Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Mesleki Eğitim Yönetmeliği

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-08-2002, 14:15   #1
BERKAN

Varsayılan Mesleki Eğitim Yönetmeliği

SAYIN İLGİLİ,
10.07.2001 tarihinde yürürlüğe giren 4702 sayılı kanun ile, 3308 sayılı (yeni adıyla ) Mesleki Eğitim Kanunu'nun 30.maddesi "işyeri açma" bağlığı altında: Yeni işyeri açacakların ustalık belgesine sahip olmaları gerektiğini ya da bu belgeye sahip birisini çalıştırmaları gerektirdiğini söylüyor. Devamında: Bu işyerlerinde alanında meslek eğitimi almış kişiler çalıştırılır diyor.
Şimdi;
1) Kanun, 3308 kapsamına aldığı tüm il ve meslek alanındaki işyerlerini mi ( mesele, içinde birçok işletme barındıran sanayi kuruluşlarını da mı ) kapsıyor? Böyle ise, aynı kanunda, işyerlerine ustalık belgesinin asılması isteniyor. O zaman hangi işletmemizin kaç tane atölyesine, kaç ustamızın belgesini asacağız? ( Konunun pratikte sorunlar yaşayacağını belirtmek istedim.)
2) Hangi tür elemanlar için meslek eğitimi diploması isteyeceğiz. Yani, sadece bakım grubumuza aldığımız işçi saviyesindeki kişiler için mi yoksa, diyelim bir iplik makinasının başında operatör olarak çalıştıracağımız bir kişiyi istihdam etmek için de meslek eğitimi almış birisini mi almak zorunda olacağız. ( Diyelimki düz lise mezununu böyle bir pozisyona almayacak mıyız? )
Sorularım biraz karmaşa oluştursa da, 03.07.2002 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliği en az benim anlatımım kadar karmaşık bir içerikle, biz işletmecilerin karşısına çıkmış durumda. Amacımız, konu hakkında mümkün olduğunca danışma yapıp, cezai müeyyide ile karşılaşmamak.
Konu hakkında, sorularımızın tamamını karşılamasa da açıklayıcı bilgi verebilecek sayın ilgililere şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.
Berkan

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi