Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası reddedilirse çocuğum babada mı kalır? Geri alabilmek için ne yapabilirim?

Konuyu Kilitleyin
Old 13-07-2011, 16:03   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası reddedilirse çocuğum babada mı kalır? Geri alabilmek için ne yapabilirim?

merhaba;

Benim sormak istediğim bizim şu anda bir boşanma davamız var temmuzda görülecek fakat kızım kişisel ilişki gereği babanın yanında ve 30 gün boyunca orada olacak henüz 3 yaşında değil benim sormak istediğim daha önce bir olay yaşadım kızım 1,5 yaşındayken yine görmesi için babasına verdim ve bu sürede bizim davamız görülerek reddedildi babasıda bir daha kızımı bana getirmedi uzun uğraşılardan sonra tekrar bir boşanmma davası açarak ve tedbiren velayet alarak kızımı geri aldım şimdi tekrar aynı durum içerisindeyim boşanma davamız 3.celsesi görüldü hakim reddeder ise eşimin tekrar kızımı geri vermeyeceğinden korkuyorum 15 gündür orada bununla ilgili eğer hakim boşanma davasını reddeder ise bunu engellemek için yapabileceğim birsey varmı kızımı geri teslim alabilmek adına yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim saygılarımla...
Old 13-07-2011, 19:37   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Babanın çocuğu 30 günün sonunda size teslim etmemesi halinde TCK. 234.Madde gereğince suç duyurusunda bulunabilirsiniz.
Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması
(1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

(3) (Ek: 6/12/2006 – 5560/10 md.) Kanunî temsilcisinin bilgisi veya rızası dışında evi terk eden çocuğu, rızasıyla da olsa, ailesini veya yetkili makamları durumdan haberdar etmeksizin yanında tutan kişi, şikâyet üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Boşanma davanızın reddedilmesi halinde velayet için "aksine hüküm kurulmaz ise", tedbiren velayet ortadan kalkar. Velayet anne baba arasında ortak kullanılmaya devam edecektir. Bunu önlemek için boşanmanın reddi kararının kesinleşmesine kadar velayetin tarafınızda kalmasını talep edebilirsiniz.

Karar kesinleştikten sonra da taraflar ayrı yaşıyor ise, ayrı bir velayet davası ile velayetin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz.
Alıntı:
II. Ana ve baba evli ise
MADDE 336. Evlilik devam ettiği sürece ana ve baba velayeti birlikte kullanırlar.

Ortak hayata son verilmiş veya ayrılık hali gerçekleşmişse hakim, velayeti eşlerden birine verebilir.

Velayet, ana ve babadan birinin ölümü halinde sağ kalana, boşanmada ise çocuk kendisine bırakılan tarafa aittir.

Hak kaybına uğramamak ve doğru çabuk hareket edebilmek için bir avukatın doğrudan desteğini alınız.

Saygılar.
Old 14-07-2011, 10:20   #3
Konuk

cevabınıza çok çok teşekkür ederim bir nebze olsun içim rahatladı çok tedirginim çünkü hakim ilk davayı reddetti bunuda redderder ise nasıl bir yol izliyim sonuçta biz 3 senedir ayrıyız birleşmede olmadı ama hakim redderder ise velayet durumu ortadan kalkıyor çocuk ortada kalıyor evli bir çift gibi bu durumda ne yapayim yani hakimden boşanma davasını redderder ise ayrılığa hükmetmesini talep edebilirmiyim böyle bir şansım var ilgilinize çok teşekküler saygılar
Old 14-07-2011, 13:59   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanmaya karar verilip verilemeyeceği hususunda dosyanızın bir meslektaş tarafından birebir incelenmesi gerekir.

Davada iddialar tanık anlatımları ve her tür delil ile kanıtlanır. Vakit kaybetmeden bir avukatla görüşünüz.

Davanızın reddi halinde temyiz hakkınız vardır. Ayrıca ayrılığa hakim kendilinden de karar verebileceği gibi siz de bu yönde talepte bulunabilirsiniz.

En doğrusu bir avukatın dosyanızı DOĞRUDAN takip etmesidir. Lütfen bir adım atmadan önce dosyanızı incelettiriniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi