Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

mal beyanı şikayeti

Yanıt
Old 31-10-2006, 14:42   #1
katrin

Varsayılan mal beyanı şikayeti

Değerli meslektaşlarım benim sorum; 35 .mad göre tebligat yapılmış borçlu için mal beyanı şikayeti yapılabilirmi?bu konuda yargıtay kararı bulamadım.katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.kolaylıklar diliyorum.
Old 31-10-2006, 15:40   #2
av.tugba

yargıtay kararlarına göre yapılamıyor. bazı hakimler bu görüşü benimsiyor. ama geçen ay istanbul adliyesinden aynı nitelikteki üç dosyam için karar aldım.
Old 01-12-2006, 13:37   #3
aequitas

merhabalar,
aslında aynı sorundan ben de müzdaribim, bir türlü bulamıyorum ki... benim sorum daha genel aslında: mal beyanı şikayeti için illa ki bizzat şahsa tebliğ mi gerekiyor, bunun dışında mesela tebligat muhtara yapılsa mal beyanında bulunmama davası açılamıyor mu?
şimdiden ilginize teşekkürler
Old 01-12-2006, 14:30   #4
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan aequitas
merhabalar,
aslında aynı sorundan ben de müzdaribim, bir türlü bulamıyorum ki... benim sorum daha genel aslında: mal beyanı şikayeti için illa ki bizzat şahsa tebliğ mi gerekiyor, bunun dışında mesela tebligat muhtara yapılsa mal beyanında bulunmama davası açılamıyor mu?
şimdiden ilginize teşekkürler

arkadaşlar...35'e göre yapılan tebligat, zaten bir tebligat çeşididir.......normal bir tebligatın yarattığı tüm sonuçlar gibidir........Yargıtay farklı bir görüştemi bilmiyorum..
Old 19-04-2007, 18:53   #5
Lifos

sayın seyitsonmez .. yargıtayın uyguylamsı 35 ve 21 e göre yapılan tebligatları kabuk etmiyor ...
Old 20-04-2007, 00:11   #7
Heybe Hukuk

İlamlı icrada, ödeme emri avukatına tebliğ edilen borçlu hakkında da mal beyanından dolayı beraat verilmiştir. Forumda bu husus tartışılmıştı. Cezai sorumluluk doğması için kişinin bizzat kendisine veya aynı çatı altında yaşayanlardan birine yada muhtara tebliğ edilmesi gerektiğini uygulamadan biliyorum. Ancak, aksi kararlar da çıkabiliyormuş. Sanırım iş yoğunluğundan dolayı İstanbul'da bu tür bir karar çıkmıştır. Ancak olmaması gerektiği inancındayım. Tavsiyem, madem böyle bir ihtimal de var; şansınızı deneyin derim. Kolay gelsin..
Old 20-04-2007, 11:07   #8
saadet

Alıntı:
Yazan katrin
Değerli meslektaşlarım benim sorum; 35 .mad göre tebligat yapılmış borçlu için mal beyanı şikayeti yapılabilirmi?bu konuda yargıtay kararı bulamadım.katkılarınızdan dolayı şimdiden teşekkürler.kolaylıklar diliyorum.

Yargıtay eskiden ceza verilmeyeceği yönünde karar veriyordu ancak b u görüşünü değiştirdi , 35 e göre tebligatlarda da artık ceza veriliyor.
Old 20-04-2007, 11:53   #9
seyitsonmez

Alıntı:
Yazan Lifos
sayın seyitsonmez .. yargıtayın uyguylamsı 35 ve 21 e göre yapılan tebligatları kabuk etmiyor ...

arkadaşlar Yargıtay kanun koyucu değildir, zaten daireler arasında görüş ayrılıkları oluyor. Bu konuda İçtihat birliği olmadığına göre. Ben ısrarcı olunması kanaatindeyim.
Old 05-05-2007, 13:20   #10
Gamze Manay

Varsayılan mal beyanında bulunmama

Muhtara yapılan tebligatlarda mal beyanında bulunmamadan dolayı şikayette bulunabiliyor muyuz?
Old 05-05-2007, 15:10   #11
Av.Demet

Sayın Meslektaşım,
mal beyanında bulunmama davası açmanızda herhangi bir engel yok, ancak uygulamada yapılan yargılama neticesinde muhtara tebligat yapılması durumunda mahkemeler beraat kararı veriyorlar..
Old 05-05-2007, 15:18   #12
ersen

sn. meslektaşım
aslında muhtara da yapılmış olsa tebligat usulüne uygun ise mal beyanında bulunmamaktan dolayı ceza verilebileceği kannatindeyim. ancak sn.demet'in bu konuda hakkı var uygulamada maalesef bir birlik yok bazı mahkemeler(şehir ile ilgili) bu durumda ceza tesis ederken bazı şehirlerde ise usulüne uygun da olsa ceza vermiyorlar. bu konuda bulunduğunuz şehirin adliyesindeki uygulamayı sormanızı tavsiye ederim. hoş aynı şehirdeki farklı mahkemelerde dahi bir birlik yok ya.
Old 05-05-2007, 20:42   #13
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

şehirler arasında tebligatta ayrılık olduğu gibi belli dir rakam sınırı da olabiliyor. uygulamada mahkemelerin farklı uygulamalırını gördüm, temyiz ettim. yargıtayın da kararları farklı çıktı. Burada Yargıtay kararı dahi olsa Mahkemenin dikkate alacağını zannetmiyorum. Yanlış fakat yöresel teamil olarak düşünün.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi