Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

eski tapu kayıtları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-10-2007, 16:00   #1
avnihal

Varsayılan eski tapu kayıtları

müvekkilim tapu iptal ve tescil davası açmış.
eski tapu kayıtlarının olduğunu söylüyor ancak ben bulamıyorum.
dedelerine ait çok eski kayıtları bulmam lazım ama osmanlıca okuyan birini bulamadım.
acaba eski kayıtları nasıl bulabilirim?

tek çare bu kaldı...
Old 26-10-2007, 00:51   #2
Jeanne D'arc

Tapu kayıtlarının nerede tutulduğunu mu soruyorsunuz yoksa elinizde bulunan Osmanlıca tapu kayıtlarını nasıl okutacağınızı mı?

Birinci hal için herhangi bir tapu müdürlüğünden olmadı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nden bilgi talep edebilirsiniz.

İkinci halde ise üniversitelerin ilgili birimlerinden (Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinden) teknik destek almanız mümkündür.

Saygılarımla.
Old 26-10-2007, 08:47   #3
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın avnihal,

Osmanlıca'dan kastınız "eski osmanlıca" ise, bilen birini bulmanız gerçekten zor

İki yıl önce ben de aynı şekilde Osmanlı tapularını Türkçe'ye çevirebilecek bilirkişi aramaktaydım. Nihayetinde, Türk Tarih Vakfı'nda bir isme ulaştım. İstanbul, Eminönü'ndeki vakfı ziyaret edebilir, ya da iletişim kurabilirsiniz. Sorun yaşarsanız, benimle iletişim kurabilirsiniz

Saygılarımla...
Old 26-10-2007, 13:11   #4
sarissa

Alıntı:
Yazan avnihal
müvekkilim tapu iptal ve tescil davası açmış.
eski tapu kayıtlarının olduğunu söylüyor ancak ben bulamıyorum.
dedelerine ait çok eski kayıtları bulmam lazım ama osmanlıca okuyan birini bulamadım.
acaba eski kayıtları nasıl bulabilirim?

tek çare bu kaldı...

sayın nihal tapu müdürlüklerinde çalışanlar osmanlı kayıtlarını okuyabilen ve mahkemelerin yazılarına cevap için birlikte çalıştıkları yeminli bilirkişileri tanırlar. tapu kalemlerinde çalışanlara sorarak onlara ulaşabilirsiniz. ayrıca ben de geçen hafta böyle bir bilirkişi buldum ama istediğim bilgilere pek ulaşamadım. Gayri resmi iş olduğu için adamın tek gayesi parasını alıp gitmekti. bulursanız mutlaka yanında durun ve edinmek istediğiniz bilgileri tek tek sorup baktırın. acemiliğinizi belli etmeyin. kolaylıklar (Elinizde yeni kayıt varsa oradan da eskisine ulaşabilir) ayrıca açılmış bir dava varsa bunu mahkemeden talep etmeniz gereklidir. bilirkişi vasıtasıyla osmanlı kayıtlarının incelenmesini .... kişi adına mevcut tapu kayıtlarının tesbit edilmesini isteyebilirsiniz.
Old 14-04-2010, 14:25   #5
caner87

Mirasla ilgili bir dava açmadan evvel herhangi bir tapu müdürlüğünden kayıtlar bulunabilir mi yoksa taşınmazların bulunduğu yer tapu dairesinde mi kayıtlar bulunur?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi