Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

resmi evrakta sahtecilik mi?

Yanıt
Old 08-07-2008, 10:06   #1
uugur

Varsayılan resmi evrakta sahtecilik mi?

tüm meslektaşlarımıa öncelikle merhaba;
bu yıl açtığım bir işçi alacağı davasında, müvekkilin maaşı 2000 ytl dir. müvekkilin maaşı her ay x bankasında açılan bir hesaba yatmaktadır ve başka her hangibir bankacılık işlemi yapılmamaktadır. müvekkilin maaşı 2000 ytl olmasına rağmen, x bankası ( ÖZEL BANKA) müvekkilin maaşını 1000 ytl olarak göstermiştir. hesaplar incelendiğinde müvekkilin maaşının 2000 ytl olduğu sabittir. ancak banka (ÖZEL BANKA) mahkemeye sunduğu belgede müvekklin maaşını 1000 ytl olarak göstermiştir. bunun üzerine bende söz konusu belgeyi düzenleyen banka çalışanları hakkında c. savcılığına resmi evrakta sahtecilik suçundan suç duyurusunda bulundum. savcı önce kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verdi. bunun üzereine tabiki itiraz ettim ve itirazım şükür ki kabul edildi. ancak şimdide savcı resmi evrakta sahtecilik değilde, özel evrakta sahtecilk suçundan davayı açtı. çıldırmak üzereyim. şimdide ben mahkemeye (asliye) görevsizlik iddiasında bulunmayı düşünüyotum.
şimdi size sorum ÖZEL BANKANIN düzenlediği gerçeğe aykırı belge, özel evrakta sahtecili sucunu mu oluşturur yoksa resmi evrakta sahtecilik sucunu mu oluşturur.
yardımlarınızı beklıyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 08-07-2008, 12:05   #2
av_meliha

6. Ceza Dairesi 9.5.1984 tarih ve 84/03849 nolu içtihatında “ özel bir bankaca paranın ödendiğini belirtmek üzere emekli maaş çeklerine ek olarak düzenlenen taklit imzalı belgelerin özel evrak niteliğinde olduğu gözetilerek TCK. nun 345 ve 80. maddeleriyle uygulama yapılması gerekirken 342/1. maddesinin uygulanması doğru değildir” denmektedir.
İçtihatta özel bankaca paranın ödendiği konusu yer almış biz bunu sizin olayınıza uyarlayarak ödenen miktarın farklı gösterilmesi olarak da karar kapsamına sokabiliriz.
Old 08-07-2008, 13:54   #3
uugur

teşekkür ederim sayın meslektaşım. umarım yararlı olur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi