadı diye) kararı bozuyor.

Bozma sebebi yapılan beyan da şu şekilde cereyan etmiş: Taşınmaz henüz tapuda devredilmeden önce davacı, o taşınmazla ilgili olarak 3.kişi müteahhitle bir kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmış ve müteahhide karşı o sözleşmeden kaynaklanan bir dava açılmış. O dava açıldıktan sonra, davacı söz konusu taşınmazı (aslında ölünceye kadar bakım sözleşmesi yaptığı inancıyla) tapuda (hile nedeniyle açılan sonraki davanın davalısına, yeğenine) devrediyor. Doğal olarak davacı tapuda artık malik görünmediği için de müteaahide karşı (eskiden açılmış olan davada) mahkeme bu hususu davacının avukatına soruyor. Davacının avukatı da (davacı ile yeğeni arasındaki iç ilişkiyi, yani ölünceye kadar bakım konusunu bilmediği için) sadece tapu kaydında satış görünmüş olması nedeniyle resmi belgeye itibar etmesi gerektiği için davacının taşınmazı sattığını ve eski malikin taraf sıfatı kalmadığı için artık satın alan kişinin davayı takip edeceğini söyleyerek taşınmazı devralan yeğen'in vekaletnamesini mahkemeye sunuyor ve yeğen adına davayı takip ediyor.

işte bizim yıllar sonra açtığımız davada da Yargıtay, avuykatın o davadaki beyanını "mahkeme içi ikrar" kabul edip "avukatın satış diye beyanda bulunduysa, bu, senin de satışı bildiğin anlamına gelir" diyerek davamızı reddediyor.

Ben bunun adil yargılanma ilkesine aykırı olduğunu düşünüyorum ve AİHM'ne gitmeyi düşünüyorum. Zira, müvekkilin, eski vekilinin eski mahkemede verdiği o beyandan haberi yok. Zaten avukatla da hep eşi görüşürmüş, kaldı ki müvekkilin (her ne kadar temyiz kudretini etkilemese de) o dönemden bu yana devam eden psikolojik sorunları da var.

Daha önce AİHM'de bir davam olmadığı için de bu konuda siz değerli meslektaşlarımın düşüncelerini ve yorumlarını bekliyorum.
Old 16-08-2010, 16:15   #2
Levent Cirit

Söz konusu tapu kaydı satış olarak görünse dahi, vekil müvekkiline bu bilgiyi vermemiş olabilir. Dolayısıyla bakım kesilene kadar müvekkil "ortada ölünceye kadar bakım sözleşmesi var" düşüncesiyle hareket etmiş olabilir. Yargıtay'ın bu beyana dayanarak bozma kararı vermiş olmasını anlamaıdm. Zira avukat da "Taraflar arasındaki iç ilişkiyi bilmiyorum" demekle gerçekte satış olup olmadığını bilmediğini beyan etmiştir.
Old 17-08-2010, 14:50   #3
pallanco

avukatın beyanında iç ilişkiyi bilmediğine ya da bildiğine dair bir cümle yok, sadece (tapuda satış yazdığı için) "satmıştır, yeni malik adına davaya devam edeceğiz" demiştir. anlayamamak konusunda ise sizinle hem fikirim, birçok yanlışlıklara gördüm şu hukuk hayatımda ama ilk kez adalet duygusunun (duygumun) bu kadar incindiğini hissediyorum. Bu kadar katı bir şekilcilik olamaz, olmamalı... İşte bu yüzden AİHM'de bir şansım olabilir mi diye düşünüyorum. Bu konuda fikirlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi