Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 çocuğum var ve eşim beni aldatıyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2011, 17:28   #1
Konuk

Varsayılan 2 çocuğum var ve eşim beni aldatıyor

öncelikle hepinize iyi günler dilerim benim konum biraz uzun senelerdir çekiyorum ve suan burda nasıl toparlarım bilmiyorum..ben 17 yıllık evliyim 2 çocuğum var her ikiside ilkokul çağında eşim 40 ben 34 yaşındayım ev hanımıyım eşimin kendi şirketi var durumu ii iş yeri arabaları evleri memlekette arsaları var.2007 yılında eşimin değişimleri başladı eve geç gelmeler kendine bakmalar beni çirkin görmeler sonunda olay patlak verdi eşim 19 yaşında bir kızla birlikteymiş yakaladım aldım karşıma ikisinide inkar ettiler tabi bende kocama inanmayı seçtim bir müddet sonra bir ev tuttuklarını dini nikah ve düğün dernek yaptıklarını öğrendim tabi mecburen kabul etti ve benden ayrılmak istediğini söyledi ben kabul etmedim şimdi o günden bu yana ilişkileri devam ediyo biliyorum benden gizli saklı götürüyo ilişkisini telefonlarını yakaladığımdada inkar ediyo hala ama biliyorum birlikteler sırf mal paylaşımı olmasın diye benide o kızıda idare ediyo.biraz uzattım kusurabakmayın size sorum biyerde okudum aldatılmanın üzerinden 5 yıl geçince dava açma hakkım kalmıyomuş affetti olarak göründüğüm için bu doğrumu birde boşanma durumunda 2002 yılından önce edinilmiş mallarda hak iddaa edebilirmiyim..aldatılmak benim istediğim bişey değildi sonuçta bunu yapanın en ağır şekilde cezasını çekmesini istiyorum,biliyorum bunları söyleyince itici duruyorum ama şunuda unutmayın ben yıllardır aldatılıyorum ..lütfen cevap verin bana çizebileceğim en doğru yolu gösterin şimdiden teşekkürler...
Old 25-12-2011, 21:35   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

zina ile ilgili yasal düzeleme aşağıdadır. Sizin olayınızda zina mütemadiyen sürdüğü için her eylem için zaman tekrar başlamaktadır. Bu sebeple zina boşanma nedenine dayanarak dava açmanız mümkündür.

Alıntı:
I. Zina
MADDE 161. Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Böyle bir davada zinayı net olarak kanıtlamak zorundasınız. Boşanma davanızı zina ve şiddetli geçimsizlik nedenlerine dayandırarak açmanız da mümkündür.

2002 öncesi alınan mallarda hak iddia edebilmeniz için, bir kazancınızın, gelirinizin olması ve bu gelirinizle, eşinize ait maların alımına, korunmasına veya iyileştirilmeni katıkda bulunduğunuzu kanıtlamanız şarttır. Somut katkıyı ispatlayamazsanız, alacak hakkınız olduğuna karar verilemez.

2002 sonrası karşılığı verilerek alınan mallar üzerinde ise kanundan kaynaklanan "tasfiye payı" alacağınız bulunmaktadır. Bu alacak hakkınız için ayrıca bir şey ispatlamanıza gerek yoktur.

Edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan mali haklar ancak boşanma kararının verilip kesinleşmesi ile karara bağlanabilir ve zamanaşımı süresi de kesinleşmeden itibaren 1 yıldır.

Bunlardan ayrı olarak boşanma davası içinde, çocuklarınızın velayetlerini. onlar ve kendiniz için dava tarihinden itibaren nafaka ve boşanmaya karar verilip kesinleşmesi ile yoksulluk ve iştirak nafakaları olarak devamını isteyebilirsiniz. Maddi Tazminat ve Manevi Tazminat ayrı ayrı isteyebilirsiniz. Bu tazminatların mal tasfiyesisi ile ilgisi yoktur, ayrı haklardır.

Oturmakta oludğunuz evin aile konutu olduğunun tespiti ve tapuya şerhini mahkemeden talep ve dava edebilirsiniz.

Bir avukattan profesyonel destek alınız. Maddi imkanınız yoksa bulunduğunuz yer il barosuna tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi