Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

arabuluculuk süreci taraf ekleme

Yanıt
Old 05-05-2019, 14:17   #1
denizizm

Varsayılan arabuluculuk süreci taraf ekleme

arkadaşlar merhaba arabulucu tarafların talebi olmadan olayın niteliğine göre kendi insiyatifi ile sürece taraf ekleyebilir mi? teşekkürler.
Old 06-05-2019, 09:37   #2
olgu

Tarafların talebi yoksa ancak işe iade durumu sözkonusu ile asıl yada alt işvereni arabulucu resen ekleyebilir.

7036 sayılı yasa 3/15. madde
"Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin varlığı hâlinde işe iade talebiyle arabulucuya
başvurulduğunda, anlaşmanın gerçekleşebilmesi için işverenlerin arabuluculuk görüşmelerine
birlikte katılmaları ve iradelerinin birbirine uygun olması aranır"
Old 10-05-2019, 08:18   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan olgu
Tarafların talebi yoksa ancak işe iade durumu sözkonusu ile asıl yada alt işvereni arabulucu resen ekleyebilir.

7036 sayılı yasa 3/15. madde
"Asıl işveren-alt işveren ilişkisinin varlığı hâlinde işe iade talebiyle arabulucuya
başvurulduğunda, anlaşmanın gerçekleşebilmesi için işverenlerin arabuluculuk görüşmelerine
birlikte katılmaları ve iradelerinin birbirine uygun olması aranır"

Kanaatimce arabulucunun resen taraf ekleme yetkisi ve görevi asla yoktur. Söz konusu düzenleme asıl işveren alt işveren taraflarının olduğu durumda, 3 taraftan sadece ikisinin anlaşmasının, anlaşmanın geçerliliği için yeterli olmayacağını ifade etmektedir.
Arabulucunun önüne gelen dosyada, asıl işveren alt işveren ilişkisinin varlığı da uyuşmazlık konusu olabilir. İşçi, muvazaanın olduğunu, kendisinin tek bir işvereni olduğunu düşünerek tek bir işverene dava yönelttiğinde, arabulucu buna resen müdahale edemez. (Mahkememe bu iddiayı kabul etmez; geçerli bir asıl işveren alt işveren ilişkisinin varlığı sebebiyle işçinin davasını reddeder; o ayrı bir şey...)
Old 10-05-2019, 08:59   #4
Admin

Ben de farklı bir görüş sunayım:

Arabulucunun hiçbir şekilde re'sen taraf ekleme durumu olamaz, taraf eklenmesini ancak mevcut taraflardan biri isteyebilir.

Ancak görüşmenin taraflarından birinin taraf eklenmesini istediği her durumda da (işe iade olsun veya olmasın) arabulucu o tarafı sürece davet edebilir.

Arabuluculuk dostane bir müzakere ve anlaşma zeminidir, katı usuli kurallara tabi bir yargılama süreci değil. Bir sorunu çözmek için bir araya gelen tarafların üçüncü bir tarafı da görüşmeye davet etmesine engel bir durum düşünülemez. Ancak arabulucu "tarafsız" olduğu için bu eklemeyi kendi inisiyatifi ile yapamaz ancak bir tarafın isteği ile davet gönderebilir.

İşe iade konusundaki anlaşmalarda ise yasa maddesi açık olduğu için alt üstveren ve üst işveren birlikte anlaşmayı kabul etmediği sürece bu konuda bir anlaşma düzenlemeyecektir. Ancak bu durumda dahi -bence- arabulucu alt/üst işvereni re'sen dahil edemez, onun yerine başvurucuyu bu şekilde işe iade anlaşması düzenleyemeyeceği konusunda uyararak onun talebiyle davet gönderebilir. Başvurucu bu noktada işe iade konusunda ısrarcı ise diğer işverenin de davet edilmesini arabulucudan isteyebilir veya diğer işvereni sürece katmak istemiyorsa, mevcut işverenle işe iade dışında bir zeminde anlaşma yapabilir.
Old 10-05-2019, 09:02   #5
denizizm

Tesekkur ediyorum ayrı ayrı açıklamalar için
Old 12-05-2019, 22:48   #6
Av.Nevzat

Alıntı:
Yazan denizizm
arkadaşlar merhaba arabulucu tarafların talebi olmadan olayın niteliğine göre kendi insiyatifi ile sürece taraf ekleyebilir mi? teşekkürler.

Böyle bir uygulamayla mı karşılaştınız? Biraz somutlaştırır mısınız?
Old 12-12-2019, 08:51   #7
Senatus

Ben somutlaştırayım ;
Bu hafta içi gelen bir görevde işçi sadece X Belediyesi'ne yönelik başvuru yapmış.
Bld Vekili'ni oturum günü belirlemek için aradığımda ( Whatsapp'tan formu da atmıştım ) işçiyi hemen tanıdı ve o işçinin belediyenin değil belediyenin Y şirketinin sigortalısı olarak çalıştığını ve eğer davasını belediyeye açarsa reddedileceğini belirtti işçiyi aydınlatmam için.
Şimdi ben mesela düşünüyorum re'sen mi o şirketi katayım sürece diye veya işçiyi Arb Bürosu'na yollayıp taraf ekletmesini mi tavsiye etsem ?
Old 12-12-2019, 08:57   #8
olgu

Büro taraf ekleme yapamıyor, tarafların talebi üzerine siz dahil ediyorsunuz ilgili tarafı
Old 12-12-2019, 13:05   #9
Senatus

Başvurucu işçiden talep dilekçesi aldım, daha doğrusu talebibe dair tutanak ekledim dosyama.
'' Taraf-LAR '' derken sayın Olgu ?
Karşı Taraf İşveren'e veya eklediğimiz diğer karşı tarafa görüşünü sormadım. Vekillerini bilgilendirdim ama.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi