Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Anket Sonucu: Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?
Evet 458 67,85%
Hayır 217 32,15%
Oy Verenler: 675. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 85)

Geçmişe dönseniz yeniden hukuk okur musunuz?

Yanıt
Old 08-02-2007, 03:04   #151
Av.Ali ÇİTİL

Hiç düşünmeden diyebilirim ki tekrar dünyaya gelsem yine hukuk okumak isterdim çünkü kendimi hukukta buluyorum.
Old 05-03-2007, 14:44   #152
Av.Osman Akgöç

tahliye aldıktan sonra tutuklu annesinin size sarılması...en güzel duygulardan...Hukuk herşeye rağmen güzel.
Old 05-03-2007, 15:32   #153
şirin

anket sonuçları beni son derce ŞAŞIRTTI..ben asla okumazdım hukuk..tamam hukuk faktesini ço isteyerek kazandım,çok zevkle okudum,çok çalıştım..ama ne oldu?? ben ve benim gbi bçok arkadaşım hayalkırıklığı yaşadı.senelerdir mezun olup,hala doğru düzgün bir işi olmayan çook sayıda arkadaşım var..herkesin psikolojisi bozuldu...her yıl hukuk fakülteleri binlerce mezun veriyor,akın akın gelen bu insanlar ne iş yapacaklar:?hakimlik sınavlarının durumu malum,en fazla aday bu sınaavda alınacak o da sadece 500 kişi,,avukatlık deseniz durum içler acısı,bir hukuk bürosunda haftanın 6 günü çalışıyorsunuz,ve emeğinize verilen değer 900 ytl.!!!genç avukatların bir çoğu cmk işine dayanıyor,onlarda ücretlerini en erken 1 sene sonra alabiliyor..yani göz göre göre çürüyosunuz.örnekleri daha da çoğaltabilirim....hal böyleyken ben asla hukuk okumazdım.. .
Old 05-03-2007, 23:23   #154
sekerpinam

kesinlikle okumazdım.. ben de anket sonuçlarını görünce şaşırdım. meslek aşkı bu olsa gerek
belki de öğrencilik psikolojisi olabilir bu yaşadığımız... ama yok yok şahsım adına derim ki; asla okumazdım.
Old 09-03-2007, 14:01   #155
cemaydın

Bende okumazdım şimdi pişmanım ama yapacak birşeyde yok, avukatlık stajına devam ediyorum çünkü başka alternatifim yok yada en azından tekrardan birşeylere sıfırdan başlamak bana daha zor geliyor. Kisaca para kazanmak için yapmam gereken bir işden bir zorunlulukdan daha fazla değil benim için . Yanlış anlaşılmam umarım avukatlık mesleğini küçümsediğimden dolayı değil yazdıklarım, sadece bana göre olmadığını anlatmaya çalışdım .
Old 09-03-2007, 15:16   #156
hidayet

Geçmişe dönsem yine hukuk okurdum,hukuk öğrenimi görürdüm.Ama hukuk uygulayıcısı olurmuydum ondan hiç emin değilim.Esasen hukuk öğeniminin sınırlı ancak hukukun bir devlet için,bir toplum için ve bireyler için ne kadar önemli olduğunun ve kapsamlı olduğunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından her vatandaşa verilmesi gerektiği kanaatindeyim(biraz ütopik gelebilir belki).Hukukçuluğun ise salt bu işten para kazanmak için yapılabilecek bir meslek olmadığını görüyorum,duyuyorum ve söylüyorum.Romalılarda hukukçuların özellikle aristokrat,varlıklı ailelere mensup kişlerce yapılmasına izin verildiğini hatırlıyorum.Bu konuda mutlaka o döneme has gerekçeler vardır.Ancak bugüne ait bir şeylede var gibi sanki bu düşüncenin altında.
Konuyu dağıttım biraz sanırım.Herkese iyi çalışmalar...
Old 13-05-2007, 01:35   #157
avukat zeynep

Kesinlikle yine hukukçu olurdum.Fakat keşke avukatlık bu kadar zor bir meslek olmasaydı.
Old 13-05-2007, 12:04   #158
tuval2310

kesnlikle okurdum ama keske gelecekten daha az şüphe duyabilseydim..
Old 16-05-2007, 13:08   #160
jurist27

Konusu insan olaylarını inceleyen her fakülteyi okurdum. Boşuna dememişler , bir Hakimden bir Hekimden diye...
Old 16-05-2007, 14:22   #161
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Okurdum.Ata binen gelin gibi, "Hem ağlarım, hem giderim" arkadaş!
Old 19-08-2007, 14:10   #162
diplomat

össden sonra tercih dönemi geldiginde kafam çok karışıktı çok düşündü işletmemi seçsem ulus.ilişkiler mi? yoksa iktisat mı seçsem dedim kendi kendime kamu yönetimide fena durmuyodu şimdi hukuk fakültesindeyim böylelikle hepsini birden seçmiş oldum teşekkürler
Old 21-08-2007, 12:22   #163
Av.Ufuk Bozoğlu

Yeniden hukuk okurum, paniklemeden, sindirerek okurdum.

Ve anayasa hukuku dalında da yüksek lisans yapmak isterdim.Okulda kalırdım.

Avukatlık asla yapmazdım.
Old 21-08-2007, 12:29   #164
M P

Hukuk okumazdim...En azindan Turkiyede...
Old 21-08-2007, 15:24   #165
üye16817

Evet bende kesinlikle hukuk okurdum ama iyi bir futbolcu olup kariyerimi tamamladıktan sonra. Geri dönme imkanım olsaydı hukuk fakültesini okumaz, iyi bir furbolcu olmaya çalışırdım. Hukuk daha sonra...
Old 22-08-2007, 11:07   #166
lawyer_721

istemeden ve yanlışlıkla hukuk fakültesini tercih ettim. bir daha hukuk fakültesinde asla okumak istemezdim. ama meslek olarak avukatlığı seviyorum. hukuk okumazdım ama hukukçu olurdum
Old 05-11-2007, 17:12   #167
Av.Nur

Mutlu

Hukukçu Olmasaydım: Başlığı altında verdiğim cevap.
Alıntı:
Yazan Av.Nur
Tiyatro,
Dekorasyon,
Yazarlık
Konularında çalışmak ve bunlarda kendimi denemek isterdim.

Bu mesleklerden özellikle birincisini ve bu konuda eğitimi düşünmüştüm. Ancak ailemin sunduğu bazı sebepler, yaşadığımız gerçek nedenler vardı ve vazgeçtim. Ailem başka konuda karar vermek konusunda fikir sunmadan sadece seçimimi reddetmişti. Lisedeki başarılı olduğum ders ve ilgimi çeken diğer konuları düşündüğümde Hukuk kararını vermiştim.

Mesleği severek yapıyorum. Belirtmeliyim ki, mesleğe başladıktan sonra ilk seçeneğim konusunda da dersler aldım. Ancak seçim gerektiğinde yine mesleğime devam ettim.

Ancak,
Bu ankette "hayır" seçeneğini işaretledim.
Güncel halde görünen magazinsel haberler dışında, kendi vazgeçme sebeplerim ve bu süredeki hayatıma bakıyorum, ilk seçenek benim kişiliğim ve hayatım için doğrusuymuş. Sebeplere ve ailenin yaşadıklarına bakmadan kararımda devam ederdim.
Old 22-11-2007, 11:24   #168
aysee

Şimdi sınava girecek olsam gene Selçuk'ta ve gene hukuk okurdum.Dua etmiştim hayırlısı olsun diye .İsteyen ,gerçekten hayra yönlendiriliyor
Old 23-11-2007, 15:55   #169
uye8490

Bu mesajım "kesinlikle hukuk okurdum" diyenleri kızdırabilir.
Geçmişe dönsem kesinlikle basın yayını tercih ederdim.Hukuk Fakültesini tercih etmemde ailemin ve çevremin rolü birincil oldu çünkü.İdealim o günkü adıyla Basın yayın'dı.Tek işim ülke ve dünya gündemini takip etmek olurdu.Daha üretken olurdum.Ne dava ,ne duruşma, ne icra takibi ,ne müvekkil.
Okumak...okumak...okumak...
Old 23-11-2007, 17:49   #170
ORHAN DUMAN

İktisat okudum. Geçmişe dönsem, meslek olarak kesinlikle hukukla ilgili bir bölüm seçerdim. Hala da hukuk okumayı düşünmüyor değilim..Hukuk; Meslek olarak olmasa bile hayatın bir parçası olarak herkese her zaman gereklidir. Yüksek ses rahatsızlığı, kapınıza çöp dökülmesi, tüketici hakları, haksızlığa uğrama vs... Binlerce örnek çoğaltılabilir.
Old 23-11-2007, 21:21   #171
Av.Hülya İREN

7 yaşımda avukat olmaya karar verdim.Ama şimdi olsa hukuk okumayı istemezdim.Ülkemde hukukçu olmak çok ama çok zor.Öyle olaylara şahit oluyorum ki o zaman keşke hukukçu olmasaydım bu olaylardan haberdar olmasaydım diyorum.Hukuk devleti olmak sadece lafta kalınca hukukçu olmanında bir anlamı kalmıyor
Old 29-11-2007, 22:25   #172
Ebru başer

Yeniden dünya ya gelsem ve bana neyi okursun şimdi deseler yine hukuk okurum derdim. Ben daha bir hukuk öğrencisiyim mesleğe atılınca düşüncem ne olur bilemem ama öğrenciyken bile bu bölümün farkını hep hissettim ve hissedeceğimi düşünüyorum. Zaten isteyerek tercih ettim ve memnunum hukuçu olmaktan...
Old 20-03-2008, 17:18   #173
Av. Fatih Şirinkaya

Varsayılan asla

bir kaç talihsiz serüvenler dizisinden sonra kendimi hukuk fakültesinde buldum
şimdiki düşüncemle asla asla ve yine asla geçmişe dönsem hukuk okumazdım

şu ana kadar yaşadığım 5 yıllık meslek hayatı sonrasında
(bir çoğununuza göre kısa olan) adalet duygumu, insan sevgimi yitirdim ve hayatımda kendimi mutlu hissettiğim anlar sıfıra yaklaştı

keşke geçmişe dönebilmek mümkün olsaydı
Old 23-03-2008, 21:13   #174
mrmrcı_savcı_adayı

şu an 1.sınıfta ve notlarım çok kötü olabilir ama her şeye rağmen hukukta okumak bir ayrıcalık
Old 31-03-2008, 17:41   #175
Tamer Sağcan

İki ablamda saygın fakültelerini saygın şekilde bitirdikten sonra, ailemin de birazcık baskısıyla hukuk fakültesi yazdım. Çok isteyerek gitmemiştim hukuk fakültesine. Buna rağmen idealist yapım doğrultusunda hukukun felsefesini, mantığını, adalet, suç, kanun gibi kavramları büyük titizlik göstererek anlamaya çalıştım.

İçeriği itibariyle çok saygın bir meslek olsa da, ülkemizde uygulama hatalarını, kanuna rağmen kanunsuzluğu ve ne yazık ki tam anlamıyla bir hukuk toplumu olamayaşımızın ideallerime darbesi büyük oldu fakat yine de yılmadım. Eksik olan eklenir, yanlış olan düzeltilir, önemli olan bunu yapabilecek cesarettir diye kendimi yüreklendirdim.

Şu an hukuk okuduğum için gurur duymakla beraber, sistemi sorgulamadan kendi işime bakıp okulumu bitirmem istendiği için bu soruya ne yazık ki eskisi gibi samimiyetle evet diyemiyorum.

Yine de evet seçeneğini işaretledim çünkü uğruna bir kaç senemi daha feda etmeme rağmen bir gün bu aksaklıkları düzeltebilecek ideallere hala sahibim. Umarım, bir gün hukukun -görüntü de değil- gerçekten hak ettiği değerin toplum tarafından verildiği bir ülke olabiliriz ve böylece bu yüksek karakterli mesleğin bizden sonraki nesiller için tekrar dünyaya geldiklerinde dahi okumak isteyecekleri bir bölümün meyvesi olduğunu gösterebiliriz. (En azından kendi adıma ben)
Old 23-04-2008, 19:29   #176
tycheminerva

Avukat olur musunuz deseniz belki düşünebilir, hatta hayır bile diyebilirdim ama...
hukuk okuma konusuna gelince, asla farklı bir tercih yapmazdım, yine olsa yine hukuk okurdum
Old 29-04-2008, 20:28   #177
şeker

sayin admin öğrenciler ankete katılmasın demiş ama tutamadım kendimi.. ben bilgi almayı ve vermeyi cok seven biriyim ögrendıklerimi anlatıp herkesın öğrenmesini isterim.. Bilsemki okul bittikten sonra bilgilerimin hiçbirini kullanamayacagım yinede hukuk okurdum salt hukuk mantığına ve bilgisine varmak için..
Old 29-04-2008, 22:29   #178
hayalperdesi

Geçmişe dönsem yine yeniden hukuk okurdum.Gerçi hala okumakta olsamda.Bilinçli olarak bu bölümü seçtim.Çünkü ortaokul hayalimdi böyle bir bölümde okumak.Kısa boylu,tonton hakim amcaya teşekkür ederim şimdiden, bana yol gösteren olduğu için.Apayrı bir dünya hukuk camiası...Maymuncuk gibi tüm kapıları açmaktadır bence.Yapamadığımız işler tıp ve mühendislik alanlarıdır heralde...Ama iyiki seçmişim,iyiki kendimi görebilmişim burada
Old 30-04-2008, 11:05   #179
Av.AAO

Hayır oyu verdim, ama geçmişe dönsem ne okuyacağımı bile bilemiyorum...
Ben bu işte para için varım dürüst olmak gerekirse, Avukatlığı da çok para kazanabilirsem seveceğim...Şu anımı ise hiç sormayın gitsin, bürosunu açalı 4 ay olmuş genç bir avukatın hikayesi.
Old 08-05-2008, 17:37   #180
mehpare

Alıntı:
Yazan mehpare
önce dilbilim okurdum .. başarıyla bitirir sonra para kzanmaya başlar sonra da olgunlaşır ..sonra da özel paralı üniversitelerden birinde sağlam bi kafa ve güvenle ikinci fakülte olarak hukuk okurdum.. yani tam bilmiyorum ..emin olamıyorum.. zor soru... (ben atıla döne dolana bitirdiğim için bunu yazmam doğal..hala zaman zaman kabus olarak sınavlara giriyorum:)

av mehpare altaylı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi