Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kusurlu EŞİn Davaci Erkekten Fazla MaaŞ Almasi Halİnde Nafaka Alip AlamayacaĞi Ve EŞten Habersİz Kredİ Kullanimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2012, 11:23   #1
avankara

Varsayılan Kusurlu EŞİn Davaci Erkekten Fazla MaaŞ Almasi Halİnde Nafaka Alip AlamayacaĞi Ve EŞten Habersİz Kredİ Kullanimi

Merhabalar. Müvekkilim evlendikten 1 hafta sonra eş kadın kredi kullanarak ailesine yardım etmiştir. Müvekkilim durumu öğrendikten sonra evliliğin sürmesi için çabalamışsa da sonuç alamamıştır. boşanma davası açılması halinde bu duruma ilişkin elinizde yargıtay kararı olan meslektaşım paylaşırsa sevinirim.Ayrıca müvekkilim eşinden(müvekkilim erkek) daha az (yarı yarıya) ücretle çalışmakta.Daha fazla kazanan kadın eşe yine de nafakaya hükmedilir mi?Kredi kullanımı kusur olarak adledeilir mi?Şimdiden teşekkür ederim.
Old 06-02-2012, 12:39   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar. Müvekkilim evlendikten 1 hafta sonra eş kadın kredi kullanarak ailesine yardım etmiştir. Müvekkilim durumu öğrendikten sonra evliliğin sürmesi için çabalamışsa da sonuç alamamıştır. boşanma davası açılması halinde bu duruma ilişkin elinizde yargıtay kararı olan meslektaşım paylaşırsa sevinirim.Ayrıca müvekkilim eşinden(müvekkilim erkek) daha az (yarı yarıya) ücretle çalışmakta.Daha fazla kazanan kadın eşe yine de nafakaya hükmedilir mi?Kredi kullanımı kusur olarak adledeilir mi?Şimdiden teşekkür ederim.
Sayın avankara;

Medeni Kanun'un "Yoksulluk nafakası" başlığı altında düzenlenen 175. maddesine göre; "Boşanma yüzünden yoksulluğa düşecek taraf, kusuru daha ağır olmamak koşuluyla geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak nafaka isteyebilir. Nafaka yükümlüsünün kusuru aranmaz."

Nafakanın takdir edilmesinde en önemli ölçüt, nafaka talep eden tarafın boşanmayla yoksulluğa düşecek olup olmaması hususudur. Dolayısıyla müvekkilinizin eşinin boşanma ile yoksulluğa düşmeyecek olması kendisi lehine nafakaya hükmedilmemesi için yeterli bir neden olacaktır.

Ayrıca daha kusurlu olduğu kanaatine varılırsa da nafakaya hükmedilmemesi gerekir. Nafaka konusundaki madde düzenlemesinin yeterince açık olduğu kanaatindeyim.

Bir eşin diğer eşin bilgi ve/veya onayı olmaksızın kredi çekmiş olması ve kredinin, evlilik birliğinin devamı noktasında sıkıntı oluşturabilme ihtimalinin varlığını kusur olarak kabul etmek gerekir düşüncesindeyim.

Saygılarımla..
Old 06-02-2012, 12:56   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan avankara

Sayın Ekici'nin nafakaya ilişkin düşüncelerine aynen katılmakla birlikte, kredi kullanımının her durumda kusur olarak atfedilemeyeceğini düşünüyorum.

Zira Yargıtay'ın uygulamalarından gördüğümüz üzere, boşanmaya sebep olacak derecede bulunmayan borçlanmaların haklı neden kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer bir söyleyişle, aşırı bir borçlanma varsa, borçlanmadan sonra bu borçlar kasten ödenmiyorsa, ya da ödenemeyip icra koğuşturması yapılmasına sebep olunmuşsa, yahut borçlanılıp kumar oynanıyor, aşırı derecede şans oyunları oynanıyor ya da bu para içkiye ya da gayri ahlaki yerlere harcanıyorsa boşanma için haklı neden kabul edilebilir. Ancak somut olayda kadın eşin 2.000-TL maaşı var, aylık 300-TL geri ödemeli 5.000-TL kredi çekimi ve bu paranın ihtiyacı olan ebeveynine vermesi durumunda bu somut durumun boşanmaya haklı gerekçe olmayacağını düşünüyorum. MK 2 her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. "Herkes haklarını kullanırken ve borçlarını öderken dürüstlük kuralına uymalıdır"
Old 06-02-2012, 13:03   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sayın Ekici'nin nafakaya ilişkin düşüncelerine aynen katılmakla birlikte, kredi kullanımının her durumda kusur olarak atfedilemeyecğini düşünüyorum.

Zira Yargıtay'ın uygulamalarından gördüğümüz üzere, boşanmaya sebep olacak derecede bulunmayan borçlanmaların haklı neden kabul edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Diğer bir söyleyişle, aşırı bir borçlanma yoksa, borçlanmadan sonra bu borçlar kasten ödenmiyorsa, ya da ödenemeyip icra koğuşturması yapılmasına sebep olunmuşsa, yahut borçlanılıp kumar oynanıyor, aşırı derecede şans oyunları oynanıyor ya da bu para içkiye ya da gayri ahlaki yerlere harcanıyorsa boşanma için haklı neden kabul edilebilir. Ancak somut olayda kadın eşin 2.000-TL maaşı var, aylık 300-TL geri ödemeli 5.000-TL kredi çekimi ve bu paranın ihtiyacı olan ebeveynine vermesi durumunda bu somut durumun boşanmaya haklı gerekçe olmayacağını düşünüyorum. MK 2 her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. "Herkes haklarını kullanırken ve borçlarını öderken dürüstlük kuralına uymalıdır"
Sayın Av. İbrahim YİĞİT;

Aslında "kredi kullanımına" ilişkin yorumuma da katılıyorsunuz. Zira "...evlilik birliğinin devamı noktasında sıkıntı oluşturabilme ihtimalinin varlığı..." şeklindeki cümlem bu durumu ortaya koyuyor.

Saygılarımla..
Old 07-02-2012, 17:25   #5
avankara

Yargıtay tarafından verilen bir kararda eşinin cebinden haberi olmadan para almayı evlilik birliğinin temelinden sarsılması olarak nitelendirmiş.Ben benzer bir durum gibi algıladım. Sayın meslektaşımın vermiş olduğu 5000 Tl. kredi kullanımı örneğinde bir nebze hoşgörülebilir bir durum mevcut ise de somut olayda 30.000 tl. kredi mevcut ve bu durum ailevi ilişkilerini olumsuz olarak etkilemiş.Bu sebeple ben evlilik birliğinin temelinden sarsılması haline girebileceği kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi