Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Savcılık Sınavı Soru Tipleri

Yanıt
Old 13-07-2002, 00:14   #1
erdem.ozcan

Soru Hakimlik Savcılık Sınavı Soru Tipleri

Hakimlik - Savcılık sınavında çıkan sorular için konu yüzdelerini bilen var mı, hangi konudan kaç soru çıkıyor?
Old 14-07-2002, 09:39   #2
suatuyar

Bu konuda bir yönetmelik var onu incelemek gerekiyor sanırım...
Old 08-07-2003, 16:47   #3
neslihanvural

bu konu için memurlar.net sitesinden sanırım faydalanabilirsin..
Old 30-04-2006, 13:26   #4
mkorunan

adalet bakanlığının stesinde aradığınız soruların cevabını bulabılırsın
Old 30-04-2006, 15:17   #5
Cest la vie

http://www.osym.gov.tr'den de Nisan ayinda yapilmis sinavin soru ve cevaplarini bulabilirsiniz.
Old 02-05-2006, 09:25   #6
hatice selci

Varsayılan teşekkür ederim

verdiğiniz bilgi için teşekkürler.çok yardımcı oldunuz.kolay gelsin.başarılar.
Old 04-06-2006, 13:03   #7
muratzumrut

10 anayasa,
10 idare,
15 medeni(medeni+eşya),
10 icra+iflas,
20 ceza,
10 humk,
10 borçlar genel,
15 ticaret (şirketler+kıymetli evrak+tic. işl.)

acaba 2006 ekim kasım döneminde sınav açılacakmı duyumu olan varmı arkadaşlar???
Old 01-07-2006, 22:24   #8
muranka

HAKİMLİK SAVCILIK SINAVI KASIM AYINDA YAPILABİLİRMİŞ. BAŞVURULAR AĞUSTOS AYINDA YAPILACAKMIŞ. RESMİ BİLGİ DEĞİL MALESEF.
Old 24-07-2006, 22:41   #9
özlem arslan

sevgili meslektaş arkadaşlar,bizleri bu konularda aydınlattığınız için çok tşk ederim.ancak benim asıl merak ettiğim konu mülakat sınavı.bu sınavda bilhassa hangi kriterlerin uygulandığını,nelere göre bir seçim yapıldığını merak ediyorum açıkçası.bu konu da bilgi sahibi olan arkadaşların,bu bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum.şimdiden teşekürler....
Old 25-07-2006, 01:36   #10
Av.Cihan Nuri

tabiki ilk önce hepimize o sınavı geçmek nasip etsin ALLAH... biliyorsunuz hiçte kolay bir sınav değil.. mülakat aşamasında kılık kıyafet, konuşma tarzın ve bir takım hukui sorular benim tahminimce.. tabi asıl bu soruların muhattabı bu mülakat giripte gecenlerdir.. benimkisi sadece tahmin..
Old 25-07-2006, 14:24   #11
calforn

torpil olayı hala devam ediyor mu acaba?? mesela bir arkadaşımın torpili varmış sadece tüzük nedir diye sormuşlar ve geçmiş. ne biçim bir düzendir bu anlamıyorum...
Old 25-07-2006, 17:44   #12
özlem arslan

Benim de bu konuyla ilgili asıl merak ettiğim husus,torpil adı verilen ve adalet sisteminin virüsü sayılan bu oluşumun gerçek anlamda ne kadar etkin olduğudur.Duyumlara bakılırsa torpilsiz bu sınavı kazanmak ütopya derecesinde.Ama ben yinede emeğin o kutsal değerine inanan bir insan olduğumdan,bunun o kadarda yoğun yaşanmadığına inanmak istiyorum.Ve bu inancımın kendimi tatminden öte bi değer taşıyıp taşımadığını merak ediyorum.Bu konu da bilgi sahibi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirse sevinirim[?????]
Old 14-08-2006, 21:18   #13
youcef

Varsayılan hakimlik savcılık sınavı ialnı

merhaba arkadaşlar.
memurlar.net te adli hakimlik savcılık sınavının 25 kasımda olacağı üzerine bi haber var.bu ne kadar doğru?bilgisi olan var mı?teşekkürler
Old 15-08-2006, 13:44   #14
Av.Ayşe

Arkadaşlar torpil demeyiniz lütfen.Uygulamada sizin torpil dediğiniz şey referans olarak adlandırılıyor. Sanki referans deyince gerçeklerin niteliği değişiyor.Adalet Bakanlığının açtığı sınavlarda bile eşitlik ilkesinin sağlanamaması çok çok üzücü bir gerçek maalesef.Bu nedenle de sınava girmeyi düşünen arkadaşlar çok çalışmanın dışında mülakatta kendilerine referans olacak birilerini bulmayı da ihmal etmesinler.Saygılarımla.
Old 16-08-2006, 10:45   #15
muranka

Önemli Hakİmlİk Savcilik Sinavi

ARKADAŞLAR SINAV BELLİ OLDU. ADALET BAKANLIĞININ RESMİ İLANIDIR.
Adlî yargı hâkim ve savcı adaylığı yazılı sınavı 25 Kasım 2006 Cumartesi günü Ankara’da yapılacaktır.
Sınav saat 09.30’da başlayacak ve yaklaşık 3 saat sürecektir
Başvurular 18 Eylül 2006 Pazartesi günü başlayacak, 06 Ekim 2006 Cuma günü mesai saati bitiminde sona erecektir. 500 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alınacaktır.
SINAV KOŞULLARI VE DAHA DETAYLI BİLGİ İÇİN AŞAAĞIDAKİ ADRESE BAKABİLİRSİNİZ..
www.pgm.adalet.gov.tr/duyuru/06kasim_adli.htm
Old 19-08-2006, 21:31   #16
AV.BERAT KAZLI

Arkadaşlar hakimlik sınavına son başvuru tarihi olarak 25 ağustos oldunu duydum
Old 20-08-2006, 16:05   #17
muranka

Önemli

25AĞUSTOS İDARİ HAKİMLİK SINAVI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİDİR..
Old 24-08-2006, 08:42   #18
darci

peki arkadaşlar bu sınava girmiş arkadaşlara yönelik soruyorum bunu; hangi kaynaklardan çalışmak gerekiyoru? konu anlatımlı test kitapların yeterli olur mu? ankara üniversitesinin hocalarının kitaplarından mı çalılşmak gerek sadece?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim..
Old 24-08-2006, 08:57   #19
Av.Ersin VARGÜN

Sevgili darci, bir kaç kez sözkonusu sınava girmiş biri olarak diyebilirim ki: en yetkin kaynaklar savaş yayın evinin altın serisi..ayrıca soru bankası olarak da şu an en iyisi :THEMİS..umarım muvaffak olursun..ayrıntılı bilgileri memurlar netteki forumlarda okuyabilirsin..
Old 26-08-2006, 05:18   #20
A.Baran Eyüpoğlu

Merhaba,adli hakim ve savcı alımı için yapılacak sınavın ilanının,5.maddesi [e] bendinde askerlik durumu belirtilmiş.Burada ´´Askerlik durumu itibariyle,askerlikle ilgisi bulunmamak veya muvazzaflık hizmetini yapıyor veya yapmış olmak,yahut erteletmiş veya yedeğe geçirilmiş olma`` şartları aranıyor.
Geçen nisan ayında 31 mart 2007'ye kadar askerlik işlemleri bakımından bir engeli yoktur diye bir belge aldım karar aldırmak için gittiğim şubeden(durum belgesi deniyor sanırım).Şimdi sınavın 25 kasımda yapılacağını düşünürsek ocak-şubat ayı gibi başarılı olanlarla mülakat yapılıp,kabul edilinenler stajlarına başlayacaklar.
Bu durumda benim bu sınava girmemede her hangi bir engel var mı?Şöyle ki´´´mesleğin icrası için kanuni zorunluluktan doğan bir stajın yapılması gereken hallerde ,ertelem kararı alınabiliyor``.Bu durumda eğer sınavı ve mülakatı başarıyla geçersem karar aldırarak askerliğimi stajım sonuna kadar erteletebilirim.Ancak asıl merak ettiğim ben bu sınava katılabili miyim?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 10-09-2006, 13:24   #21
sibela

merhabalar hepinize..
ben de katıldım aranıza..
güzel paylaşımlar dileğiyle diyorum..
Old 10-09-2006, 19:10   #22
sibela

merhabalar
bir sorum olacak.idari hakimlik tarihi ve hangi derslerden sorumluğu olduğumuzu merak ediyorum.beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
hoşçakalın
Old 13-09-2006, 23:42   #23
PINAR YILMAZ

Alıntı:
merhabalar
bir sorum olacak.idari hakimlik tarihi ve hangi derslerden sorumluğu olduğumuzu merak ediyorum.beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
hoşçakalın

İdari Hakimlikte;
1-idare hukukuk
2-idari yargı
3-anayasa
4-borçlar hukuku
5-medeni hukuk
6-maliye
7-iktisat
8-vergi ve vergi usul
9-genel kültür
alanlarından soru çıkıyor.Sınav tarihini bilmiyorum ama bu yıl 100 adli yargıç alınacakmış.Saygılar
Old 13-09-2006, 23:49   #24
PINAR YILMAZ

Alıntı:
peki arkadaşlar bu sınava girmiş arkadaşlara yönelik soruyorum bunu; hangi kaynaklardan çalışmak gerekiyoru? konu anlatımlı test kitapların yeterli olur mu? ankara üniversitesinin hocalarının kitaplarından mı çalılşmak gerek sadece?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim..

Sayın Darci;ben sınava girmedim.Henüz öğrenciyim.Ama bu konuyu araştırdım.Sınav için sadece konu anlatımlı test kitapları yeterli olmuyormuş.Ankara hukukta okutulan ders kitaplarından sorulduğu doğru.Ben kırıkkale'de okuduğum için kitaplarımız Ankara hukukla aynı.Bu yönden şanslıyım .Ders kitaplarını sürekli tekrar etmek gerekiyor.Konuyu öğrendikten sonrada soru bankalarından test çözmek gerekiyor.En sonda çıkmış soruları çözerseniz sınava hazırsınız demektir.Soru bankası olarak en çok tavsiye edilenleri vereyim,belki faydalı olur:
1-themis
2-savaş yayın evinin altın serisi
3-yargı yayınlarını soru kitapları
4-murat yayınları
umarım yararlı olur.Saygılar...
Old 13-09-2006, 23:54   #25
PINAR YILMAZ

Alıntı:
Yazan özlem arslan
Benim de bu konuyla ilgili asıl merak ettiğim husus,torpil adı verilen ve adalet sisteminin virüsü sayılan bu oluşumun gerçek anlamda ne kadar etkin olduğudur.Duyumlara bakılırsa torpilsiz bu sınavı kazanmak ütopya derecesinde.Ama ben yinede emeğin o kutsal değerine inanan bir insan olduğumdan,bunun o kadarda yoğun yaşanmadığına inanmak istiyorum.Ve bu inancımın kendimi tatminden öte bi değer taşıyıp taşımadığını merak ediyorum.Bu konu da bilgi sahibi olan arkadaşlar bana yardımcı olabilirse sevinirim[?????]

Sayın Arslan;torpil konusu her kurumumuzda mutlaka olan içler acısı bir durum ne yazık ki..Ama ben sınava girip kazan arkadaşlarıma ve bazı hakimlere sordum.Çünkü önümüzdeki yıl bende sınava gireceğim.Diyorlarki ;sen çalışıp iyi bir not aldıktan sonra torpil çokda önemli değildir.Ayrıca eskiye nazaran torpilin azaldığınıda söylüyorlar.Ama yinede tedbiri elden bırakma,diyenlerde var tabi
Old 03-10-2006, 12:44   #26
mervemge

merhaba!hukuk 1.sınıf öğrencisiyim daha yolun başındayım o yüzden de birçok konu hakkında bilgim yok mezun olunca hakim olmayı düşünüyorum.hakimlik sınavı hakkında detaylı bilgisi olan var mı?mezun olduktan sonra sınav için ne yapmak gerekiyor,nasıl bir prosüdür söz konusu,bana yardımcı olursanız sevinirim
Old 03-10-2006, 16:27   #27
şahin aksu

Varsayılan sayın mervemge...

mrb ben akdeniz hukuk 2. sınıf şahin aksu. Öncelikle okulunu bitirdiğinde savcılık hakimlik sınavına girebiliyorsun. senede 2 defa sınav yapılıyor. kazanırsan mulakata giriyorsun. mulakat ankarada. onu da kazanırsan 1.5 yıl staj görüyorsun. savcı ya da hakim olacağın kura ile belli oluyor malesef.
bende savcı olmak istiyorum. başarılar meslektaşım...
Old 07-10-2006, 13:22   #28
darci

arkadaşlar ben haziran ayında mezun oldum ve eylülde avukatlık stajımı başlattım ama gönlümde hep hakimlik yatıyordu.şimdi çalışan arkadaşlarıma sormak istiyorum eğer ki kasımdaki hakimlik sınavını kazanamazsam sizce bir avukatın yanında işe mi başlayayim yoksa bir sonraki hakimlik sınavına mı tekrardan hazırlanayim?bu konuda kafam çok karışık bana yardım ederseniz sevinirim
Old 13-10-2006, 19:52   #29
sibela

merhaba arkadaşlar sorularnızı,
yanıtları uzun süredir okuyorum ama avukatlık sınavı hakkında sorular sorulmadıgını gördüm bu konudada konuşulmasını sizlerden rica ediyorum hoşçakalın
Old 14-10-2006, 03:44   #30
Brusk

Değerli arkadaşlar önce bir şu okulunuzu bitirin daha sonra yıllar ilerledikçe hayatınızla ilgili vereceğiniz kararlar netleşecektir. Hukuk eğitiminde ilk yıllarda gençlerde bir heyecan olur kimisi kendisini HUkuk profesörü kimisini kendini Hakim olarak görür, bu hedefler zamanla küçülür tek sıkıntı yeterki şu okul bitsin olmaya başlar. Ancak İzmir, İstanbul ve Ankara HUkukta okuyan öğrenciler için hukuk eğitimi öyle hafife alınacak bir eğitim değildir. Bir öğrencinin okulu bitirdikten sonra hakim olması da o kadar kolay değildir. Sınavı kazanmakla Hakim olamıyorsunuz en az 4-5 kez kazanacak ve yıllarınızı vreceksiniz TUS gibi bir sınav değildir şimdiden öyle hemen heveslenmeyin okulunuzu iyi derece ile bitirmeye çalışın, YAkında zaten sürücü kursları biel belki Hukuk eğitimi vermeye başlayacaktır herşey yoluna girer dert etmeyin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi