Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Özel kurumlara(Şitket vs.)verilen vekaletnamelerde baro pulu ve vekalet harcı gerekiyor mu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-03-2013, 18:33   #1
Avukat46

Varsayılan Özel kurumlara(Şitket vs.)verilen vekaletnamelerde baro pulu ve vekalet harcı gerekiyor mu

Özel kurumlara(Şitket vs.)verilen vekaletnamelerde baro pulu ve vekalet harcı gerekiyor mu?
Old 11-03-2013, 18:52   #2
Av.Tuğba Elmas

Verilmiyor, özellikle bankalara sunduğum vekaletnamelerde şu ana kadar harç ve baro pulu isteyen olmadı. Sadece aslı gibidir gibi onaylamanız yeterli olacaktır.
Old 12-03-2013, 11:58   #3
olgu

Yasada adli makamlara sunulacak vekaletnameler olarak bir ayrım yapılmadığından aslında her vekaletnameye gerekmekte.

Alıntı:
Yazan Avukatlık Kanunun Madde 27
Avukatlarca vekaletname sunulan merciler, pul yapıştırılmamış veya pulu noksan olan vekaletname ve örneklerini kabul edemez. Gerektiğinde ilgiliye on günlük süre verilerek bu süre içinde pul tamamlanmadıkça vekaletname işleme konulamaz.

Özel kurumlar işi yokuşa sürmemek için pul olmadan vekaletname ile de işlem yapmakta, kamu kurumlarının bazıları pulu istiyor.
Old 21-03-2013, 16:53   #5
Av. Feyza Altun

Geçen gün bir meslektaşım göndereceği ihtarnameye eklediği vekaletnameye noterin pul istediğini belirtti.
Ben bugüne kadar hiç böyle bir şeyle karşılaşmadım.
Old 21-03-2013, 17:05   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Avukat46
Özel kurumlara(Şitket vs.)verilen vekaletnamelerde baro pulu ve vekalet harcı gerekiyor mu?

Yasada merciin türü ( kamusal veya özel) bakımından bir ayırıma gidilmediğine göre, vekaletname sunulması hususuna dikkat edilecektir. Bu durumda, misal bir özel şirket olan bankaya vekaleten başvurduğunuzda vekaletnameye baro pulu yapıştırmanız gerekir.

Fiilen bu yasal gereğe dikkat ve riayet edilmemesi, adı üstünde "fiilendir" ; yasal değildir.
Old 21-03-2013, 17:17   #7
av.d.d

Sayın Altun, notere vekaletnamenin aslını götürmediğiniz takdirde bu şekilde uygulama yapıyorlar. Eğer siz aslını götürdüyseniz ve noterde vekaletin fotokopisi çekildi ise, baro pulu istenmiyor.
Old 21-03-2013, 17:22   #8
olgu

Ankara'da 2 farklı noterle çalıştım ikisi de baro pulu istedi. Uygulama şu şekilde, karşı tarafa göndereceğiniz vekaletnamenin pullu fotokopisi çekiliyor, noterde kalan surette sadece pul oluyor.
Baro pulu vekaletname veya yetki belgesine yapıştırılması gerekiyor. Aslı veya sureti önem arz etmiyor. Tabi noterler farklı uygulama yapabilirler.
Örnek verirsek boşanma davasında sunduğunuz vekaletname asıllarına da pul yapıştırıyorsunuz. ( bazı hakimler boşanma ve taşınmaz davalarında vekaletname aslını istiyor)
Old 21-03-2013, 17:23   #9
Stj. Av. Oya

Alıntı:
Yazan tug.capar
Verilmiyor, özellikle bankalara sunduğum vekaletnamelerde şu ana kadar harç ve baro pulu isteyen olmadı. Sadece aslı gibidir gibi onaylamanız yeterli olacaktır.

Tamamen katılıyorum. Aslı gibidir onayı istiyorlar sadece.
Old 21-03-2013, 17:27   #10
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan av.d.d
Sayın Altun, notere vekaletnamenin aslını götürmediğiniz takdirde bu şekilde uygulama yapıyorlar. Eğer siz aslını götürdüyseniz ve noterde vekaletin fotokopisi çekildi ise, baro pulu istenmiyor.

Meslektaşım 3 senedir değişik noterlerden defalarca ihtarname gönderdim fakat hiç bu tür bir taleple karşılaşmadım.

Meslektaşım pul istenebiliyor deyince yanımda fazladan pul taşımaya başladım.

Mesajınızı okuyunca pul yerine vekaletnamenin aslını da götüreceğim. Bilgi için teşkkürler.
Old 21-03-2013, 17:30   #11
av.d.d

Evet sayın Olgu, uygulamalar ilden ile, bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. İzmir'de benim çalıştığım noterlerde yukarıda mesajımda bahsettiğim gibi bir uygulama var.
Old 21-03-2013, 17:49   #12
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Feyza Altun
Meslektaşım 3 senedir değişik noterlerden defalarca ihtarname gönderdim fakat hiç bu tür bir taleple karşılaşmadım.

Meslektaşım pul istenebiliyor deyince yanımda fazladan pul taşımaya başladım.

Mesajınızı okuyunca pul yerine vekaletnamenin aslını da götüreceğim. Bilgi için teşkkürler.

Müvekkili de istemesinler de.. "Aslı Gibidir" yapılması ve baro pulu kafidir..
Old 21-03-2013, 17:54   #13
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Müvekkili de istemesinler de.. "Aslı Gibidir" yapılması ve baro pulu kafidir..

Ben olmadı bütün tarafları noterde hazır bulundururum
Old 21-03-2013, 18:15   #14
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Feyza Altun
Ben olmadı bütün tarafları noterde hazır bulundururum

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi