Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İmar Yasası md.39 ve İnşaat ilgililerinin sorumluluğu

Yanıt
Old 03-04-2008, 00:03   #1
Av.Sever Köz

Varsayılan İmar Yasası md.39 ve İnşaat ilgililerinin sorumluluğu

Merhabalar,

Müvekkilin sahibi olduğu ve oturduğu binanın yanındaki bina yeni inşaat yapılmak için yıkım ruhsatına istinaden yıkılmıştır. Bu yıkım neticesinde müvekkilin oturmakta olduğu bina ile onun yanındaki bina arasında bir ayrılma görülmüştür. Müvekkil bu ayrılmayı tespit eder etmez Belediye yetkililerine durumu bildirmiş ve Belediyeden "..müvekkilin oturmakta olduğu bina ile birleştiği kısımda her iki mesafede cam yapıştırılarak ayrılmanın devam edip etmeyeceğinin izleneceği, inşaat yapılacak parselin her iki yanında yığma bina olması sebebiyle kuyu temel tekniği ile perdeleme yapılması ve bu çalışmadan sonra toprağın alınması(temel kazma)" şeklinde bir rapor düzenlenmiştir.

Bu durumda,
-Yan parseldeki inşaata devam edilmesi ve gerekli önlemlerin alınmaması halinde meydana gelecek zararla ilgili olarak inşaat ilgilisine karşı izlenecek yol nedir ve nasıldır?
-İnşaat ilgilileri gerekli önlemleri almasına rağmen müvekkilin binasında meydana gelecek zararın tazmini mümkün müdür?
-Belediyenin(İmar Müdürlüğünün) sorumluluğu var mıdır?
-İmar kanunu md.39 yapıda meydana gelecek zararlardan yapı sahibinin sorumlu olacağı belirtilir iken, inşaat ilgilisinden, BK.daki haksız fiil hükümlerine dayanarak mı davacı olmak gerekir?

Bu arada Belediye yetkilileri bina sakinlerini "çok güvenli değildir, bir müddet oturmayınız" şeklinde şifahen uyarmışlardır. Ancak resmi olarak tahliye edin dememişlerdir.

Konuyu bilen tecrübeli meslekdaşların fikirlerine ihtiyacım var. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

Saygılarımla,
S/K
Old 03-04-2008, 18:15   #2
Av.Sever Köz

Soruyu biraz anlaşılır kılmak için , başka bir şekilde sorayım:

Eğer oturduğunuz binanın yanındaki binayı yıkarlar ve bu durumda oturduğunuz evden tahliye edilmek durumunda kalırsanız ya da belediye yetkilileri size resmi olarak size tahliye edin demese ancak bu yönde telkinde bulunsalar ve eviniz diğer taraftaki binadan ayrılır ve binanız yıkılma tehlikesi içine girerse -ki umarım böyle bir durumla karşılaşmassınız-

Sorumluları tespit etmek ve davacı olmak için ne yapar ve bu durumda olanlara ne önerirsiniz?

Teşekkürler,
S/K
Old 04-04-2008, 12:36   #3
Av.Nesrin

Sn.Sever;

Konunuza uygun madde metinleri 4721 s.Medeni Kanun m.730,738,739,m.2 ve m.5 gereği 818 S..Borçlar kanunu m.,41 ve m.59.

(H) BİNA VE DİĞER ŞEYLERDE MESULİYET

I - Zarar ve ziyan

Madde 58 Bir bina veya imal olunan herhangi bir şeyin maliki, o şeyin fena yapılmasından yahut muhafazadaki kusurundan dolayı mesul olur.

Bu cihetten dolayı kendisine karşı mesul olan şahıslar aleyhindeki rücu hakkı mahfuzdur.

II - Tedbirler:

Madde 59 – Bir binadan yahut diğer bir şahsın imal ettiği şeylerden dolayı zuhura gelecek bir zarara maruz olan kimsenin, tehlikeyi bertaraf etmek için, lazımgelen tedbirlere tevessül etmesini malikten talep etmeğe hakkı vardır.

Şahısların ve malların vikayesine dair olan zabıta nizamları bakidir.

Genel hükümler dairesinde mülkiyet hakkına dayanarak mülkiyete vaki tecavüzün refi davası açılabileceğini ilk etapta yapının durdurulmasının tedbir mahiyetinde istenebileceğini düşünüyorum.Zarar ziyanda zaten ilgililerden tazminat haklarınız bakidir.

Ancak İmar kanunu m.39 sanki sizin olayınızla pek örtüşmüyor gibi geldi bana.

Elbette özel hükümlerin de incelenmesi gerekli,ancak 4708 s.Yapı Denetim Kanununu da bu konuda özel olarak incelemek gerekir diye düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
Old 04-04-2008, 12:44   #4
Armağan Konyalı

Sayın Av.Sever Köz

-Doğmuş olan zarardan inşaat sahipleri sorumludur. Borçlar Kanunu’nun haksız fiillerle ilgili hükümleri uygulanır. Ayrıca bildiğiniz gibi BK’de bina sahibinin kusursuz sorumluluğu da vardır.

-İnşaatın komşusuna verdiği zarardan dolayı belediyenin sorumluluğu bulunmamaktadır. “Belediyenin inşaata ruhsat vermesi” ile “inşaattan doğan komşudaki zarar” arasında nedensellik bağı bulunmamaktadır.

-Eğer binanız yıkılırsa tehlikeli yapılar hakkındaki İmar Kanunu’nun 39.maddesi gereğince belediyenin sorumluluğu doğacaktır. Belediye bu maddede yazılı görevlerini yerine getirmediğinden zarardan sorumlu tutulacaktır. Bu ihmal hizmet kusurundan doğduğundan tazminat davası idare mahkemesinde açılmalıdır.

Saygılarımla

Sonradan eklenen not: Yanıtımı yazarken Sayın Av.Nesrin'in konuyu dört başı mamur yanıtladığını görmemiştim. Ama yine de kendi cılız yanıtımı silmiyorum.
Old 04-04-2008, 13:00   #5
Av.Sever Köz

Rica ederiz Armağan Bey

Cevaplarınıza teşekkür ederim.
Yapı Denetimi Yasasında çok kabaca olmakla birlikte yine de bir baktım ve komşu binalara verilen zararlarla ilgili bir hüküm göremedim. Genel hükümler ile inşaat ilgilisine başvurmaktan başka çare yok gibi görünüyor ama araştırmalarıma devam edeceğim

Yapılırken ya da yapıldığında çevre binalara zarar verecek bir inşaat ise, ruhsatı vermekle belediyenin de sorumluluğu doğar diye düşünmüştüm.

Bu konuyla ilgili elinde değişik, çeşitli Yargı kararları var ise eğer meslekdaşlarımdan paylaşmalarını istiyorum.

Teşekkürler,
S/K
Old 17-08-2012, 19:07   #6
didem kunal

Bir site yönetimi yaz ayları için inşaat yasağı kararı almış ancak bunu karar defterlerine işlememişler.Müvekkilim bu siteden bir ev satın alıyor ve içine tadilat yaptırmak istiyor.Yani inşaat değil tadilat yapılacak.Ancak site yönetimi yasağı hatırlatıp izin vermiyor.<bu durumda ne yapmak gerekir?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi