Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacaklı Asilin İcra Dosyasından Feragati İle Avukatın Vekalet Ücreti Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-05-2010, 13:35   #1
LePapillon

Varsayılan Alacaklı Asilin İcra Dosyasından Feragati İle Avukatın Vekalet Ücreti Sorunu

Değerli Meslektaşlar,
Biz avukatlar için herşeyden önce kendi müvekkillerimiz önemli sıkıntılar yaratmakta. Yine bir müvekkil – borçlu ittifakının arasında kalmış bulunuyorum.
İcraya konulması için müvekkil tarafından 10.000 TL’lik çek verildi. İcra takibini başlattım ve yine bilindik senaryo… Müvekkil çek bedelini (yalnızca 10.000TL’yi…) borçludan haricen tahsil eder, bu husustan beni haberdar etmez, üstelik gider icra dairesinde takipten feragat eder. Ve tüm bunları borçlunun bilgisi dahilinde yapar. Bu yüzden “ittifak” sözcüğünü kullanmak ihtiyacı duydum. Avukatın haklarına zarar vermek dışında bir hedef göremiyorum.
Türk Hukuk Sitesi’nde bu konudaki tartışmaları takip ettim.
Ancak ben bu hususta alamadığım karşı vekalet ücretim sebebiyle müttefiklerin her ikisinin de (hem müvekkil hem de çek borçlusu) müştereken ve müteselsilen sorumlu olduklarını düşünüyorum. Şahsi kanaatim müteselsil olarak borçludan da talep edilebileceği yönünde. Öyle ki, vekalet ücretinin avukata ait olduğu yönündeki yasa maddesi karşısında, avukata vekalet ücreti borcu olan borçlunun, alacaklı asilin feragat beyanı ile avukata olan borcundan kurtulamayacağını düşünüyorum. Siz değerli meslektaşların bu husustaki görüşleri nelerdir?
Ayrıca, haricen ödenen para yalnızca çek bedeli kadar. Yani icra dosyasını kapatmıyor… Nitekim malumunuz, ilk yapılan ödemeler BK m. 84 gereği fer’ilerden mahsup edilir, yani hala asıl alacak tam olarak ödenmiş değil… Hal böyle iken, müvekkilin feragatine rağmen borçlu hakkında karşılıksız çek şikayetinde bulunabilir miyim?
Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler…
– LE PAPILLON –
Old 26-05-2010, 13:44   #2
üye32062

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=25767
Yukarıda link işinize yarayabilir.iyi çlışmalar
Old 26-05-2010, 13:58   #3
mehmetseyrek

Sayın Meslektaşım,
Alacaklının, vekile rağmen bizzat gidip icra dosyasından feragat etmesi borçlu ve alacaklının haricen anlaştığına;gizli bir uzlaşmanın varlığına karine teşkil eder.Avukatlık yasası madde 165 gereğince her iki taraf da avukatlık ücretinin ödenmesi hususunda müteselsil borçlu sayılırlar.İttifak sözcüğü yerine " "taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan iş" terimini kullanmanızı öneririm.
Müvekkilin feragatine rağmen borçlu hakkında karşılıksız çekten şikayette bulunamazsınız.Avukat, vekaletnameye dayanarak her davayı açamaz, her başvuruyu yapamaz.Şöyle demek daha doğru olacak sanıyorum.Her bir dava, her bir takip, her bir başvuru için müvekkilden ayrı ayrı yazılı direktif alma zorunluluğumuz vardır.Gerçi biz, bize verilen çeki icra takibine koyarken bu bize verilen icra takibi direktifinin içinde karşılıksız çekten şikayet etme direktifi de mevcuttur diye düşünüyoruz.Ama işin aslı öyle değil.Karşılıksız çekten şikayet etmek için ayrıca (hatta yazılı) direktif almak zorundayız.Yoksa elimizdeki genel vekaletname müvekkil adına istediğimiz başvuruyu yapabileceğimiz anlamına gelmez.
Kolaylıklar dilerim.
Av. MEHMET SEYREK
Old 26-05-2010, 17:01   #4
LePapillon

Değerli görüşleriniz için bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok aydınlatıcı oldular.

Peki, Sn. Avukat Mehmet SEYREK'in görüşü doğrultusunda, vekalet ücretimin tahsili amacıyla borçluya ve müvekkilime karşı (müşterek ve müteselsil borçluluk) icra takibi başlatmadan önce, vekillikten çekilmeli miyim? Yoksa, vekil kalarak da müvekkilime karşı icra takibi başlatmam mümkün müdür?
İyi çalışmalar
- LE PAPILLON -
Old 26-05-2010, 19:53   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan LePapillon
Değerli görüşleriniz için bir kez daha teşekkür ediyorum. Çok aydınlatıcı oldular.

Peki, Sn. Avukat Mehmet SEYREK'in görüşü doğrultusunda, vekalet ücretimin tahsili amacıyla borçluya ve müvekkilime karşı (müşterek ve müteselsil borçluluk) icra takibi başlatmadan önce, vekillikten çekilmeli miyim? Yoksa, vekil kalarak da müvekkilime karşı icra takibi başlatmam mümkün müdür?
İyi çalışmalar
- LE PAPILLON -

İcra takibi başlatarak "haklı istifa" prosedürünü işletmeye başlamış olursunuz. Dosyalarda müvekkil adına talep açmamalısınız. Feragat edilen dosyadan başka bir dosya yoksa, başkaca bir işlem yapmanıza gerek olmadığını düşünmekteyim.
Old 26-05-2010, 19:54   #6
Av.H.Sancar KARACA

Olayınızda, vekillikten istifa haklı sebebe dayanmaktadır ve Avukatlık Kanunu'nun (Sayın SEYREK'İN görüşüne katılıyorum) 165.maddesi uyarınca "taraflar arasında anlaşmayla sonuçlanan ve takipsiz bırakılan iş"e dayanarak, varsa vekillik sözleşmesindeki, yoksa asgari tarifeye göre avukatlık ücretinizi her iki taraftan talep edebilirsiniz (diye düşünüyorum).
Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi