Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

temyizden sonra boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 16-09-2012, 19:35   #1
yasemn

Varsayılan temyizden sonra boşanma

merhabalar benim yaklaşık 3 yıl önce boşanma mahkemem red oldu ve biz temyize gitmeyip 3 yıl beklemeyi tercih ettik davamız anlaşmalı değil bu sebepten dolayı 3 yılımız dolduğunda ben dava açmak istemiyorum onun bu davayı açması halinde benimde davaya gitmemem halinde herhangi bir şekilde cezalandırılır mıyım yada boşanabilir miyiz bulunduğum yerde emniyet müdürlüğünde bir dilekçe yazıp göndersem olur mu yani kısacası o kişiyle karşı karşıya gelmek istemiyorum ve bunun için davaya gitmeden nasıl boşanabilirim öğrenmek istiyorum teşekkürler
Old 17-09-2012, 06:01   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan yasemn
merhabalar benim yaklaşık 3 yıl önce boşanma mahkemem red oldu ve biz temyize gitmeyip 3 yıl beklemeyi tercih ettik davamız anlaşmalı değil bu sebepten dolayı 3 yılımız dolduğunda ben dava açmak istemiyorum onun bu davayı açması halinde benimde davaya gitmemem halinde herhangi bir şekilde cezalandırılır mıyım yada boşanabilir miyiz bulunduğum yerde emniyet müdürlüğünde bir dilekçe yazıp göndersem olur mu yani kısacası o kişiyle karşı karşıya gelmek istemiyorum ve bunun için davaya gitmeden nasıl boşanabilirim öğrenmek istiyorum teşekkürler

Sayın konuk,
İlk davadaki kararın kesinleşmesinden itibaren 3 yıl geçmesi ve bu sürede eşlerin biraraya gelmemesi halinde, eşlerden birinin dava açması üzerine mahkeme boşanmaya karar verebilir. Davayı kimin açtığının önemi yoktur. Duruşmaya gitmediğiniz için cezalandırılmazsınız. Ancak varsa çocukların velayeti ve mali haklarınız bakımından davayı takip etmeniz, delillerinizi bildirmeniz ve karşı tarafın beyanlarına yanıt vermeniz önemlidir. Bulunduğunuz yerdeki mahkeme aracılığıyla davanın görüldüğü mahkemeye dilekçe gönderebilirsiniz. Emniyet müdürlüklerinin bu konuda yetkisi yoktur.
Hak kaybına uğramamak için en doğru olan, davanızı bir avukatla birlikte takip etmenizdir.
Old 17-09-2012, 14:45   #3
Konuk

çocuğumuz yok ancak ondan almam gereken 15.000 lira bir gibi bir alacağım var fakat zaten anlaşamadığımız için boşanamadık ve bunu vermeyi kabul etmiyor benden bir kuruş alamazsın bak hakim bile sana hiç bir şey vermedi diyor hakim nafaka falan bağlamadı bana hatta aldattığını ailemden şahitlerle kanıtladım hakim ne var yani aldatmışsa aldatmış dedi o yüzden artık adalete güvenemiyorum... bu durumda 3 yılımız dolduktan sonra ben hala alacağım için dirensem davayı kanıtlıyabilir miyim bilmiyorum fazla uzamasını da istemiyorum onların yüzünü de görmek istemiyorum alacaklarımı alamıyacağımı düşündüğüm için de davayı takip etmek istemiyorum davayı takip etmezsem kendim ve ya avukatla dava çok uzar mı acaba yada takip etsem alacaklarımı alabilirmiyim sorularımı cevapladığınız için çok teşekkür ederim
Old 18-09-2012, 10:27   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası açılmakla hakim tedbir nafakasına hükmetmek zorundadır. Boşanmanın reddi kararının ksinleşmesine kadar bu nafaka sürer.

Bundan sonra siz ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu ispatlayarak tarafınıza nafaka bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Bu zamana kadar dava açmamışsınız. Boşanma drosyanızla birlikte bir avukata giderek bu hususu gözden geçirebilirsiniz.

Üçyılan sonunda açılan boşanma davasında nafaka ve tazminat talep edebilirsiniz. Hak kaybına uğramamak için dava avukatla takip edilmelidir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz!

Saygılarımızla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi