Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kidem Tazmİnatina Hangİ Mevduat Faİzİ İsletİlecek?

Yanıt
Old 08-10-2009, 18:32   #1
ncoban

Varsayılan Kidem Tazmİnatina Hangİ Mevduat Faİzİ İsletİlecek?

İyi Günler.
Bu hafta bir kıdem tazminatı davası 1 ekimde sonuçlandı ve kazandık.Benim sormak istediğim mevduat faizi ile ilgili.İcra takibi yaparken müvekkilimin isten çıkartılma tarihi olan aralık 2007 tarihindeki bankaların islettiği en yüksek mevduat faizini mi uygulayacağım yoksa aralık 2007 yılından ekim 2009 yılı arasındaki zaman içinde bankaların isletmis olduğu en yüksek mevduat faizini mi isleteceğim?Cevaplarınız için simdiden tsk ederim.saygılarımla
Old 08-10-2009, 18:38   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ncoban
İyi Günler.
Bu hafta bir kıdem tazminatı davası 1 ekimde sonuçlandı ve kazandık.Benim sormak istediğim mevduat faizi ile ilgili.İcra takibi yaparken müvekkilimin isten çıkartılma tarihi olan aralık 2007 tarihindeki bankaların islettiği en yüksek mevduat faizini mi uygulayacağım yoksa aralık 2007 yılından ekim 2009 yılı arasındaki zaman içinde bankaların isletmis olduğu en yüksek mevduat faizini mi isleteceğim?Cevaplarınız için simdiden tsk ederim.saygılarımla

Cevap şudur:
Alıntı:
aralık 2007 yılından ekim 2009 yılı arasındaki zaman içinde bankaların isletmis olduğu en yüksek mevduat faizi
Old 08-10-2009, 18:53   #3
avbilgen

Faiz hesabı işten ayrıldığı tam tarih üzerinden bir yıl olarak hesaplanacak. Örneğin işçi 10.07.2007 tarihinde ayrıldı bu nedenle 10 temmuzdaki tarihindeki faiz oranından 10.07.2008 tarihine kadar faiz talep hesaplanacak. Aradaki faiz değişimleri için hesaplama yapılmayacak. Yine 10.07.2009 daki tarihteki faiz oranından takip tarihine kadar tekrar faiz hesaplanacak. Bu arada Merkez Bankası arşiv bilgilerindeki faiz verileri sadece öneri şeklinde ve genelde bankalar bu faiz oranının altında faiz verirler. Benim tavsiyem örneğin faiz oranı %24 ise faiz oranını birkaç puan düşürmekte öneğin %20 oranında talep etmekte fayda var. Yoksa itirazla karşılaşabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 08-10-2009, 19:06   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan avbilgen
Faiz hesabı işten ayrıldığı tam tarih üzerinden bir yıl olarak hesaplanacak. Örneğin işçi 10.07.2007 tarihinde ayrıldı bu nedenle 10 temmuzdaki tarihindeki faiz oranından 10.07.2008 tarihine kadar faiz talep hesaplanacak. Aradaki faiz değişimleri için hesaplama yapılmayacak. Yine 10.07.2009 daki tarihteki faiz oranından takip tarihine kadar tekrar faiz hesaplanacak. Bu arada Merkez Bankası arşiv bilgilerindeki faiz verileri sadece öneri şeklinde ve genelde bankalar bu faiz oranının altında faiz verirler. Benim tavsiyem örneğin faiz oranı %24 ise faiz oranını birkaç puan düşürmekte öneğin %20 oranında talep etmekte fayda var. Yoksa itirazla karşılaşabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum.

Sayın Meslektaşımızın mesajına katılarak, ilave edeyim. Faize itiraz edildiğinde, icra mahkemeleri 3 kamu bankasından en yüksek mevduat faizini sordurarak, dosyayı bilirkişiye tevdi etmekteler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi