Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Avukatlık Asgari Ücret tarifesine karşı Afyon Barosu tarafından açılan iptal davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2010, 13:04   #1
Av.Hukuki

Varsayılan Avukatlık Asgari Ücret tarifesine karşı Afyon Barosu tarafından açılan iptal davası

Afyon Barosunun AAÜT'ne karşı dava açması

24.12.2009 tarihinde yürürlüğe giren Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin Birinci, İkinci Kısımlarında düzenlenen avukatlık ücretleri ile ilgili kısımlarının iptali hakkında Afyonkarahisar Barosu Başkanlığı tarafından iptal davası açılmıştır.
Dava dilekçesi aşağıdaki linte görülebilir.
http://www.barobirlik.org.tr/calisma/duyuru/pdf/tarama_20100525091849.pdf

Kaynak : TBB
Old 27-05-2010, 16:04   #2
Av.Hukuki

Afyon Barosu Avukatlık asgari ücretlerini çok bulmuş arkadaşlar indirilmesi için dava açmış.Avukatların haklarını korumaya çalışması gereken baro hakların azaltımı için dava açmış.
Avukatların avukatlardan başka dostu yoktur.Sezar kendisini arkadan hançerleyen brütüse şöyle demişti:Sen de mi brütüs?
Afyon Barosu dilekçesinde çok bulduğu Asliye Mahkemeleri vekalet ücretinin 1000 TL den 650 TL.ye düşürülmesini istiyormuş.
Old 27-05-2010, 16:41   #3
Av.Rıdvan Ergün

Afyon Barosu'nun avukatlar aleyhindeki düzenlemelerden her hangi birisine karşı da açtığı her hangi bir dava var mı, merak ettim doğrusu!!!
Old 28-05-2010, 10:51   #4
AV.ERKUT

Afyon Barosu'nun dava dilekçesini inceledim. Ne yazık ki, genel olarak asgari ücretlerde indirim yapılması yönünde. Sayın Afyon Barosu yetkilileri, acaba, daha önceki yıllarda enflasyon oranı ya da dayandıkları gerekçe olan "günün ekonomik koşulları" gerekçesiyle asgari ücretlerin arttırılması gerektiği talebi ile dava açmış mı? Hayır. Geçmişte bu haksızlığa karşı koymayan Afyon Barosu yönetimi, ne oldu da, şimdi indirim için dava açmış?
Old 28-05-2010, 11:12   #5
Av.Suat Ergin

En azından Afyon Barosu'na kayıtlı meslektaşlarımızın gelir durumlarının çok iyi olduğunu öğrenmek beni ziyadesiyle mutlu etti. Aksi takdirde AAÜT'deki rakamlara itiraz etmek akılcı olmazdı. Darısı diğer Barolara kayıtlı meslektaşlarımızın başına diyorum.

Ama merak ettiğim bir hususu da eklemek istiyorum. Baro böyle bir dava açmışsa ücretleri fazla bulduğu için açmıştır. O halde en azından Baro Yönetim ve Disiplin Kurulu Üyeleri kendileriyle çelişmemek için, bu muhteşem fikirlerini uygulamaya koymuşlardır, diye düşünüyorum. Örneğin işçini açtığı "hizmet tespiti" davasını AAÜT ile belirlenen 1.000 TL'nin altında bir miktara almalılar. Kendileri almıyorsa bile, alan Baro üyesi varsa ve hakkında şikayet olursa kovuşturmasızlık kararı vermeliler.
Old 28-05-2010, 13:10   #6
Av.Nevra Öksüz

Ama serbest meslek makbuzlarını da "yiğitler gibi" AAÜT üzerinden düzenlemeliler

Saygılar...
Old 29-05-2010, 15:00   #7
av.külcü

Alıntı:
Yazan Hades
Ama serbest meslek makbuzlarını da "yiğitler gibi" AAÜT üzerinden düzenlemeliler

Zaten bütün sıkıntıları bu
Serbest Meslek Makbuzunda belirtecekleri rakam büyüdüğü için dertliler
Yoksa vatandaşın alım gücü filan umurlarında değil...
Old 31-05-2010, 13:33   #8
Av.AAO

Dilekçe, yazım-imla kurallarına da dikkat edilmeksizin yazılmış. Amaçlanan nedir, onu da anlayamadım...Neden meslektaş ayağımıza kurşun sıkmakta?
Ayrıca, kaşede "Hukuk Bürosu" ibaresi görülüyor. TBB bunu sitesinde yayınlıyor da, "Avukatlık Bürosu" olması gereken yerde yasaklanan ibarenin kullanımını neden görmüyor? Gereken yapılmalı.
Çıkmaz bundan bir şey...
Old 01-06-2010, 08:38   #9
Av.Hukuki

Afyon barosundan kimse THS okumuyor anlaşılan.Neden varoluş sebeplerine aykırı bu davayı açtılar hepimiz merak ediyoruz.
Old 01-06-2010, 11:09   #10
MTL

Alıntı:
Yazan seferino
Güzel özetlemişsiniz.
Old 03-06-2010, 09:15   #11
Av.Hukuki

"İçimizdeki irlandalılar"
İmza Mustafa Denizli
Old 03-06-2010, 18:50   #12
avzafer

Durumdan sitedeki haberi okuyunca haberim oldu. Anlaşılması güç bir olay. Konunun detaylarını araştırıp burada yazarım.Esbab-ı Mucibesi neymiş?
Old 03-06-2010, 22:46   #13
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan seferino

Ben de aynı fikirdeyim. Ancak boşa dava açtıklarını da düşünüyorum. Sizce vekalet ücretleri, avukatlık mesleğinin çıtasını yahut refah seviyesini yükseltmek için mi bu kadar yükseltildi? Düne kadar sözleşme yapılmamışsa komik tutarları resmi asgari tarife kabule edenler, ne oldu da tarifeleri ciddi ve şaşılacak ölçüde yükseltip, eşzamanlı vergi denetimlerini sıklaştırdılar sizce?

Bir diğer ifadeyle:

"Tarifenin indirilmesi=Vergi gelirlerinin azalması" anlamındadır günümüzde.

Kamu alacağından vazgeçer mi hazine?

Saygılarımla.
Old 13-06-2010, 14:37   #14
Hak Hukuk

Varsayılan Aykırı Fikirler

Üyeleri ne yiyip ne içiyor, nasıl geçiniyor yolunda gösterdiği bu duyarlılıktan dolayı Afyonkarahisar Barosuna tebriklerimi sunuyorum. 1000 liralık ücretin %38’i vergiye gidecek, uygulaması olmayacak bu hükmün iptalinde hayır vardır. İsteyen zaten istediği yükseklikte ücret alabilir, buna bir engel yok. Asgari ücret, asgari ücret tarifeleri meslek mensuplarının hayatını kolaylaştırmak içindir; devlete vergi toplama ile ilgili hükümler bu tür asgari tarifeler yerine vergi kanunlarına konmalıdır.
Old 13-06-2010, 16:45   #15
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Hak Hukuk
1000 liralık ücretin %38’i vergiye gidecek, .

Hangi %38?

Kdv dahil 1000.-TL nin zaten %18 'i KDV
Gelir vergisi kesintisi de % 35

%53 üstadım.

Masraftan sayılmayan pek çok reel masrafımızı da hesaba katarsanız -Söz gelimi bürolarda yemek yenmez, çalışanları adliye ve bilumum mercilere buharla çalışan araçlar götürür- , yani bir şekilde elinize %40 kalırsa; bu ülkenin dürüst ve mutlu ve de şanslı avukatlarından saymalısınız kendinizi.
Old 14-06-2010, 22:12   #16
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Hangi %38?

Kdv dahil 1000.-TL nin zaten %18 'i KDV
Gelir vergisi kesintisi de % 35

%53 üstadım.

Masraftan sayılmayan pek çok reel masrafımızı da hesaba katarsanız -Söz gelimi bürolarda yemek yenmez, çalışanları adliye ve bilumum mercilere buharla çalışan araçlar götürür- , yani bir şekilde elinize %40 kalırsa; bu ülkenin dürüst ve mutlu ve de şanslı avukatlarından saymalısınız kendinizi.

Sayın Demirel siz çok kazandığınız için vergi diliminiz %35'lik bölümde olabilir.Şaka bir yana ancak şu hususu unutmamak gerekir.bu ülkede bir çok avukatın vergi dilimi %20'den başlıyor
Old 14-06-2010, 22:27   #17
Av.Cengiz Aladağ

29.12.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 273 no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'ne göre gelir vergisi dilimleri:

8.800 TL'ye kadar % 15
22.000 TL'nin 8.800 TL'si için 1.320 TL, fazlası % 20
50.000 TL'nin 22.000 TL'si için 3.960 TL, fazlası % 27
50.000 TL'den fazlasının 50.000 TL'si için 11.520 TL, fazlası % 35
Old 15-06-2010, 13:36   #18
Av.Barış

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
29.12.2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 273 no.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği'ne göre gelir vergisi dilimleri:

8.800 TL'ye kadar % 15
22.000 TL'nin 8.800 TL'si için 1.320 TL, fazlası % 20
50.000 TL'nin 22.000 TL'si için 3.960 TL, fazlası % 27
50.000 TL'den fazlasının 50.000 TL'si için 11.520 TL, fazlası % 35

tabi şunu da unutmamak gerekir. maliyenin verilerine göre aylık asgari ücret'in altında yaşayan yada hiç beyanname bile vermeyen avukatlar varken baroların tarifenin yüksekliği ile uğraşması pek mantıklı görünmemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi