Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haksız itham , iftira , manevi tazminat

Yanıt
Old 15-01-2010, 16:40   #1
RuzgarEzel

Varsayılan haksız itham , iftira , manevi tazminat

Benzer konularda daha önce açılmış forumlar olmasına rağmen net bir cevap edinemediğim için bir hususu paylaşmak istiyorum.23 yaşında bir genç elinde kovuşturmaya yer olmadığına dair karar ile geldi.Olay şu şekildedir.Bu gencin babası ikinci eşinin 9 senedir çocuğuyla yasak aşk yaşadığı çocuğun reşit olmadan evvel cinsel ilişkiye girdiklerini ve halen bu ilişkinin devam ettiği iddiası ile 23 yaşındaki oğlunu da mağdur göstererek ikinci eşi hakkında çocuğun cinsel istismarı suçundan cezalandırılmasını talep etmiştir.Şüpheli boşanmak üzere olduklarını bu sebeple böyle bir yola başvurulduğunu beyan ederek suçlamayı kabul etmemiş , mağdur görünen 23 yaşındaki genç de iddiaları kabul etmemiştir.Bu nedenle de savcılıkça takipsizlik kararı verilmiştir.Ancak bu süreçte yaklaşık 10 farklı gazetede bu olay haber olmuştur.Bunların kimisinde şikeyatçe babanın fotoğrafı sansürlenmeden isim belirtilip sadece soy isim harf ile gösterilmiştir.Çocuğun ise tüm fotoğraflar da yüzü sansürlenmiştir.Bu genç babasının rahat boşanabilmek için bu yola başvurarak kendisini rencide ettğini, bu olaydan dolayı psikolijisinin bozulduğunu , babasını tanıyan arkadaşlarının kendisini tanıdıkları ve bu nedenle dışladıklarını, üvey anne ile ilişki yaşayan hain evlat muamelesi yapıldığı , kişiliğinin zedelendiği iddiaları ile babasından manevi tazminat talebinde bulunmak istemiştir.
Bu nedenler ile açılacak manevi tazminat davazsında sonuç alma ihtimali var mıdır? Çocuğun şüpheli olarak nitelendirilmemesi durumu değiştirir mi? Her ne kadar şüpheli değilse bile kendisine yönelik ithamlar vardır.Bu sebeple manevi tazminat davasından önce iftiradan ötürü şikayet hakkı varmıdır? bu yola başvurulması yarar sağlar mı? Baba hak arama özgürlüğün sınırlarını aşmışmıdır sizce ? Bu durum manevi tazminat gerektirir mi ? Bilgisi olan meslektaşların paylaşımlarını umuyorum.İyi çalışmalar
Old 15-01-2010, 22:47   #2
Av.MB

Sayın meslektaşım
Aynı durumda bizzat kaldım. Şüpheli gösterilmediğim bir şikayette adım geçtiğinden dolayı tazminat davası açtım. Şikayet ise faili meçhul dosyalar arasında bekliyor. Ben bu davada şüphelilere atfedilecek suçun da uydurma olduğunu, suç yaratılmaya çalışıldığını savunmaktayım.
Old 16-01-2010, 00:44   #3
av.suleyman

Sorulan konuda çocuğun babasından manevi tazminat talep etme hakkı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca iftira suçundan şikayetçi olması durumunda ceza alabilceğini tahmin ediyorum. Bana göre iftiradan şikayet edip, ceza alınması sağlanırsa manevi tazminat alabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi