Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Google Adsense ve Vergi Mükellefiyeti

Yanıt
Old 14-02-2008, 12:12   #1
M P

Varsayılan Google Adsense ve Vergi Mükellefiyeti

Google adsense konusundaki görüşleriniz nedir, Acaba adsenseye üye olmak kişiyi her hangi bir vergi mükellefiyeti veya her hangi bir hukuksal mükellefiyet altına sokabilirmi?
Saygılar
Old 14-02-2008, 12:38   #2
Admin

Gelir Vergisi Kanununu inceleyiniz:
http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/1040.html

Orada göreceğiniz gibi Madde 9 ve müteakip maddelerde belirtilen istisnalardan birine girmeyen TÜM gelirler, vergiye tabidir ve bu bağlamda google adsense veya başkaca tüm reklam/internet sitesi vs. gelirleri için beyanname verilmesi ve gelir vergisi ödenmesi gerekir.
Old 14-02-2008, 16:32   #3
M P

Peki beyannameyi Türk vergi hukuk sistemine göremi yapacağız yoksa Amerikan vergi hukuk sistemine göremi.Çünki gelir kaynağı olan google adsense Amerikan vergi sistemine tabi bir şirketin ticari bir uygulaması.Durum böyle olunca reklamları aldıktan bir 10 yıl sonra Amerikan maliyesine borçlanmayalım?Çünki googlede bu konuda net bir cevap veremiyor.
Saygılar
Old 14-02-2008, 16:58   #4
Admin

Alıntı:
İKİNCİ BÖLÜM : TAM MÜKELLEFİYET
MÜKELLEFLER:
Madde 3 - Aşağıda yazılı gerçek kişiler Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirilirler:
1. Türkiye'de yerleşmiş olanlar;
Türkiye'de yaşıyorsunuz, Türk Vatandaşısınız, Türk Gelir Vergisi Kanununa tabisiniz. Kazancın yurtdışı kaynaklı olması durumu değiştirmiyor, Türk Gelir Vergisi yasasına göre Türk Vergi Dairelerine vergi ödeyeceksiniz. Eğer bir gün başka bir ülkede yaşamaya başlarsanız, o zaman da o ülke vergi yasalarına bakacak ve ona göre vergi ödeyeceksiniz.

Eğer google adsense kazancı özel bir Amerikan yasasına tabiyse o zaman zaten buraya transfer edilmeden önce sizden gerekli kesintileri yapacaklardır. Transferi yapan size olmadığınıza ve Amerikada da yaşamadığınıza göre Amerikan Maliyesine karşı bir sorumluluğunuz olamaz.
Old 14-02-2008, 17:32   #5
M P

Aslında değinmek istediğim konuda bu.Eğer biz Trde iken Amerikada böyle bir mükellefiyet durumu oluşursa ve bir gün yolumuz amerikaya düşerse tam olarak ne olur?
Saygılar
Old 14-02-2008, 21:41   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Bildiğim kadarıyla çifte vergilendirmeyi önlemek için uluslararası sözleşmeler de var. Bu anlamda Türkiye'de vergi ödemekle sorumluluğunuzu yerine getirmiş olmanız gerekir diye düşünüyorum.

4312 sayılı Kanun 14 Aralık 1997 tarhli ABD ile Türkiye arasında Çifte vergilendirmeyi önleme hakkında sözleşmeyi onaylayan kanun.
Old 26-02-2008, 16:23   #7
M P

Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler Sn. Saim.Bu kadar soru sordum ama ben bir web sitesi sahibi olarak google adsense reklamlarını siteme koymayı düşünmüyorum çünki bana hiç etik gelmiyor google adsense reklamı almak kullanıcı mantığıyla düşünmeye çalıştığımda ben bir kullanıcı olsam google adsense reklamını üyesi olduğum sitede görmek istemem, görmek isteseydim direk googleden aratırım zaten aslında googlenin bu uygulamasıda bana pek mantıklı gelmiyor çünki ben bir tüketici olarak ürünlerimi internetten satın almam satın alacak olsamda zaten sitelerden görerek değil googleden aratarak satın alırdım.
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi