Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Selçuk Üniversitesi Öğrencileri ve Mezunları...

Yanıt
Old 14-07-2007, 11:37   #1
ben_c

Varsayılan Selçuk Üniversitesi Öğrencileri ve Mezunları...

ben bu sene mezun oldum .üniversitemizde beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yanları benimle ve dolayısıyla bu siteyle ilgilenen tüm hukukçularla paylaşmak ister misiniz?şimdiden tüm yanıtlarınız için teşekkürler.böylece selçuk hukukta okumak isteyen arkadaşlarımıza da yardımcı olmuş oluruz
Old 14-07-2007, 20:58   #2
Çiğdem

merhaba sevgili arkadaşım.öncelikle tebrik ederim.ben de selçuk üniversitesinde okuorum.3.sınıfa geçtim.fakültemizden şimdilik memnunum.hocalarımız çok bilgililer ama anlatım konusunda hepsi başarılı değil bence.ancak konu hukuk olunca anlatmanın da pek kolay olduğu söylenemez.1.sınıfta çok zorlandım.ancak bu hukuka yeni başlamamdan kaynaklanıyordu.hocalarımız bize çok ii davranıordu özellikle Mehmet Ayan hocamız.medeni hukuku onun sayesinde çok sevdim.bu sene biraz daha rahat geçirdim.çünkü artık hukukun mantığını anlamaya başladım.şahin akıncı,berrin hoca ramazan hoca ve birde hasan mor hocamız çok süperdi.dersleri takip ettiğimiz sürece geçilecek dersler bence.ben okulumuzun çok kalabalık anfilerden oluşmasından şikayetçiyim.hocayla göz teması yanı konsantre olunamıyor buyüzden.ancak bu değiştirilemez sanırım buna da alışmak gerekiyor.ben 3 ve 4.sınıf derslerini çok merak ediyorum.3.sınıfa zor diyorlar.bu beni korkutuyor.gerçi geçen senede 2.sınıfa zor diyorlardı...neyse ben okulumu çok seviyorum.ve iiki selçuk üniversitesinde okuorum...busene tercih yapacak öğrencilere tavsiye edebilirim okulumuzu.sevgili arkadaşım sana da geleceğinde başarılar diliyorum.buarada sen sormuşsun ama hiç bahsetmemişsin fakülteden.bence biraz da sen anlat artıları ve eksileriyle okulumuzu.bide böyle bir konu açtıın için teşekkür ederim ben düşünüyordum açmayı sen açmışsın.
Old 14-07-2007, 21:51   #3
ben_c

sevgili çiğdem,
beni yalnız bırakmadığın için teşekkürler.fakülteyi 4 senede bitirdim.tabi bunun için dersleri gayet ciddiyealmak gerekiyor.düzenli çalışmak çokönemli.bu sene rampalı çarşıaki sayram fotokopie gidersen ve 3.sınıf notlarıı alırsan beni daha yakından tanmış olacaksın.çünkü o notlar bana ait. devamzorunluluğu olmayan bir fakültede tüm derslere girmek bazen beni baa bi zorladı,ama bunun meyvesini 4 senede bitirerek topladığımı düşünüyorum.
fakültemiz konusunda benim düşüncelerimi sormuşsun.öncelikle şunu söylemek istiyorum,baya zor bir fakültede okuyoruz.hocalarımız başlangıçta gözümüzü korkutuyorlar ama sonradan her şeyi bize vererek bu davranışlarının haklılığını gösteriyorlar.tabi bu bütün hoalarımız için geçerli değil.ben 4 yıllık öğrenim hayatımda bana gerçekten hukuku sevdiren hocalarım gül akyılmaz,mehmet ayan,sami karahan,ömer ulukapı,okan taşara buradan binlerce kez teşekkür ediyorum.onların haklarını kesinlikle ödeyemem.
4 yıl boyunca uygulama eksikliğinden yakındım.bence staj eğitim süresinin içine yayılmalı.böylelikle öğrenciler kitaplar üstünde kutumaktan yakınırlar.
ayrıca öneğin ticaret dersinin ders süresi çok az.3.sınıfta sami hocamız hakkını vererek bizeticareti sevdirdi;ama 4.sınıfta ticaret 2 adı altında kıymetli evrak hukuku,deniz ticareti hukuku ve sigorta hukuku derslerini işlememiz gerekirken bizbunlardan sadece kıy.ev.ı işledik.onu da öğrendik mi öğrenemedik mi koca bir soru işareti
inşallah sayın dekanımız tüm bu sorunları sizinzamanınıza kadar giderir de bizim yaşadığımız sıkıntıları sizler yaşamazsınız...
3.sınıftan kesinlikle korkma.ortalamamın tavan olduğu ve en zevkle çalıştığım seneydi.için rahat olsun.güzl bir yıl seni bekliyor.
bu önemli konuyla ilgilendiğin için sana tşk ediyorm ve aynı ilgiyi selçuk hukukun diğer öğrencilerinden de bekliyorum
Old 16-07-2007, 15:58   #4
adalet130

selamlar...ben de selçuk 2.sınıfa yeni geçtim.ilk başladığım zamanla şimdiyi kıyaslıyorum da bir çok değişiklik kendini hemen ele veriyor.hukuk adına hiç bir şey bilmediğim,korkarak başladığım fakültemden yavaş yavaş bi şeyler kapmanın tadını yaşıyorum.tabii ki bunda değerli ve başarılı hocalarımızın rolü çok büyük.onlar sayesinde ilk yılımızı çok güzel bi şekilde geçirdik.bu konuda yazan arkadaşlar kadar tecrübeli değilim ama inş olacak zamanla.tercih yapacaklara öncelikle kolay gelsin diyorum ve onları faültemize bekliyorum.
Old 20-07-2007, 17:04   #5
revan

Herkese merhaba. Ben de Selçuk Üniversitesi mezunuyum.Okulda çok kaliteli bir eğitimin verildiği kanaatindeyim. Hukuk fakültesi, bir şeyler öğrendiğini hissedince daha zevkli hale geliyor. Bu nedenle özellikle 3. ve 4. sınıfların daha zevkli geçtiğini söyleyebilirim. Sınıfların çok kalabalık olması bence en büyük sorun. Ayrıca pek çok fakültede varolan seçmeli dersler Selçuk'ta da olmalı diye düşünüyorum. Tercihlerini bizim fakülteden yana kullanacaklar! İçiniz rahat olsun...
Old 21-07-2007, 11:19   #6
Çiğdem

sevgili ar kadaşım ben c,çok teşekkür ederim bana verdiğin bilgiler için.demek o notlar senin.bende çok ii not tutuorum.arkadaşlarım genelde benden alırlar notu.buarada senden bir konuda tavsiye istiyorum.ben anayasa hukukunu alttan alıyorum.ve hernedense her sınavından 23 alıyorum.yine finalden 23 aldım.artık anayasa çalışmak istemiyorum.ama mecbur tekrar çalışacağım bütlere.harflerim hep ff yada fd düştüğü için ortalamaylada geçemiyorum.busene anayasaya çalışcam die borçlara çalışmadım.çünkü sınavlarımız çakışıyordu.ama borçlardan geçtim.yine anayasadan kaldım.bana biraz yol gösteririmisin?nasıl çalışmalıyım,sınavda nasıl cümleler kurmalıyım?faruk hoca sınavda bizden ne istiyorda ben veremiyorum?artık tak etti canıma.neyse sevgili arkadaşım sana geleceğinde başarılar.şimdiden teşekkür ederim. buarada yasemin arslan arkadaşıma da 2. sınıfta kolay gelsin.2. sınıf derslerini çok önemsemeni tavsiye ederim yasemincim.cünkü asıl hukuk fakültesi şidi başlıyor senin için.bide anayasaya dikkat.geçtiysen de tebrik ederim.
Old 21-07-2007, 11:59   #7
ben_c

sevgili çiğdem,bizim zamanımızda faruk bey test sınavı yapıyordu.açıkçası soruları bir hayli zordu.ben bütün derslere girip kendi notlarımdan çalışarak ve çıka hakimlik sınavı sorularını çözerek faruk beyin sınavlarına hazırlanırdım ve vizem de finalim de 70 aşağısı olmazdı.tavsiyem derslerini kaçırmaman yani.çünkü bence faruk bey dersi öğrenciye özümsetmeyi gayet ii bilen değerli hocalarımızdan biridir.genelde derste ağırlık verdiği konular snavda karşımıza çok da basit olmamak koşuluyla soru olrak gelirdi.bunlara dikkat edersen başarılı olmaman için bir sebep yok.sakın korkma.anayasa zevkli bir ers.hala hala idare hukukunu başardıysan anayasayı hayli hayli başarırsın
Old 21-07-2007, 13:31   #8
adalet130

çiğdem arkadaşım anayasa sorununa çok üzüldüm inş geçersin.ben 2. öğretimim ama yavuz hoca giriyor bize.ne yazık ki ben de kaldım.temennim bütünden geçmek hiç olmazsa.tavsiyelerin için saol.dikkate alcam...
Old 21-07-2007, 16:21   #9
faruksa

değerli arkadaşlar Selcuk hukuk mezunu bir arkadaşınız olarak şunları soyleyebilirimki fakültemiz Türkiyede sayılı hukuk fakültelerinden...Ancak eksikleri yok değil.Şöyleki her gecen sene çok değerli hocalarımızı diğer fakültelere gönderiyoruz.Bizim zamanımızda bahtiyar akyılmaz ve gül akyılmaz Sami karahan gibi hocalarımız ayrıldı.Açıkcası fakültemiz akademisyen kadrosu olarak sürekli güç kaybetiyor.Muhakkakki mevcut hocalarımızda kendi alanlarında çok iyi ama gidenlerin yeri birtürlü dolmuyor.Ankara ve İstanbul gibi Şehirlerdeki fakültelere beyin göçü veriyoruz.Bir geçiş fakültesi konumuna geldik.
Buna bir şekilde tedbir alınmalı.
Öğrencilerimiz ve mezunlarımızın geldiği noktada hakimlik ve savcılık sınavlarında en başarılı 4 fakülteden biriyiz.Ama bu ben fakülteye girdiğimde de böyledi mezun oldum hala 4 sıradayız.İlerlemeliyiz.Maalesef büyük şehirlerde ki özellikle Ankara İstanbuldaki fakültelerle rekabet edecek eşit şartlara sahip değiliz.Umuyorumki fakültemiz daha iyi olacak....saygılarımla
Old 21-07-2007, 17:44   #10
ben_c

beyin göçü...evet çok doğru bir noktaya parmak bastınız.biran önce selçuk hukuğun bu gidişe bir dur demesi gerekiyor.fakültemize başladığım ilk seneyle mezun olduğum bu sene arasında malesef birçok değerli hocamızı diğer fakülteler kaptı gül akyılmaz,sami karahan,bahtiyar akyılmaz ve daha nice değerli hocalarımız,lütfen selçuk hukuk fakültesine sahip çıkalım...
Old 22-07-2007, 18:20   #11
Çiğdem

sevgili ben c,teşekkür ederim ilgilendiin içi.faruk hoca vize ve bütü test finali klasik yani olay çözümü şeklinde yapıor.final aslında çok kolay oluyor hatta her sen aynı soruları soruyor finalde ama ben her nedense yapamıorum.sanırım bir eksiklik var çalışmamda.ama test sınavları gerçekten zor ve karışık oluyor.artık ümidim büte kaldı.çok teşekkür ederim tavsien için.yasemincim belki bütte karşılaşırız.başarılar inşallah geçeriz.
Old 23-07-2007, 12:22   #12
faruksa

Anayasa hukuku ile ilgili yanlış hatırlamıyorsam Faruk Hoca ile Hasan tunç hocanın bir soru cevap pratik kitabı var ona çalışmanızı ve ayrıca mümkünse hakimlik sınav sorularına da bakmanızı önenerim....
Bu arada Faruk hocanın finalinde 100 almıştım Hukuk fakültesinde aldığım tek 100 'dü.Anayasayı çok severim sizede öncelikle dersi sevmenizi ve çalışmanızı tavsiye ederim..
Old 23-07-2007, 12:32   #13
meyralkan

bir selcuk mezunu olarak universitemden tek derdim idare dersi olmustu... bir insan bir dersi 3 sene alirmi yaaaaaaaaaa....... deli olmustum..
Old 23-07-2007, 12:52   #14
oguzhand0

Ben de 3. sınıfa geçtim. Şimdiye kadar hiçbir ders, evet hiç bir derse girmediğim için hocalar hakkında fazla bir şey söyleyemem. Ancak Berrin Hanım'ın dersine bir kere girmiştim ve beğendiğimi söyleyemem. Bir kere de Şahin Hoca'nın dersine girmiş ve ders dinlemekten bayılmıştım..

Neyse başarılı bir öğrenci olmak için derse girmenize gerek duymuyorum. Sadece zamanında, düzgeünce yapılan haftada ortalama 4-5 saatlik bir çalışma sizin işinizi görür. Birinci sınıfta çok şükür alttan dersim yoktu. Ancak bu sene olacak gibime geliyor. 3 tane bütünlemeye gireceim ve de korkmuyor değilim. İçimden de bir ses sen bunları halledersin Oğuzhan diyor...

Ne diyeyim, görücez.

Bu arada bu okulda başarınızı garantilemek, işinizi şansa bırakmamak istiyorsanız; derslere girmeyi ihmal etmeyin. Ama fazla idealist değilseniz, orada öğreneceğime final zamanı ezberlerim, avukatlık stajında da sorunsuzca öğrenirim derseniz; derse girmektense notları takip edip, mahkemede davalar izlemenizi öneririm...

Bu arada Borçlar Genel'den büt.e kalmışım. Geçen senenin(2005-2006) büt soruları ve önceki senenin(2004-2005) bütünleme sınavının son 10 sorusu elinde olan varsa bir şekilde benimle-bizimle paylaşmasını isterim...

Teşekkürler
Old 23-07-2007, 20:59   #15
Çiğdem

sevgili oğuzhan dayar arkadaşım derslere girmediğim için finalde en kolay geçeceğin dersten büte kalmışsın.keşke en azından son derse girseydin.çünkü hocamız busene kolay sormayacağım dedi ama son ders geçen yılın final sorularını çözdü ve 50 puanlık bir olay vardı.ve finalde hemen hemen aynısını sordu.tabi diğer,basınla ilgili ve yargıtayla ilgili sorular biraz zordu.ben geçtim.ama ben istediğin geçmiş büt sorularını bulabilirsem sana gönderirim.bütünleme sınavında başarılar.umarım geçersin.ben yinede herkese dersi takip etmesini tavsiye ederim.sınav için değil kendiniz için.
Old 23-07-2007, 21:00   #16
Çiğdem

sevgili faruksa teşekkür ederim önerinizi dikkate alıcam.sanırım benim başarılı olamamamın nedeni dersi sevmemem.
Old 23-07-2007, 21:04   #17
oguzhand0

Yok ya çiğdem. Haklısın yani gördüğüm en kolay sorulardı. Ama açık söyleyeyim şanssızdım. Çünkü o sorular geçen yılın sorularının aynısıydı. Ama borçlar konusunda gerçekten şanssızdır. Önceki yılın sorularına çalışırım diye 3 hafta önceden soruları aldım. Cevapları unutmuşum. Hadi sınav sabahı cevapları aldım bu seferde sorular yok ortada...

Gerçekten aptallığım ve şanssızlığım yüzünden böyle oldu..

Finalde yaparım umarım ya.

Ayrıca Çiğdem; benimde çok kafama takılmıştı, devam etmeli miyim konusu. O yüzden forumda bir konu açmıştım. Avukatlığın 10 ise 2–3 puan derse devamdan geliyor ortak kanaati çıktı haftalar süren tartışmalarda. O yüzden bu kararı aldım.

Umarım hayırlısıdır (:
Old 24-07-2007, 10:03   #18
Çiğdem

gerçekten şanssızmışsın,zaten birçok arkadaşımda son derse gelmedii için büte kaldı.inşallah geçersin ne diyeyim.birde ne tuhaf ya aynı sınıfta olduum biçok kişiyle hukuk sitesinde tanıştım.buda kalabalık sınıfların kötü yönünü gösteriyor.derse girmeme konusuna gelince bana kalırsa hepsine olmasada zor denebilecek derslere girmelisin.yinede sen bilirsin.başarılar.
Old 24-07-2007, 12:12   #19
Brusk

SEvgili arkadaşlar bende Selçuk Hukuk MEzunuyum 4 yıldır serbest Avukat olarak çalışmaktayım,Gül AKYILMAZ hocamızın TÜRK HUKUK TARİHİ ve Vahit DOĞAN Hocamızın Devlet Özel derslerinden çektiğimiz acıyı ve ızdırabı anlatmam mümkün değildir. yaz kış gece ve gündüz sadece o derslre çalışarak okulu bitirebildim. Uygulamada bu derslerle ilgili çok ama çok hatta sayısız hukuki ihtilafla karşılaşmaktayım. İyiki o okulda bizi zorlayan dersler bu ikisiydi Okulumuzda yüzlerce öğrenci yıllarca bu dersleri alttan almış sene kaybetmiştir. Ama çok huzurlu ve mutluyum İyi bir Avukatım diyebilirim çünkü ben THT ve Devletler Özel hukuku konularında oldukça donanımlıyım...
Old 24-07-2007, 14:54   #20
oguzhand0

Şunu söyliyeyim Sayın Brusk..

Devletler Özel'i görmedim henüz ama; THT artık çok daha fazla zorluyor...
Old 24-07-2007, 15:47   #21
av.tuğbabal

bende 2005 mezunlarındanım...fakültemin beğendiğim kadar beğenmediğm yönleri vardı.ama her şeye rağmen çok seviyordum...fakültenin ilk üç yılında çan eğresi vardı ve rahat sayılırdık.son yıl gelen 60 barajı bi çok arkadaşımın uzatmasına sebeb oldu.fakültede öyle hocalar vardı ki sırf öğrenci bırakmak için soru hazırlarlardı.ama hepsi değerli ve kıymetlidirler benim için...selçuklu olmak bir ayrıcalık bence...
Old 24-07-2007, 17:26   #22
WORTHY

Alıntı:
Yazan Çiğdem
merhaba sevgili arkadaşım.öncelikle tebrik ederim.ben de selçuk üniversitesinde okuorum.3.sınıfa geçtim.fakültemizden şimdilik memnunum.hocalarımız çok bilgililer ama anlatım konusunda hepsi başarılı değil bence.ancak konu hukuk olunca anlatmanın da pek kolay olduğu söylenemez.1.sınıfta çok zorlandım.ancak bu hukuka yeni başlamamdan kaynaklanıyordu.hocalarımız bize çok ii davranıordu özellikle Mehmet Ayan hocamız.medeni hukuku onun sayesinde çok sevdim.bu sene biraz daha rahat geçirdim.çünkü artık hukukun mantığını anlamaya başladım.şahin akıncı,berrin hoca ramazan hoca ve birde hasan mor hocamız çok süperdi.dersleri takip ettiğimiz sürece geçilecek dersler bence.ben okulumuzun çok kalabalık anfilerden oluşmasından şikayetçiyim.hocayla göz teması yanı konsantre olunamıyor buyüzden.ancak bu değiştirilemez sanırım buna da alışmak gerekiyor.ben 3 ve 4.sınıf derslerini çok merak ediyorum.3.sınıfa zor diyorlar.bu beni korkutuyor.gerçi geçen senede 2.sınıfa zor diyorlardı...neyse ben okulumu çok seviyorum.ve iiki selçuk üniversitesinde okuorum...busene tercih yapacak öğrencilere tavsiye edebilirim okulumuzu.sevgili arkadaşım sana da geleceğinde başarılar diliyorum.buarada sen sormuşsun ama hiç bahsetmemişsin fakülteden.bence biraz da sen anlat artıları ve eksileriyle okulumuzu.bide böyle bir konu açtıın için teşekkür ederim ben düşünüyordum açmayı sen açmışsın.

peki selçuk adalet meslek yüksek okulundan dikey geçiş yapan sayısını biliyor musun çiğdem? teşekkürler
Old 24-07-2007, 23:54   #23
muğlak

ben de selçuk üniversitesinde kısmetse son demlerimi yaşamaktayım. 4.sınıfım ve bütünlemeye 3 ders bıraktım. gerçi bu kaldığım derslerin birinden -ki bu kıymetli evrak oluyor- hocamız 1. ve 2. öğretim olmak üzre toplam 9 kişi falan geçirdi. allahım neydi günahım diye burda bir yakınmak istiyorum...
okulumdan eğitim açısından memnundum ama hocalarımızı gün geçtikçe başka fakültelere kaptırmamız beni de rahatsız eden ve düşündüren bir mevzu. yetersiz olan ne ise yetkililerin bunu onarması gerekli.
kısaca 'kaybolmayan sakız istiyoruz'.
Old 25-07-2007, 02:50   #24
oguzhand0

Bu arada;

2002-2003 döneminin borçlar hukuku genel hükümler bütünleme sınavının (test) cevapları (a-b-c-d) elinde olan varsa ve o kişi bana ulaşırsa bir şekilde çok memnun olurum...

Şimdiden teşekkürler...
Old 25-07-2007, 12:02   #25
Çiğdem

Sevgili worthy sana bu konuda yardımcı olmayı çok isterdim ama neyazıkki hiçbir bilgim yok.ama bunu fakültemizin öğrenci işlerini arayıp öğrenebilirsin sanırım. siz yoksa bizim adalet meslek yüksek okulundanmısınız?tanıdığım bikaç kişi var mezun oldular busene.neyse başarılar.
Old 25-07-2007, 14:18   #26
avseher

Bende 99 Mezunuyum . Bİzİm DÖnem İdareden ÇektİĞİnİ BaŞka HİÇbİrŞeyden Çekmedİ. Bİr Ders YÜzÜnden Okul 2 Yil Uzarmi Ama Uzadi. Oysakİ İlk Vİzede Sinava Gİren 600 KİŞİnİn Yanilmiyorsam 400 Ü Sifir ÇekmİŞken Ben GeÇer Not Alan 4 İkİŞİ Arasina Gİrİp En YÜksek Not Olan 69 Almama RaĞmen Bİr Dahada GÖremedİm Gİtİ O Puanive İkİncİ Vİzede Sifir Alip Bİr Dahada Belİmİ DoĞrultamadim Hala Murat Beymİ Gİrİyor Bİlmem Ama İnŞallah Polİtİkasini DeĞİŞtİrmİŞtİr. Dİpnotlardan 20 Sorulu Test Yapipta 1 YanliŞ 1 DoĞru GÖtÜren BaŞka Sinav Varmi Bİlemem.
Old 25-07-2007, 16:22   #27
Av.Bulut

2005 mezunuyum bende en çok idaraden çekmiştim 3 yıl aldım idareyi kabus gibi bişeydi hiç mezun olamam sanıyodum tercih yapacak arkadaşlara tavsiyem eksikleri olsada diger hukuklara göre kadrosu oturmuş bi üniversite memnun kalacaklarına eminim
Old 26-07-2007, 09:19   #28
revan

Sevgili Oğuzhan Dayar, bahsettiğin 2002-2003 bütünleme cevap anahtarı bende var. Size nasıl ulaştırabileceğimi belirtirseniz yardımcı olurum. Başarılar..
Old 27-07-2007, 02:28   #29
oguzhand0

Sayın Revan; size özel mesaj yada mail atmayı denedim ancak başaramadım; bu özellikleri kapattığınız için.

O yüzden şöyle anlatayım.

Benim özel mesaj alma seçeneğim açık. O yüzden o söz konusu testin cevaplarını
1-a
2-c
3-c
.
.
tarzında bana özel mesajla iletirseniz çok sevinirim

**Bu arada emin olmak için; söz konusu testin ilk sorusunda nispilik ilkesinin istisnalarından bahsediliyor değil mi?
Old 27-07-2007, 09:21   #30
revan

Sayın Oğuzhan Dayar, henüz aktif üye statüsünde olmadığım için özel mesaj ya da e-mail gönderemiyorum. Bu forumu ziyaret edenlerin affına sığınarak, cevapları buradan veriyorum. b,c,b,c,a,d,c,a,a,d,b,d,c,c,d,c,b,c,b,d,a,c,a,(24. sorunun cevabı yok),a,a,d,b,a,b,a,c,d,a,d,c,a,c,b,a.
** Emin olmanız için söylüyorum ki; ilk soru nisbilik ilkesinin istisnalarından bahsediyor. Başarılar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi