Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanmak istiyorum ancak eşimin çocugu kaçırmasından korkuyorum. Ne yapabilirim

Konuyu Kilitleyin
Old 02-01-2012, 15:18   #1
Konuk

Soru Boşanmak istiyorum ancak eşimin çocugu kaçırmasından korkuyorum. Ne yapabilirim

Merhaba;
Ben 3 yıllık evliyim ancak evliliğim süresince olusan maddi sorunlar, aramazdaki kültür farkı yüzünden çıkan kavgalar ve en önemlisi eşimin sorumsuzluğu nedeniyle kendisinden tamamen soğudum ve ayrılmak istiyorum. Ancak aşırı sinirli ve depresif olması beni korkutuyor. 2 ay önce erken doğum yaptım ve bir oğlum var. Hamileliğim süresince ilgisizliği ve hakaretleri artı. Bir keresindede şiddet eğilim gösterdi ama son anda vurmadı. Doğumdan önce maddiyatı ve olanakları bahene ederek annemin yanına geldim. Şuan annemle oturmaktayım. sağlık güvencemiz olmadıgında ve prematüre bir bebek doğduğundan dolayı hastane masrafları oldukça yüklü tuttu.annem bir coğunu karsıladı ayrıca esimin aileside kısmende olsa yardım etti. Bu kadar uzun yazmamın nedeni çoçuğumun durumunu anlatmaktı. doğum üzerinden iki ay gecmesıne ragmen eşim oğlunu ziyaret etmedi. Anlaşmalı boşanmayacağını biliyorum.Onunla aynı ortamda bile olmak istemiyorum. Ancak boşanma davası actığım anda çocugu almak isteyeceklerini biliyorum. Sormak istediklerim;

1. Boşanma gerekçem hukiki olarak ne olmalı?
2. Avukat tutmam gereklimi ( Maddi durumum iyi değil)
3. Dava süresince oğlumu almasını nasıl engellerim yada görmesin..
4. Boşanmamak için direnirse dava süresi ne olur tahminen?
5. Kendim için birşey istemiyorum evlılık süresince alınmıs eşyaları bırakıyorum. sadece oğluma nafaka talebinde bulunabilirmiyim..

çok uzun oldu farkındayım ama yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler
Old 02-01-2012, 22:08   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı
Alıntı:
1-Boşanma gerekçem hukiki olarak ne olmalı?

Boşanma davasını genel boşanma sebebi olan evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayandırmanızın uygun olacağını düşünüyorum.Bu davada eşinizin boşanmaya yol açan kusurlu eylemlerini kanıtlamanız gerekmektedir.

Alıntı:
2. Avukat tutmam gereklimi ( Maddi durumum iyi değil

Boşanma davasının avukatla takibi zorunlu değildir.Fakat davanızı bir avukatla takip etmeniz haklarınızın korunması için gereklidir.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.Tarafınıza avukat atanacaktır.Avukata vekalet ücreti ödemeyeceksiniz.

Yargılama giderlerini karşılayamayacak durumdaysanız avukatınız adli yardım talepli dava açacaktır.
Alıntı:

3. Dava süresince oğlumu almasını nasıl engellerim yada görmesin..
Yeni ve prematüre doğan bir çocuğun anneden ayrılması düşünülemez.Baba tarafından yapılacak ziyaretin bebeğin olduğu yerde olması çocuğun yararınadır.

Alıntı:
4. Boşanmamak için direnirse dava süresi ne olur tahminen?
Yeni usul yasası gereğince;dava açıldığında karşılıklı yazışmalar ve bildirilen deliller toplandıktan sonra ön inceleme günü belirlenecek ve daha sonra tahkikat aşamasına geçilecektir.

Bu süre toplanacak deliller ,dinlenecek tanık sayısı vb. mahkemenin iş yüküne bağlıdır.
Alıntı:
5. Kendim için birşey istemiyorum evililık süresince alınmıs eşyaları bırakıyorum. sadece oğluma nafaka talebinde bulunabilirmiyim..
Elbette ,dava sırasında ve boşanma kararından sonrası için tedbir ve iştirak nafakası talep edebilirsiniz.Ayrıca yıllara göre artış da talep ederseniz daha sonraki zamanda nafakanın enflasyona göre arttırılması için yeniden dava açmak durumunda kalınmayacaktır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 03-01-2012, 13:41   #3
Konuk

Verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Bu şartlarda avukat tutmam yerinde olacak. Dava masrafları ne olur?
İlginize teşekkürler..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi