Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk tacizi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-06-2008, 03:12   #1
Konuk

Varsayılan çocuk tacizi

İyi günler,

Ben sekiz yaşından onbir oniki yaşına kadar babamın bir arkadaşının tacizine uğradım.Babam yurt dışında yaşadığı için bir çok sorunumuzla ilgilenen üç çocuk babası bir adamdı. Ben bu olayı kimseye anlatmamıştım çünkü ne olduğunu anlayamamıştım.Ayrıca bu adam tacizi benimle yaşıt olan kızının yanında da yapıyordu bu yüzden kızının da bu tacize uğramış olabileceğinden şüpheleniyorum. Ben hatırlamadığım bir zaman sonra bu adamın evine gitmeyi red ettim,annem ve kuzenlerimse buna bir anlam veremeyip,o zaman benim kızlarını kıskandığımı düşünmüşler.Ben on sekiz yaşında bu olayı tekrar hatırladım ve uzun süreli bir depresyona girdim.Anneme ve babanneme bu durumu anlattım.
O kişiyle hala görüşme durumumuz yok ancak aynı sitede oturduğumuz için karşılaşma ihtimalimiz var.Ayrıca bunu babam bilmediği için yarın öbür gün evlendiğim zaman nikahıma da çağrılacağından korkuyorum.Bunun yanında bu adamın şu anda komşularının dört yaşındaki çocuğuyla zaman geçirdiğini öğrenmiş bulunmaktayım. Ben hala bu tacizi sürdürebileceğinden şüpheleniyorum.Ne yapmam gerekiyor
teşekkür ederim
Old 12-06-2008, 16:44   #2
Themis99

Sayın konuk,
Konuyla ilgili olarak Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Çocuğun cinsel istismarı suçtur ve kanunda ciddi yaptırımlar öngörülmüştür.
TCK madde 103 hükmü aynen şu şekildedir.
Alıntı:
''Çocukların cinsel istismarı

Madde 103 - (1) Çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, üç yıldan sekiz yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel istismar deyiminden;

a) Onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış,

b) Diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar,

Anlaşılır.

(2) Cinsel istismarın vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, sekiz yıldan onbeş yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(3) (Değişik: 29/6/2005 – 5377/12 md.) Cinsel istismarın üstsoy, ikinci veya üçüncü derecede kan hısmı, üvey baba, evlat edinen, vasi, eğitici, öğretici, bakıcı, sağlık hizmeti veren veya koruma ve gözetim yükümlülüğü bulunan diğer kişiler tarafından ya da hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle veya birden fazla kişi tarafından birlikte gerçekleştirilmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel istismarın, birinci fıkranın (a) bendindeki çocuklara karşı cebir veya tehdit kullanmak suretiyle gerçekleştirilmesi halinde, yukarıdaki fıkralara göre verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(5) Cinsel istismar için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması halinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(6) Suçun sonucunda mağdurun beden veya ruh sağlığının bozulması halinde, onbeş yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur.

(7) Suçun mağdurun bitkisel hayata girmesine veya ölümüne neden olması durumunda, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur.

Ayrıca belki bahsettiğiniz aile ile görüşmeniz uyarıda bulunmanız, çocuğun korunması için önemli olabilir.Burada ki takdir hakkı sizindir.
Sorunun her aşamsında mutlaka bir avukatın hukuki yardımından faydalanmanız , mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaat etmeniz haklarınızı güvenle kullanabilmeniz için önemlidir. Saygılar.
Old 12-06-2008, 22:16   #3
Akheront

Sayın konuk

Themis99 un da belirttiği gibi ceza kanunumuzda anlattığınız olay veya olaylara ilişkin çok ciddi yaptırımlar var. Fakat bunlar çok özel konular olduğundan ve millet olarak bu tür şeyleri bilhasa yetkili merciiler önünde ifade etmekten çekindiğimiz için bu vakaların ardı arkası kesilmiyor. Bir şekilde sineye çekilen bu tür tacizler, bilhasa bu tür eylemlere maruz kalanların hayatlarını son derece olumsuz etkilemekte fakat suçlular yaptıklarının cezasını çekmemektedirler. Bu nedenle zanlıların şikayet edilmesi suçla mücadelede oldukça önemlidir.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi