Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yeni Hmk Ne Işe Yariyor?

Yanıt
Old 21-08-2013, 10:01   #1
hciyiltepe

Varsayılan Yeni Hmk Ne Işe Yariyor?

Yeni HMK çalışmaları yapılırken, tasarıyı hazırlayan kişilerce verilen seminerlerde amacın yargılamayı hızlandırmak olduğu savunuluyordu.

bu amaçla taraflara cevap süresi olarak iki hafta verilecek, taraflar bu ikişer hafta içinde savunmalarını ve delillerini toplayarak mahkemeye bildirecek ve mahkemede delil toplama ve savunma alma aşamaları bittiği için HEMEN duruşma günü verecekti.

Yeni HMK uygulamaya girdiğinden beri bir avukat olarak inanılmaz sıkıntı çekmeye başladım... Zira kurumlarla çalışan bir avukat olarak bu iki hafta içinde kurum birimlerinden bilgi belge toplamak ağır bürokrasi nedeniyle neredeyse imkansız...

Birde bazı yargıçların süre uzatım taleplerimizi reddetmesi de (sanki hemen duruşma günü verecekmiş gibi... Bir dosyamda süre uzatım talebini reddeden hakim 6 ay sonraya duruşma günü verdi) işe tuz biber ekmektedir.

Şimdi sormak istiyorum, delil toplama ve savunma alma aşamaları bittikten hemen sonrasına duruşma günü verilmeyecekse bu HMK yı neden çıkardınız...

İş yükümüz ağır savunması yapılmasın zira bu savunma artık kabak tadı verdi... Biz avukatlar olarak yeni mahkeme açamayacağımıza ve yeni yargıçlar atayamayacağımıza göre bunun muhatabı biz değiliz.

şimdi değerli meslektaşlarımın görüşlerini almak istiyorum..

Bu yeni HMK NE İŞE YARIYOR? YENİ HMK ÇIKTIĞINDAN BERİ İŞLERİ HIZLANAN AVUKAT ARKADAŞIM VAR MI?
Old 21-08-2013, 13:50   #2
avmurat

Tespitlerim:
1-İlk duruşmada dosyanın karara çıkma ihtimali arttı.Eskiden ilk duruşma, neredeyse istisnasız olarak cevap ve delillerin bildirilmesi için erteleniyordu.
2-İlk duruşmanın yapılma süresi eskisine göre inanılmaz uzadı. İlk duruşma günü gelene kadar eski sistemde ikinci duruşma yapılırdı.Yani aslında aynı sonuca çıkıyor.
3-Eskiden dava dilekçesi ve duruşma günü davalıya aynı anda tebliğe çıkıyordu.Şimdi tebligat sayısı arttı.Bazı davalarda bu durum davayı uzatıcı sonuçlar ortaya çıkardı.Özellikle yurt dışı tebligatlarında tebligat sayısı arttığı için karara çıkma süresi bir hayli uzadı.Tebligat sıkıntısı olacaksa cevaba cevap vermemeyi bile düşünür oldum.
İlk anda aklıma gelen bunlar.
Old 22-08-2013, 15:55   #3
samet inan

Yasal süre geçtikten sonra verilen tanık listesi boşanma davası olsa da geçerli değildir. Sadece HMK madde 145 gereğince tanık listesi kabul edilebilir.
Old 22-08-2013, 19:47   #4
rancho

Çok da fark etmediği kanaatimdeyim. Özellikle yeni duruşma günü verilirken, bilirkişi raporu vs. henüz gelmemesine rağmen duruşma günü veriliyor. Böyle olunca yine eskisi gibi duruşmaya sadece durmak için gidip geliyoruz. Oysa kanun çıktığında Pekcanıtez hoca artık duruşmalara durmak için gidilmeyecek diyordu. Belki de en büyük faktör, uygulayıcılar olan hakimlerin bilgi eksikliği ve/veya keyfi uygulamalarıdır denilebilir.
Old 31-08-2013, 09:24   #5
kazimdeniz

Daha da kötüsü bazı hakimler gene eski bir alışkanlık olarak davayı görürken teknik bilgiyi gerektirmeyen hallerde dahi tabiri caizse dosyaları bilirkişiye tevdii kararı vermeleri bayağı tuhaf bunu pek çok hakim yapıyor hem de bunu yasak eden HMK hükmüne rağmen o zaman diyorum ki ben haklı olarak ya bilirkişilere bir rant sağlama düşüncesi var veya hakimler dosyayı enine boyuna tetkik edip işin angaryasını üstlenmekten kaçınıyorlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi