Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Fransada boşanma ve çocuk velayeti hakkında bilgi almak istiyorum.

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-03-2009, 01:20   #1
Konuk

Varsayılan Fransada boşanma ve çocuk velayeti hakkında bilgi almak istiyorum.

Merhaba 4 yıllık evliyim ve fransada yaşıyorum.Türk vatandaşıyım eşim çifte vatandaş ben hala senelik oturum alıyorum vatandaş olamadım.Oğlumda çifte vatandaş Türkiyede nikahımız oldu kaynanam kayınpederim ve eşimin 3 kardeşiyle beraber aynı evde yaşıyorum eşim evlendiğimizden beri hiç çalışmadı son 4 aydır çalışıyor şimdi ben eşimden boşanmak istiyorum fakat çoçuğumun velayetini alabilirmi bunu merak ediyorum.
1.Fransa çocuk buranın vatandaşı diyip babasına verirmi?
2.Eşim 30 yaşında bu yaşına kadar toplasanız 3 sene belki çalışmıstır ve benim Türkiyede çok güzel bir hayatım vardı gerek maddi gerekse manevi nereden baksanız 3 milyar maaşım vardı. Bu mahkemede ne kadar olumlu olur?(Çocugu alabilmek için)
3.Yada çocuğu anneye yani bana verir ama Fransadan dışarı çıkartamazsın gibi bir problem çıkartırmı? Boşanır boşanmaz Türkiyeye dönücem sonuçda.
4.İlla Fransadamı boşanmam gerekiyor Türkiyede açsam davayı olmazmı?
Bana sorularım haricindede bilgi verirseniz gerçekden çok sevinicem çünkü burada öğrenemiyorum çünkü Fransızcam iyi değil Şimdiden çok teşekkürler..
Old 18-03-2009, 11:26   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
.....

4.İlla Fransadamı boşanmam gerekiyor Türkiyede açsam davayı olmazmı?
Bana sorularım haricindede bilgi verirseniz gerçekden çok sevinicem çünkü burada öğrenemiyorum çünkü Fransızcam iyi değil Şimdiden çok teşekkürler..

Sayın Katılımcı;

Boşanma davanızı, Türkiye'de de açabilirsiniz. Eşinizin Fransa'daki adresine yapılacak tebligat ile davanın esasının incelenmesine geçilecektir.

Çocuğunuz anne şefkatine muhtaç yaşta bulunmaktadır. Bu sebeple babaya verilmesi düşünülmez.

Çocuğun velayetinin tayininde en önemli unsur, çocuğun, akıl,beden ve ruh sağlığını temin edebilecek ortama karar vermektir. Mahkeme bunun için tanık anlatımları yanında, gerekirse uzman bilirkişilerden,rapor da alarak velayet hakkında karar verecektir.

Gelirinizin olmaması şu şekilde önemli değildir; velayet hakkı kendisine bırakılmayan taraf çocuğun ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak zorundadır. yani çocuğunuzun velayeti ile birlikte, iştirak nafakası da talep edebilirsiniz. Davanın açılması ile birlikte kendiniz ve çocuğnuuz için önce TEDBİR, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra devam etmek üzere de, kendiniz için YOKSULLUK ve yavrunuz için de İŞTİRAK nafakası olarak devamını isteyiniz.

Yine Türkiye'den açacağınız davanın içinde, maddi ve manevi tazimnat taleplerinde de bulunabilirsiniz.

Eğer şiddet görmekte iseniz bunu belgeleyiniz.

Eşinizin ayrı bir ev açmaması ayrıca bir kusurdur.

Açacağınız boşanma dava içinde, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu ispatlamak durumundasınız.

İspat vasıtalarınız, tanık, doktor raporu, varsa yazılı deliler olabilir. Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Hukuki probleminizle ilgili olarak gerek Fransa'da gerekse Türkiye'de MUTLAKA bir avukatan DOĞRUDAN destek alarak hareket ediniz.

Hak ve zaman kaybına uğramazsınız.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, Türkiye'ye geldiğinizde bulunduğnuuz yer il barosu tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edecektir.

Saygılar.
Old 19-03-2009, 02:22   #3
Konuk

çok teşekkürler
peki farzedelimki çocuğumun velayetini aldım onunla beraber Türkiyeye dönebilirmiyim?
Old 19-03-2009, 09:42   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
çok teşekkürler
peki farzedelimki çocuğumun velayetini aldım onunla beraber Türkiyeye dönebilirmiyim?

Sayın Konuk;

Yukarıda verdiğim cevapların hepsinin, sizin çocuğunuz ile birlikte Türkiye'ye uygun bir şekilde gelmeniz ve akabinde boşanma davasını Türkiye'den açabileceğiniz noktasında verdiğimin altını çizmek ve netleştirmek isterim.

Çocuğunuzun velayetini Fransa'da usulüne uygun bir biçimde alabilmeniz ve bu ülkeden yine yasalarına uygun biçimde çocuğunuzla çıkış yapabilmeniz halini ise, Fransa'da Türk Konsolosluklarından veya yabancılar şubesinden veya orada ki bir avukattan öğrenmeniz de yarar vardır.

Çocuğunuzun velayetini ne şekilde talep edip alabileceğinizi öğreniniz.

Ama TÜrkiye'ye çocuğunuzla dönmeniz halinde ilk mesajımda yazdıklarım size yol gösterir.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi