Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilik Vaadiyle Kandırılma

Konuyu Kilitleyin
Old 03-04-2007, 11:26   #1
mağdur

Rahatsiz Evlilik Vaadiyle Kandırılma

Bİr Yil Önce Bİrİsİ Tarafindan Evlİlİk Vaadİyle Kandirilip Evİmİ DaĞittim, Arabami Sattim Ve Onu8nla Bİrlİkte YaŞamaya BaŞladim.Şİmdİ Bİr BaŞkasini Buldu Ve Benİ Birakti. Bu Durumda Herhangİ Bİr Hukukİ İŞlem BaŞlatmam MÜmkÜnmÜ, Zararimi Gerİ Ödemesİ MÜmkÜnmÜ
Old 05-04-2007, 20:12   #2
Doc.Dr.Şükran ŞIPKA

Nişanlanma evlenme vaadi ile kurulur. MK.m.118
Bu nedenle aranızda nişanlandığınızı söyleyerek, nişanın bozulmasından doğan maddi ve manevi tazminat davası açabilirsiniz. MK.m.120-121
Old 06-04-2007, 11:20   #3
Av.Ceylan Pala Karadağ

Varsayılan Adam zaten evliyse ne olacak ?

Ben konuyu biraz değiştirmek istiyorum. Adam Kadına evlenme vaadinde bulunmakla yetinmiyor bir de düğün yapıyor, resmi nikahı daha sonra yapacağını vaadediyor. Sonra öğreniliyor ki bu adamın zaten resmi nikahlı bir eşi daha varmış. Böyle bir durumda talep edilecek haklar sizce neler olmalıdır ? Saygılarımla.
Old 06-04-2007, 11:22   #4
suskun_juliette

Bir şey sorabilir miyim?
-Sadece bu vaadde bulunmayla nişanlılığın doğurduğu tüm haklarından yararlanılabilir mi_?
-'Evimi Dağıttım' demiş bayan,bu cümleden önceki evliliğini yıktığı anlaşılıyor benim kanaatime göre...aslına bakarsanız soru tam açık sorulmamış.Belli yükümlülüklerin yerine getirilip getirilmediği hakkında hiçbir ibare yok..
Old 06-04-2007, 11:40   #5
Av.Ceylan Pala Karadağ

Öncelikle ilginize teşekkür ediyorum. Adamın düğün vs yaptırıp resmi nikahı akabinde yapacağını vaadetmesi maddinin yanında manevi tazminata da yol açmaz mı? ya da dolandırıcılıktan da bahsedilebilir mi böyle bir durumda? Ayrıca yapılan çeyiz masrafları da ayrı bir dava olarak ya da aynı dava içinde değerlendirilemez mi ? Saygılarımla.
Old 06-04-2007, 12:38   #6
Av.Gülsüm Sezen

Nişanlanma; aile hukuku nitelikli bağımsız bir sözleşmedir ve karşılıklılık ilkesi geçerlidir.

Bahsi geçen olayda, zihni kayıt söz konusudur. Zihni kayıt bir tarafın diğerini, aslında evlenmekten başka bir amaç (Örneğin cinsel iliski) güderek, nişanlanmaya ikna etmesidir.Bu şekilde yapılan nişanlanmalar da geçerlidir.Ancak bu şekilde (başka amaç güderek) nişanlanan nişanı bozarsa tazminat öder.

***Evlenme vaadi CİDDİ OLARAK YAPILDIĞINDA hukuki sonuç doğurur. Yani karşı taraf ciddiye almışsa ve alması haklıysa;evlenme teklif eden bu beyanıyla bağlıdır. Nişanı bozarsa da, karşı tarafın zararını tazminle yükümlü olur. Evlenme vaadinin nişanlanma statüsü verdiği; taraflara, çevrelerinde evlenecekleri gözüyle bakılması halinde de kabul edilir. Özetle burada amaç sadece, bir kere "Benimle evlenir misin?" deyip geçmenin de nişan statüsü sayılmayacağıdır; yani ciddiyet aranır yalnızca..

-Evlilik vaadi konusunda irade açıklaması bizzat yapılmalıdır.Bozucu sarta bağlı(abes olmamak şartıyla) da yapılabilir: Mesela "Üniversite eğitimini tamamlaması koşulu ile"..Bu durumda üniversiteden atılırsa nişan haklı sebeple bozulabilir.

Anlatılan olayda sanrım zihni kayıt mevcut ve ciddi bir evlenme vaadi söz konusudur. Nişanlanma hükümlerine gidilebilecektir: Maddi- manevi tazminat, hediyelerin iadesi gibi...Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi