Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tapu İptali ve Tescil Davası mı Alacak Davası mı?

Yanıt
Old 02-04-2007, 17:21   #1
Kamaz

Varsayılan Tapu İptali ve Tescil Davası mı Alacak Davası mı?

Karşılaşmış olduğum bir davada X şahsı oğlu Y'ye hertürlü taşınmazı üzerinde tasarrufta bulunabileceğine dair Özel yetki içeren bir vekalet veriyor.Vekalet yetkisini alan ve ticaretle uğraşan Y sıkışık olduğu bir zamanda aslında fazicilik yapan Galerici arkadaşı G'yi bularak ondan 60.000 YTL para alıyor.Alınan bu ödeme karşılığı da Y 100.000YTL'lik çek veriyor.Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Galerici G,Y'yi arayarak Y'ye yardımcı olacağını taşınmazı kendisi üzerine devrederse kredi çekebileceğini ve bu şekilde çekilen para ile hem kendisine olan borcunun kapatılacapını ve çeklerin geri verileceğini hem de piyasanın durgunluğundan dolayı sıkışık olduklarından arta kalan para ile mal alınacağını ve işlerinin rahatlayacağını söyleyerek güven veriyor.Galerici arkadaşı G'ye güvenen Y ise bu teklifi kabul ediyor ve babası üzerine kayıtlı 200.000YTL rayiç değerli taşınmazı G'ye devrediyor.Ancak tahmin edebileceğiniz gibi G,Y'yi kandırarak Çekleri iade etmediği gibi taşınmazı da 60.000YTL değer göstererek tapudan almış bulunuyor.Bu durumda açılacak olan dava ile ilgili olarak Hile veya Gabin nedeni ile Tapu İptali ve Tescil Davası mı açılmalıdır,Yoksa ispatı daha kolay olacağından Alacak davası mı açılmalıdır.Bu durumda paranın ödendiğini ispat yükü kimdedir?Bu konuda yardımınızı esirgemezseniz son derece memnun olurum.İyi çalışmalar....
Old 02-04-2007, 17:53   #2
Av.Bülent Özkan

Sn.Kamaz;
Davayı terditli açmanızı öneririm. Öncelikle hile ve gabin sebebi ile tapu iptal ve tescil mümkün olmazsa alacağın tahsili (sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre -ki inançlı işlem sözkonusu - verdiğini geri isteme durumu)

İspat; senetle ispat caridir, ispat yükü davacıdadır. (tapu iptal ve tescil talebi açısından)

Engeller; çekin illetten mücerret olması, tapu iptal tescil talebi açısından; sözleşmenin yazılı şekilde yapılmasının sıhhat şartı olması, senetle ispat sorunu

Avantajlar;Hile ve gabin iddialarının tanıkla ispatının mümkün olması. (Bu hükümden yararlanılabilir.
Benzer davada g.menkul üzerine tedbir koymayı başardık. Halen derdest.), verilen çekin ibraz süresi geçti ise yazılı delil başlangıcı var sayılması ve tanık dinlenebilmesi, daire bedeli ile alınan borç arasında açık nisbetsizlik bulunması, inançlı işlemlerde edimler yerine gelmiş ise şekle uyulmadığı defini ilerisürmenin hakkın kötüye kullanılmasını teşkil edeceği, müvekkilinizin aşırı saflığı...
başarılar...
Old 03-04-2007, 13:12   #3
Noyan Yiğit

Y, G den nasıl alacaklı oluyor anlayamadım. Gayrimenkul satışı nedeniyle mi ? Eğer böyle ise tapuda alacağımı aldım diye beyanı yok mu Y nin nasıl alacaklı oluyor G den ben mi anlıyamadım.Saygılarım la.
Old 03-04-2007, 17:19   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Tapu İptali ve Tescil Davası mı Alacak Davası mı?

Sayın Özkan'ın düşünce biçimine katılıyorum.

Yeni hükümlere bakmadım ama eski MK hükümlerine göre G.menkulün kazanılması ilii dir

Temeldeki neden geçersiz ise mülkiyet şeklen kazanılmış olsa bile aslen kazanılmaz.

Anlatımınızdan temeldeki ilişkinin geçersiz olduğunu/ilişkinin olmadığını kanıtlayabileceksiniz gibi bir sonuç çıkıyor.

Ancak sorun hem tapu iptali (temeldeki ilişkinin olmadığı) istenirken hem de alacak davası nasıl açılacaktır.

Bence hileye dayanarak tapu iptali davası açmanız en doğalı.

Kalanı olaya ve sizin açıklamanıza bağlı

Saygılar
Old 14-11-2008, 16:16   #5
lawyer_hilal

Sayın Av.Bülent Bey'in fikrine katılıyorum. Tapu İptal ve tescil , olmadığı taktirde alacağın tahsili birlikte dava edilebilir diye düşünüyorum.
Bende Akde aykırılık sebebiyle Tapu İptal ve Tescil olmazsa ....YTL alacağın tahsili şeklinde bir dava açacağım.
Benim olayımda ; müvekkil , maddi sıkıntıda olduğu bir dönemde icra borçlarını kapatması için bir tanıdığından yardım istiyor. Müvekkil bu kişiyle bir protokol yapıyor.Protokol de ; Müvekkil kendi adına olan tapulu taşınmazını bu borçların ödenerek geri kalan gayrimenkul hissesinin yada bedelinin iadesi şartı ile karşı tarafa tapuda devir ediyor. ( Müvekkil fazla iyiniyetli , kandırılabileceği aklına bile gelmiyor ) Karşı taraf borçların bir kısmını kapatıyor ancak ; ancak sözleşmedeki edimi olan geri kalan gayrimenkul hissesi yada bedelini müvekkile geri iade etmiyor. Gayrimenkulün değeri 1 trilyon değerinde , ödenen borç miktarı ise 350.000 YTL civarında.
Öncelikle aklıma Akde aykırılık sebebiyle Tapu İptal ve Tescil olmadığı taktirde ......YTL ( borçlar düşüldükten sonra kalan hisse bedeli ) bedelin tahsilini dava etmek geldi.

Öncelikle karşı tarafa protoldeki yükümlülüklerini yerine getirmesi için ihtarname yolladım , karşı taraf cevabında tapuda devir anında geri kalan bedeli iade ettiğini beyan etmiş.
Hemen akabinde ; Gayrimenkulün Bedelini Tespit için Sulh Hukuk Mahkemesin'den tespit istedim. Tespit yapıldı , Bilirkişi raporunu karşı tarafa tebliğ ettirdim. Şimdi dava aşamasına sıra geldi ; yukarıda da bahsettiğim gibi her iki davanın birlikte açılabileği kanaatindeyim.
Konuyla ilgili yargıtay kararı araştırıyorum , elinde buna benzer örnek kararlar olan arkadaslar varsa yardımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum.

Saygılarımla
Old 05-01-2010, 18:26   #6
hukukcu_35

Alıntı:
Yazan lawyer_hilal
Sayın Av.Bülent Bey'in fikrine katılıyorum. Tapu İptal ve tescil , olmadığı taktirde alacağın tahsili birlikte dava edilebilir diye düşünüyorum.
Bende Akde aykırılık sebebiyle Tapu İptal ve Tescil olmazsa ....YTL alacağın tahsili şeklinde bir dava açacağım.
Benim olayımda ; müvekkil , maddi sıkıntıda olduğu bir dönemde icra borçlarını kapatması için bir tanıdığından yardım istiyor. Müvekkil bu kişiyle bir protokol yapıyor.Protokol de ; Müvekkil kendi adına olan tapulu taşınmazını bu borçların ödenerek geri kalan gayrimenkul hissesinin yada bedelinin iadesi şartı ile karşı tarafa tapuda devir ediyor. ( Müvekkil fazla iyiniyetli , kandırılabileceği aklına bile gelmiyor ) Karşı taraf borçların bir kısmını kapatıyor ancak ; ancak sözleşmedeki edimi olan geri kalan gayrimenkul hissesi yada bedelini müvekkile geri iade etmiyor. Gayrimenkulün değeri 1 trilyon değerinde , ödenen borç miktarı ise 350.000 YTL civarında.
Öncelikle aklıma Akde aykırılık sebebiyle Tapu İptal ve Tescil olmadığı taktirde ......YTL ( borçlar düşüldükten sonra kalan hisse bedeli ) bedelin tahsilini dava etmek geldi.

Öncelikle karşı tarafa protoldeki yükümlülüklerini yerine getirmesi için ihtarname yolladım , karşı taraf cevabında tapuda devir anında geri kalan bedeli iade ettiğini beyan etmiş.
Hemen akabinde ; Gayrimenkulün Bedelini Tespit için Sulh Hukuk Mahkemesin'den tespit istedim. Tespit yapıldı , Bilirkişi raporunu karşı tarafa tebliğ ettirdim. Şimdi dava aşamasına sıra geldi ; yukarıda da bahsettiğim gibi her iki davanın birlikte açılabileği kanaatindeyim.
Konuyla ilgili yargıtay kararı araştırıyorum , elinde buna benzer örnek kararlar olan arkadaslar varsa yardımlarını ve tavsiyelerini bekliyorum.

Saygılarımla
T.C.
YARGITAY
Üçüncü Hukuk Dairesi
E: 2007/16943
K: 2007/15498
T: 25.10.2007

<STRONG><FONT color=#0000ff>· SATIŞ VAADİ SÖZLEŞMESİ
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi