Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardımda Vekillikten İstifa Mümkün mü?

Yanıt
Old 21-06-2006, 10:32   #1
Av. Esra Elif Şener

Varsayılan Adli Yardımda Vekillikten İstifa Mümkün mü?

Kayıtlı olduğum baronun adli yardım bürosunca görevlendirildiğim bir davada vekillikten çekilmek istiyorum.Baronun adli yardım kararı ve görevlendirme söz konusu olduğunda istifa mümkün müdür?
Old 21-06-2006, 12:07   #2
hukukçu42

Sn. Şener
Sorunuzun cevabı TBB nin Adli Yardım Yönetmeliğinde bulunmaktadır.
Alıntı:
d) Görevlendirilen avukat, bu işi yapmaktan haklı bir neden olmaksızın çekinmek isterse, görevin kendisine bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde, o işin tarifede belirlenen ücretini baroya ödeyerek görevden çekilebilir

Saygılarımla
Old 21-06-2006, 12:26   #3
hukukçu42

Aynı yönetmelik m.7:
Alıntı:
Adli yardım görevini haklı nedenler dışında tamamlamayan avukat, aldığı ücretin iki katını Baroya ödemekle yükümlüdür

Saygılarımla;
Old 21-06-2006, 12:29   #4
Yücel Kocabaş

Avukatlık Kanunu
AVUKATIN VEKALETTEN ÇEKİLMESİ:
Madde 41 -
Belli bir işi takipten veya savunmadan isteği ile çekilen avukatın o işe ait vekalet görevi, durumu müvekkiline tebliğinden itibaren onbeş gün süre ile devam eder.
Şu kadar ki, adli müzaharet bürosu yahut baro başkanı tarafından tayin edilen avukat, kaçınılmaz bir sebep veya haklı bir özürü olmadıkça, görevi yerine getirmekten çekinemez. Kaçınılmaz sebebin veya haklı özürün takdiri avukatı tayin eden makama aittir.

TBB Adli Yardım Yönetmeliği
MADDE 6/d) Görevlendirilen avukat, bu işi yapmaktan haklı bir nedenle çekilmek isterse, görevin kendisine bildirildiği tarihten itibaren on beş gün içinde, o işin tarifede belirlenen ücretini Baroya ödeyerek görevden çekilebilir

Saygılarımla.
Old 22-06-2006, 16:12   #5
avherdogru

Adli yardımda vekillikten çekilme konusunda fikir yürüten arkadaşlara katılıyorum. Peki, adli yardım görevi üstlenen avukat, o işi nedeniyle bir başka avukata baronun izni olmaksızın yetki belgesi veremiyor. Meseleyi bir de bu yönde tartışalım ne dersiniz?
Old 22-06-2006, 16:58   #6
krizantem

Varsayılan Adli yardım/ davadan çekilme

Adli yardım talebinde bulunup kendisine avukat atanan kişi, daha sonra bir başka avukata vekalet verir ve bir takım usulü işlemleri bu avukata verdiği talimatla yürütürse bu durumda adli yardım ile tayin olunan avukat ne yapmalıdır dersiniz?
Old 25-06-2006, 03:28   #7
ibreti

Varsayılan Bu halde

Adli yardım, adı üzerinde yardımdır.
Alıntı:
Adli yardım talebinde bulunup kendisine avukat atanan kişi, daha sonra bir başka avukata vekalet verir ve bir takım usulü işlemleri bu avukata verdiği talimatla yürütürse
adli yardıma gereksinimi kalmamış demektir. Bu halde adli yardım için görevlendirilen avukat doğrudan doğruya savunmanlıktan istifa edip, durumu nedenleri ile birlikte kendisini bu göreve atayan barosuna bildirir.
Old 20-01-2008, 23:53   #8
caner87

avukatın bürosunu kapatması haklı neden midir ve bu durumda da almadığım ücretin iki katını mı ödemem gerekir?

adli yardım görevim var dilkeçesi ve ilk duruşmasına girdim fakat büromu kapatma durumum var bu durumda ne gibi kayıplarım olacak...
Old 24-02-2008, 14:22   #9
caner87

izmir adli yardım bürosu dosyayı ücret almayacağını belirten bi avukata verebiliyosak sorun olmadığını söyledi. Gerçi ofisimi kapatmadım ama eğer kapatmış olsaydım bu görevi devam ettirecek bir avukat arkadaş bulmam gerekecekti.. Ya da iki katı kadar geri ödeme yapmam gerekecekti.iyi günler.
Old 25-02-2008, 13:46   #10
amon

Bana kalırsa dosyadan çekilmeyi gerektiren hususları bir rapor olarak sunup adli yardım bürosunun bu konuyla ilgili vereceği karara göre hareket etmek gerekmektedir. Gayet tabi avukatında dosyadan çekilmek için haklı nedenleri bulunabilir,bu gibi durumlarda ücretin iki katıyla ödenmesi bana saçma geliyor.
Old 25-02-2008, 18:33   #11
hukukcu15

Büroyu kapatma derken ,Avukatlık mesleğini bırakmayı kastediyorsanız bu Adli Yardım Yönetmeliği çerçevesinde haklı bir istifadır.Bu halde aldığınız avukatlık ücretinin 2 katını ödemezsiniz. Ancak ofisi kapatıp ücretli olarak Avukatlık yapıyorsanız , diğer ifade ile baro levhasına hala kayıtlı iseniz göreviniz devam eder. İstifa etmek isterseniz avukatlık ücretinin 2 katını baronuza ödemek durumundasınız.
Old 19-07-2011, 14:45   #12
hakkaniyet_

Alıntı:
Yazan caner87
izmir adli yardım bürosu dosyayı ücret almayacağını belirten bi avukata verebiliyosak sorun olmadığını söyledi. Gerçi ofisimi kapatmadım ama eğer kapatmış olsaydım bu görevi devam ettirecek bir avukat arkadaş bulmam gerekecekti.. Ya da iki katı kadar geri ödeme yapmam gerekecekti.iyi günler.
Sanırım burada adli yardımın işleyişindeki bir aksaklık göze çarpıyordur.Zira ya ücretin 2 katını ödemek, ya da bir avukat arkadaşa rica-minnet şıkkı......Haklı nedenlerle adli yardım dosyasındaki görevi bırakmak zorunda kalan avukatlar neden cezalandırılıyor?
Adli yardım mevzuatı gözden geçirilmeli....
Old 19-07-2011, 14:53   #13
hakkaniyet_

Dosyadan istifanın karşılığı en azından dosyanın son hali paralelinde ücret iadesi olsa,düzenleme daha yerinde olurdu gibi geliyor....Ayrıca "ücret almayacağını belirten bir avukata dosyayı verebileceğimiz takdirde" diyor uygulama da kim ücret almadan bu külfete katlanmak ister ki?
Old 10-11-2011, 20:01   #14
tiryakim

Peki adli yardımdan görev alan avukat davayı açtıktan sonra, daha duruşma günü gelmeden adli yardım dosyasından çekilebilir mi ?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi