Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davasında sonucunda çocuk ile kişisel ilişki kurulması

Konuyu Kilitleyin
Old 26-04-2007, 13:32   #1
ATT

Soru boşanma davasında sonucunda çocuk ile kişisel ilişki kurulması

2005 yılında açmış olduğum boşanma davası 2006 yılında bitti.dava sonucuna göre bana maddi ve manevi tazminat verilmesine karar verildi.2 yaşındaki çocuğumun velayeti bana verildi babası daha önce 15 günde birgün 8 saat çocuğunu göremeye geliyordu bunların bir kısmında geldi bir kısmında gelmedi benim bulunduğum şehir dışında ikamet etmektedir.bu kadar duruşmasında ayda 3 gün 2 gece olmak üzere babaya kişisel ilişki kurması için karar verildi.mahkemenin 2 yaşındaki bir çocuğu bu şekilde babaya vermesi uygunmu boşandığım eşim ile çocuğum doğduktan 2 ay sonra ayrıldık ve yaklaşık 1 sene hiç çocuğu görmemişti talebide olmamıştı bu kadar olumsuzluk karşısında mahkemenin verdiği kararı değiştiremiyorum benim yaptığım tek hata davayı bir yanlış anlama sonucu temyize göndermemem.temyize karşı taraf sadece bana ödenmesi karar verilen tazminatla ilgili kararı göndermiştir.bu nedenle boşanmış olmama rağmen hala nüfus cüzdanımı değiştiremedim.hukuksal olarak kişisel ilişki ile ilgili karar kesinleşmesine rağmen sadece tazminattan dolayı temyize giden bir karar için ben halen evli durumdayım.bana söylenen şey yargıtay bazı durumlarda boşanma ile ilgili kararıda bozabileceği için benim yargıtay sonucuna kadar nüfus cüzdanımı değiştiremeyeceğim madem öyle neden kişisel ilişki ile ilgili kararda bu temyiz sonunda uygulamaya konulmuyor.benim tek isteğim çocuğumun daha anlayacağı bir yaşa gelince bu şekilde babasında gece kalması çünkü hem fiziksel hem ruhsal olarak çocuğumda problemler çıkacak diye endişe ediyorum.benim sormak istediğim kısacası kişisel ilişki ile ilgili olarak karar değişikliği yaptırabilirmiyim.çocuğun yaşı nedeniyle ilgili olarak.teşekkürler.
Old 26-04-2007, 17:12   #2
Av.Turan

eğer taraflardan hiç birisi boşanma kararını temyiz etmediyse karar kesinleşmiştir.anlattığınız üzere sadece feriler temyz edilmiştir. bu nedenle de kimliğinizi değiştirebilirsiniz
Old 26-04-2007, 21:45   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Att

Yargıtaydaki inceleme temyiz edilen konu bakımından yapılacaktır.Sizin verdiğiniz bilgilere göre inceleme tazminat konusunda yapılacak,onama veya bozma kararı verilecektir.

Boşanma konusu temyiz edimediği için bu konuda karar verilmeyecektir.

Çocukla babanın kişisel ilişki süresi ve şeklinin çocuğa zarar verdiğini düşünüyorsanız , bu konuda bir uzman görüşüne başvurmaya ve karar kesinleştikten sonra da bu konuda yeniden dava açmanıza engel bulunmamaktadır.

Diğer yandan dosyanız Yargıtay'da olduğundan temyiz edilmeyerek kesinleşmiş olan boşanma kararı ancak dosya mahkemesine geldiğinde nüfus idaresine bildirilebilecektir.

Saygılarımla
Old 27-04-2007, 00:30   #4
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
dosyanız Yargıtay'da olduğundan temyiz edilmeyerek kesinleşmiş olan boşanma kararı ancak dosya mahkemesine geldiğinde nüfus idaresine bildirilebilecektir.

Bu boşluğun bir hak kaybına yol açmaması bakımından;
Boşanmaya (ya da velayete) ilişkin husus Yargıtay'da incelenmeyeceğine, ilamdaki boşanma kararı da kesinleştiğine göre; dosyanın onaylı bir sureti Yargıtay'dan kararı veren mahkemeye getirtilip,ilamın boşanmaya ilişkin bölümünün kesinleştiği şerh olunarak ilamdan üç suretin nüfus müdürlüğüne gönderilmesi sağlanabilir mi?
Tartışmaya değer gibime geliyor?
Saygılarımla.
Old 27-04-2007, 00:58   #5
Av.Gülsüm Sezen

Kararın temyiz edilebilmesi için gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği gerektiğine göre; söz konusu kararın kesinleşme şerhi bulunmasa dahi bir sureti de mahkeme kaleminde karar kartonunda bulunmaktadır. Bu nedenle ilgili mahkeme kalemine nüfus cüzdanınızla gidip, karardan bir suret aldıktan sonra boşanmaya ilişkin hükmün kesinleştiğine dair şerh koydurmanız gerektiğini ve bu ilam ile Nüfus Müdürlüğü'ne müracaatınızı yapabileceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla...
Old 27-04-2007, 06:15   #6
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Sn.Att

Diğer yandan dosyanız Yargıtay'da olduğundan temyiz edilmeyerek kesinleşmiş olan boşanma kararı ancak dosya mahkemesine geldiğinde nüfus idaresine bildirilebilecektir.

Saygılarımla
sayın meslektaşım, ist u bilmem ama ankarada boşanma temyiz edilmemişse mahkemem boşanma kararı kesinleştiğinde bunu nüfusa bildirmektedir.yani yargıtaydan dönmesi beklenmemektedir.ayrıca sanırım mahkeme nüfusa yazı yazmamış olsa dahi kişi kalemden elden takipli müzekkere alarak işlemini yapabilir.
Old 27-04-2007, 06:19   #7
Av.Turan

yukarıda da yazmış olduğum gibi ankarada mahkemeler dosyanın dönmesini beklemememektedir.benim müvekkilin boşandı.taraflar tazminata ilişkin kararı temyiz etti ve dosya yargıtaya gitti ama boşanma kararı temyiz edilmediğinden karar kesinleşince Ankara 10.aile mahkemesi kendiliğinden nüfusa yazdı. ve müvekkil kimliğini değiştirdi.hatta şimdi evlenme hazırlığı içinde.
Old 27-04-2007, 12:58   #8
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Av.Gülsüm Sezen
Kararın temyiz edilebilmesi için gerekçeli kararın yazılması ve taraflara tebliği gerektiğine göre; söz konusu kararın kesinleşme şerhi bulunmasa dahi bir sureti de mahkeme kaleminde karar kartonunda bulunmaktadır. Bu nedenle ilgili mahkeme kalemine nüfus cüzdanınızla gidip, karardan bir suret aldıktan sonra boşanmaya ilişkin hükmün kesinleştiğine dair şerh koydurmanız gerektiğini ve bu ilam ile Nüfus Müdürlüğü'ne müracaatınızı yapabileceğinizi düşünüyorum.Saygılarımla...
Sayın SEZEN,
Karar kartonunda, ilamın taraflara tebliğine ilişkin bilgi olmadığından, örneğin tebliğ edildiği tarih bilinemeyeceği için sürelerin hesabı yapılamaz, sadece karar kartonuna bakarak kesinleşme şerhi verilemez diye düşünüyorum.

Nihayet; Sayın Av.Turan'ın mesajlarından anlaşılacağı üzere Ankara Aile Mahkemeleri bu boşluğu doldurdu. Ancak, her hakimin Ankara'daki uygulamayı benimsemediği (ya da düşünmediği) gerçeği karşısında Yargıtay'dan dosya dönmeden kesinleşme şerhi verilebilmesinin başkaca yolları olabilir mi? Bu hususu tartışmaya açmak istemiştim.
Kolay gelsin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi