Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Takipsiz bırakılan davada aile konutu şerhi hemen kalkarmı?Yeniden nafaka bağlanırmı?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-12-2012, 14:35   #1
Konuk

Karar Takipsiz bırakılan davada aile konutu şerhi hemen kalkarmı?Yeniden nafaka bağlanırmı?

Boşanma davası açmıştım eşime ama davayı takipsiz bıraktım.
Oturduğum evin üstündeki aile konutu şerhi kesin kalkarmı?
Nezaman kalkar? Kalkmaması için ne yapmalıyım?
Diğer sorum,bana ve çocuğuma 500 TL nafaka bağlanmıştı.
şimdi davayı takipsiz bıraktım.Nafakam kesilirmi?
Eğer kesilirse tekrardan aynı miktarda nafaka talep etme hakkım varmı ve aynı meblağda nafakayı alabilirmiyim?Tekrardan nafaka davasımı açmam lazım yoksa?
Teşekkür ederim.
Old 30-12-2012, 22:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Alıntı:
Boşanma davası açmıştım eşime ama davayı takipsiz bıraktım.
Oturduğum evin üstündeki aile konutu şerhi kesin kalkarmı?
Nezaman kalkar? Kalkmaması için ne yapmalıyım?

Daha önceki mesajlarda olduğu gibi yanıtımızı tekrarlıyoruz.

Aile konutu şerhi boşanma olmadan kalkmaz.Kalkmaması için Sizin bir şey yapmanız da gerekmez.

Alıntı:
Diğer sorum,bana ve çocuğuma 500 TL nafaka bağlanmıştı.
şimdi davayı takipsiz bıraktım.Nafakam kesilirmi?
Eğer kesilirse tekrardan aynı miktarda nafaka talep etme hakkım varmı ve aynı meblağda nafakayı alabilirmiyim?Tekrardan nafaka davasımı açmam lazım yoksa?

Takipsizlik kararı kesinleştiğinde nafaka da kalkacaktır.Bu nedenle yeniden ve sadece nafaka davası açmanız gerekir.Takipsiz bırakılan dosyayı da delil olarak göstermeniz uygun olur.Hakimin benzer şartlarda benzer miktarda nafakaya hükmetmesi beklenir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 31-12-2012, 01:26   #3
Konuk-Mersin

Soru Banka borcu ödenmezse,aile konutu şerhi kalkarmı?

Yani takipsiz bıraktığım boşanma davası düşünce,hiç açılmamış gibi sayılınca,önceden mahkemenin koymuş olduğu Aile konutu şerhi hala geçerli oluyor yani aile konutu şerhi boşanma gerçekleşmediği için kalkmıyor değil mi?
Doğrumu anladım acaba?
Kocamda evin banka borcunu artık ödemeyeceğini söyledi.
Mahkeme tarafından üstüne aile konutu şerhi konulan bir ev,
mevcut olan banka kredisinin vadesi geldiği halde ödenmemesi
durumunda satışa çıkarılabilirmi?
Aile konutu şerhi kaldırılırmı?
Aile konutu şerhi(ev banka tarafından ipotekli olduğu için)
banka borcunun ödenmemesi durumunda kalkarmı?
Evin daha 8 yıllık geri ödemesi var bankaya.
Zor durumda kaldık.
Old 31-12-2012, 11:22   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aile Konutu şerhi, davanızdan vazgeçseniz de, dava düşse de tapu kaydı üzerinde kalmaya devam edecektir.

Evin borcunun ödenmemesi halinde ise, ev üzerinde aile konutu şerhi bulunmuş olsa da evin satışı gündeme gelecektir.

Evin alımından kaynaklanan borç nedeniyle, meskeniyet iddiasında da bulunulamayacak ve taşınmaz aile konutu olsa da haciz işlemleri sonuçlandırılacaktır.

Tekrarla, bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi